1 tydzień ciąży

1 tydzień ciąży to czas, w którym kobieta jeszcze nie odczuwa w swoim organizmie żadnych zmian

1 tydzień ciąży to czas, w którym kobieta jeszcze nie odczuwa w swoim organizmie żadnych zmian

Każdego miesiąca ciało kobiety przygotowuje się na ewentualność zajścia w ciążę. Jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, pojawia się miesiączka. Jednak jeśli dojdzie do spotkania komórki jajowej z plemnikiem rozpoczyna się dziewięciomiesięczny proces powstawania i kształtowania nowego organizmu. 1 tydzień ciąży to czas, w którym kobieta nie odczuwa jeszcze żadnych zmian zachodzących w swoim organizmie.

1 tydzień ciąży – co warto wiedzieć?

Zgodnie z założeniem prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni. Kiedy udamy się do lekarza obliczy on aktualny tydzień ciąży na podstawie daty ostatniego krwawienia. Jednak jak wiadomo do zapłodnienia może dojść dopiero w połowie cyklu miesięcznego, czyli najogólniej mówiąc – dziecko zacznie rozwijać się około dwa – trzy tygodnie później, niż jest to liczone. Ciężko stwierdzić kiedy dokładnie doszło do owulacji i kiedy plemnik połączył się z komórką jajową. Męskie komórki rozrodcze mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do kilku dni. Dokładny termin zapłodnienia nie jest znany, ale trzeba jakoś wyliczyć czas trwania ciąży. Dlatego więc umownie przyjmuje się, że pierwszy tydzień ciąży pokrywa się z datą ostatniej miesiączki (inne źródła uznają 3 tydzień miesiączki za 1 tydzień ciąży). Podział ten pozwala usystematyzować cały rozwój dziecka w poszczególnych etapach (tygodniach) jego powstawania. Tutaj możesz poczytać więcej o metodach obliczania terminu porodu.

Jakie badania zrobić i co jeść w 1 tygodniu ciąży?

Zdrowe odżywianie w ciąży

Zdrowe odżywianie w ciąży

W pierwszym tygodniu ciąży jeszcze jesteśmy w czasie cyklu menstruacyjnego i nic szczególnego się z naszym ciałem nie dzieje. Nie ma mowy o jakichkolwiek oznakach ciąży czy dokuczliwych dolegliwościach. Przerośnięta śluzówka macicy złuszcza się z poprzedniego cyklu i tracimy przy tym około 50 do 130 ml krwi. Jeśli planujemy świadomie potomstwo, to dobry czas by zadbać o siebie. Warto zacząć łykać preparaty z kwasem foliowym(sprawdź, jakie ma działanie), który zapobiega wadom układu nerwowego u dzieci. W tym czasie przygotowując się do ciąży rzucamy wszelkie nałogi, dla dobra naszego przyszłego dziecka. Na bok odstawiamy alkohol, papierosy i inne używki. Jak powstaje i rozwija się dziecko w brzuchu mamy od pierwszego dnia? Cały proces, od dnia 0 aż do 9 miesiąca, przedstawia ten niezwykły film:

Dbaj o zdrowie dziecka od samego początku

Możemy zacząć uprawiać jakąkolwiek aktywność fizyczną, by być w jak najlepszej kondycji. Z diety wyrzucamy żywność wysoko przetworzoną oraz fast foody i stawiamy na naturalne składniki, które rzeczywiście odżywiają nasz organizm i dostarczają mu niezbędnych witamin i minerałów. W tym początkowym okresie warto zrobić już pierwsze badania w kierunku toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii. Wszystko to ma pomóc przygotować organizm przyszłej mamy do ciąży.

[nokaut-offers-box url=’/laptopy/’ limit=’10’]

Test ciążowy pink express strumieniowy

Test ciążowy pink express strumieniowy

Testy ciążowe

Porównaj aktualne ceny

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 1 tydzien ciazy
  • pierwszy tydzien ciazy

Comments are closed.