10 tydzień ciąży

10 tydzień ciąży to czas, w którym piersi szybko się powiększają i stają się bardzo wrażliwe. Dobrze jest zaopatrzyć się w większe, miękkie biustonosze.

10 tydzień ciąży to czas, w którym piersi szybko się powiększają i stają się bardzo wrażliwe. Dobrze jest zaopatrzyć się w większe, miękkie biustonosze.

10 tydzień ciąży to czas, kiedy wszystkie organy wewnętrzne naszego malucha są ukształtowane, teraz będą tylko rosły wraz z dzieckiem. Pierwszy trymestr zbliża się ku końcowi, więc płód jest już zdecydowanie bardziej odporny na różne zewnętrzne czynniki. Oczywiście nie zwalnia to nas z dbania o siebie, niestosowania używek czy leków bez konsultacji z lekarzem. Błony płodowe oraz łożysko są w pełni ukształtowane i dostarczają maluchowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, zarazem w pełni go chroniąc.

10 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Dziesiąty tydzień ciąży upływa u dziecka na dalszym rozwoju jego układu oddechowego oraz gruczołów dokrewnych (grasicy, tarczycy i nadnerczy). Ramiona wyraźnie mu się wydłużają, formują się także kostki i nadgarstki. Błona pomiędzy paluszkami u dłoni zanika, a palce u stóp stają się bardziej widoczne, ale nadal są złączone. Co ciekawe nasz osesek ma już unikalne linie papilarne na końcach swoich palców. Tworzy mu się podniebienie twarde oraz zalążki pierwszych ząbków. Teraz również powstają kubki smakowe, dzięki którym rozpoznajemy smaki. Kształtują się także małżowiny uszne, których wygląd dziedziczymy po naszych przodkach.

Jak wygląda dziecko w dziesiątym tygodniu ciąży?

Nasz maluch jest wielkości sporej śliwki, mierzy około 4 centymetrów i waży około 5 gram. Coraz częściej porusza rączkami i nóżkami. Potrafi nawet otwierać buźkę. Podejrzyjmy, co się dzieje w brzuchu mamy w 10 tygodniu ciąży:

Sposoby na dolegliwości ciążowe

Jeśli nadal nękają nas poranne wymioty, to najważniejsze jest to, by nie doprowadzić u siebie do odwodnienia. Kiedy nie dajemy rady nic przełknąć, warto tylko przyjmować płyny. Nasza waga pewnie nieco spadnie, ale mieści się to w dopuszczalnych granicach i jest normalne w pierwszym trymestrze ciąży. Mamy które dobrze się czują, powinny teraz przybrać około pół kilograma na masie ciała. U niektórych trzeba będzie już wymienić np. spodnie na model z gumką w pasie.

Piersi kobiety w 7 tygodniu ciąży

Na znacznie większych i cięższych piersiach, wokół brodawki mogą pojawiać się guzki zwane brodawkami Montgomery-ego, które przypominają gęsią skórkę. To dobry moment by zakupić większy i wygodniejszy biustonosz. Możemy także powiększający się biust smarować specjalnymi kremami, które poprawią jego jędrność i elastyczność. Przez skórę zaczynają prześwitywać nam żyły, co jest skutkiem rozszerzenia naczyń krwionośnych, które zaczynają transportować większe ilości krwi. Przez całą ciążę objętość osocza zwiększy się od 20 do 40 procent. Po porodzie wszystko wróci jednak do normy.

Zadbaj o siebie!

Zwiększone ukrwienie dziąseł, jakie może pojawić się w 10 tygodniu ciąży, wymaga większej dbałości o zęby

Zwiększone ukrwienie dziąseł, jakie może pojawić się w 10 tygodniu ciąży, wymaga większej dbałości o zęby


Kiedy nie męczą nas nudności ani wymioty i zauważyłyśmy zbyt szybki przyrost na wadze, warto kontrolować to, co jemy. Unikajmy słodyczy, które są źródłem wielu pustych kalorii oraz uważajmy na napoje, w których mogą być również duże ilości cukru. 10 tydzień ciąży to czas, kiedy mogą nam dokuczać oprócz zmęczenia i senności, także bóle głowy i krwawienia z dziąseł. Te ostatnie są spowodowane tym, że pod wpływem hormonów dochodzi do większego ukrwienia błony śluzowej. Warto na ten czas wymienić swoją regularną szczoteczkę do zębów, na bardziej miękką (tu kilka słów o elektrycznych szczoteczkach).

Dieta kobiety w 7 tygodniu ciąży

Jeśli chodzi o dietę, to ważne by zadbać o wystarczającą ilość wapnia w naszym pożywieniu. Dostarczymy je nie tylko jedząc nabiał, który tak przy okazji może być przyczyną wzdęć, ale także z migdałów, orzechów, sardynek, brokułów i fasoli. Przy anemii jeśli nie pomoże dieta oparta na produktach bogatych w żelazo, trzeba będzie po konsultacji z lekarzem, stosować jakieś dodatkowe, apteczne preparaty.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 10 tydzień ciąży
  • dziesiąty tydzień ciąży
  • tydzien