1 miesiąc ciąży

1 miesiąc ciąży to czas, gdy możemy jeszcze nie wiedzieć o rozwijającym się w naszym brzuchu maleństwie

1 miesiąc ciąży to czas, gdy możemy jeszcze nie wiedzieć o rozwijającym się w naszym brzuchu maleństwie

Lekarze obliczają datę poczęcia dziecka w odniesieniu do pierwszego dnia ostatniej miesiączki, przyjmując że ciąża trwa 40 tygodni. Jednakże przez pierwsze dwa tygodnie kobieta w rzeczywistości jeszcze nie jest w ciąży. Zapłodnienie komórki odbywa się około 2 tygodnie po menstruacji. Dlatego też w tym czasie w ciele kobiety nie da się jeszcze zauważyć żadnych zmian w wyglądzie i obwodzie brzucha. 1 miesiąc ciąży to zwykle czas, gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży.

1 miesiąc ciąży – zapłodnienie

O rozpoczęciu ciąży możemy mówić dopiero w trzecim tygodniu od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Podczas wytrysku mężczyzny do pochwy kobiety uwalnia się 350 milionów plemników. Poprzez jajowody przedostają się one do macicy, gdzie pozostają przez około 4 dni w oczekiwaniu na komórkę jajową, która może zostać uwolniona przez jajniki. Zapłodnienie następuje w momencie przeniknięcia do niej plemnika. Zapłodniona komórka jajowa (zygota) zaczyna szybko się dzielić na jednakowe komórki i przedostaje się do macicy.

Pierwszy miesiąc ciąży – zagnieżdżenie

Kiedy zygota osadza się i zagnieżdża w macicy, niektóre kobiety mogą doświadczać tak zwanego krwawienia implantacyjnego. Występuje ono najczęściej około 10 – 14 dni po zapłodnieniu. Krwawienie to może być mylone z miesiączką, jednak zwykle jest ono mniej obfite i trwa jedynie 1 – 2 dni.

1 miesiąc ciąży – rozwój zarodka

Chociaż w pierwszym miesiącu ciąży nie da się zauważyć żadnych zmian w wielkości brzucha kobiety, to jednak płód bardzo dynamicznie się w nim rozwija. Zewnętrzne komórki zarodka przenikają do ściany macicy, łącząc się z jej naczyniami krwionośnymi. To tu powstanie łożysko, poprzez które dostarczane będą dziecku składniki odżywcze i wydalane zbędne produkty przemiany materii. Z pozostałej części komórek rozwinie się płód. W badaniu domacicznym USG na tym etapie można zobaczyć pęcherzyk ciążowy, w którym rozwija się mały organizm. Powstaje serce i najważniejsze części układu krążenia. Rozwija się także cewa nerwowa, z której w późniejszym okresie powstanie centralny układ nerwowy, mózg i rdzeń kręgowy. Niedomknięcie cewy nerwowej powoduje powstanie wady rozwojowej w postaci rozszczepu kręgosłupa. Można zapobiec tej chorobie poprzez przyjmowanie w tym okresie dodatkowego kwasu foliowego.

1 miesiąc ciąży – zmiany w ciele kobiety

Chociaż w pierwszym miesiącu ciąży nie da się jeszcze zauważyć żadnych zmian w wyglądzie matki, to jednak już w tym czasie mogą wystąpić pewne objawy typowe dla wczesnego etapu ciąży. Do najczęściej pojawiających się symptomów należą:

 • Uczucie wzdęcia
 • Zwiększenie się ilości wydzieliny z pochwy
 • Powiększenie się piersi
 • Powiększenie się otoczek wokół sutków oraz ich ciemnienie
 • Zwiększenie wrażliwości piersi na dotyk
 • Zmęczenie i uczucie wyczerpania
 • Zawroty głowy

Co dzieje się w organizmie kobiety? Na co uważać w tym okresie? Na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do obejrzenia filmu:

Lista rzeczy do zrobienia

Choć cała ciąża trwa 9 miesięcy, warto już od pierwszego miesiąca zadbać o wszystko, co ważne dla naszego dziecka. Jest jeszcze dużo czasu, a ty nie czujesz się w tym okresie najlepiej, dlatego wystarczy kilka podstawowych czynności, których potrzebuje dziecko… ale również rodzice:

 • Znajdź dobrego lekarza. Dobry oznacza tu nie tylko świetnego specjalistę, ale również człowieka, przy którym czujesz się komfortowo i możesz mu zaufać. Omów z nim ewentualne zagrożenia dla płodu, jakie może nieść wykonywana przez ciebie praca.
 • W gabinecie dowiesz się, kto będzie twoją położną – warto od razu się z nią skontaktować, gdyż będzie mogła rozwiać wasze wszelkie wątpliwości dotyczące ciąży, porodu i opieki nad niemowlęciem.
 • Zadbaj o swoją dietę i zacznij przyjmować witaminy dla kobiet w ciąży, które zaleci ci lekarz.
 • Jeśli palisz papierosy lub pijesz alkohol, teraz jest dobry moment, aby z tym skończyć.

Nie zapomnij o sobie!

Już od 1 miesiąca ciąży warto pamiętać o swoich potrzebach

Już od 1 miesiąca ciąży warto pamiętać o swoich potrzebach

W setkach zaleceń, co wolno, czego nie wolno, co powinnaś robić, a czego nie, nie zapomnij o tym, że nadal pozostajesz tą samą osobą. Ze swoimi potrzebami i pragnieniami. Możesz mieć mniej siły na wykonywanie swoich zwykłych obowiązków, a dodatkowe zalecenia płynące z zewnątrz, co musisz jeszcze zrobić, nie ułatwiają życia. Dlatego też już w tym momencie zadbaj o swoją przestrzeń i swój spokój, pozwalając sobie na chwile przyjemności i odpoczynku, a także na robienie tego, co podpowiada Ci Twój własny rozsądek.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

 • 1 miesiąc ciąży