12 tydzień ciąży

W 12 tygodniu ciąży wiele dolegliwości zanika, a kobieta czuje przypływ energii

W 12 tygodniu ciąży wiele dolegliwości zanika, a kobieta czuje przypływ energii

12 tydzień ciąży to ostatni tydzień pierwszego trymestru. Przyszłe mamy powinny odetchnąć z ulgą, nieprzyjemne dolegliwości powoli mijają. Uczucie ciągłego zmęczenia stopniowo znika, natomiast energii z dnia na dzień przybywa. Samopoczucie zdecydowanie ulega polepszeniu. Również obawy związane z poronieniem też powinny być już mniejsze, bo w drugim trymestrze ciąży to ryzyko znacznie spadnie.

Dwunasty tydzień ciąży – jak rozwija się płód?

Dziecko rośnie i rozwija się w zaskakująco szybkim tempie, a jego przysadka mózgowa zaczyna produkować hormony. W szpiku kostnym powstają białe krwinki, które mają walczyć po porodzie z wszelkimi mikrobami zagrażającymi zdrowiu naszego malucha. W dwunastym tygodniu ciąży maluch wydala pierwszy mocz i próbuje łykać płyn owodniowy. Natomiast w układzie pokarmowym następuje trening mięśni jelit, które przesuwają w nich jedzenie. W tym tygodniu powinna także zostać cofnięta przepuklina pępkowa, a jelita powinny schować się do jamy brzusznej.

Jak wygląda dziecko w 12 tygodniu ciąży?

Dziecko teraz mierzy około 6 centymetrów, a jego waga może dochodzić nawet do 18 gramów. Zaczynają rosnąć mu paznokcie, pojawiają się także pierwsze cebulki włosowe. Dziecko z łatwością porusza się w płynie owodniowym, jednak nadal ruchy te są dla nas nie wyczuwalne. Na tym etapie są już wykształcone narządy rozrodcze, jednak na obrazie USG ciężko jeszcze stwierdzić płeć malucha. Poniższy film przedstawia płód w 12 tygodniu życia:

12 tydzień ciąży – Co dalej?

W 12 tygodniu ciąży u części kobiet może w końcu pojawić się niewielki, ale już widoczny brzuszek. Macica cały czas się powiększa, a jej dno sięga już ponad kość łonową. Szybsze bicie serca jest zupełnie normalne i świadczy o tym, że nasz organizm przystosowuje się do odmiennego stanu. Mogą pojawić się chwilowe omdlenia, ze względu na wysiłek jaki wykonuje nasze ciało oraz przez wahania cukru we krwi. Aby temu zapobiec warto jeść kilka mniejszych posiłków i unikać produktów z cukrami prostymi we składzie. Ten rodzaj węglowodanów, doprowadza do szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi i szybkiego wyrzutu insuliny, co wywołuje te wahania. Jeśli poczujemy, że robi nam się słabo, koniecznie trzeba usiąść i odpocząć.

Układ trawienny

12 tydzień ciąży to czas, w którym praca układu trawiennego może ulec zaburzeniom, dlatego warto pić dużo wody i spożywać lekkie posiłki

12 tydzień ciąży to czas, w którym praca układu trawiennego może ulec zaburzeniom, dlatego warto pić dużo wody i spożywać lekkie posiłki


Kiedy czujemy jakieś niepokojące objawy ze strony układu moczowego, warto poprosić lekarza o skierowanie na podstawowe badanie moczu. Aby uniknąć częstych infekcji moczowych, ważne jest to aby dużo pić, najlepiej nisko zmineralizowanej wody. Z kolei przy zaparciach warto zrezygnować z czekolady, jagód i smażonych potraw. W dwunastym tygodniu ciąży można już odstawić kwas foliowy. Nadal warto natomiast pracować nad własną kondycją, wykonując niezbyt obciążające ćwiczenia, co pomoże po porodzie szybko wrócić do formy.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 12 tydzień ciąży
  • 10 tydzień ciąży przepuklina pepowinowa
  • 12tydzien
  • 12tydzien ciazy
  • dolegliwości w 12 tygodniu ciąży
  • kalendarz ciąży