13 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży to czas, kiedy wkraczamy w drugi trymestr. To będzie zdecydowanie lepszy okres podczas oczekiwania na nasze dziecko. Większość wcześniej odczuwanych dolegliwości powinna ustąpić i zazwyczaj to właśnie teraz odzyskujemy siły, energię oraz chęć do działania.

Jak rozwija się płód?

Nerki dziecka już funkcjonują i maluch wydala mocz. Jest on odprowadzany przez łożysko do krwi matki, by zostać dalej ponownie przefiltrowanym przez nerki rodzicielki. Pojawiają się także zawiązki zębów stałych oraz wykształcają się struny głosowe. Powstałe i rozwinięte już kości, stawy i mięśnie umożliwiają dziecku swobodne poruszanie się i fikanie koziołków, z czego malec skrupulatnie korzysta. Właśnie w tym tygodniu wykształca się odruch, który po porodzie będzie po dotknięciu policzka dziecka, nakazywał mu szukania piersi. To czas kiedy cały tułów naszego oseska jeszcze bardziej się wydłuża, a jego głowa stanowi teraz ledwie jedną trzecią całej długości ciała. Maluch jest już zdecydowanie bardziej proporcjonalny. Zwiększa się także ilość płynu owodniowego, przez co nasza macica jeszcze bardziej się powiększa.

Jak wygląda dziecko?

W trzynastym tygodniu ciąży nasz maluch może mierzyć już około 7 – 8 centymetrów i ważyć 25 gramów. To czas kiedy dziecko intensywnie trenuje mięśnie twarzy, robiąc przy tym różne minki. Może marszczyć czoło i ziewać oraz próbować ssać kciuk. Połykając wody płodowe ćwiczy też cały układ pokarmowy, by przygotować go do prawidłowej pracy.

13 tydzień ciąży – co dalej?

Aktywność fizyczna w czasie ciąży

Aktywność fizyczna w czasie ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży niektóre kobiety nadal mogą odczuwać zmęczenie, ale w większości przypadków ten stan mija. Nadal natomiast mogą zdarzać się omdlenia i zawroty głowy. Ważne by nie robić gwałtownych ruchów, albo nie wstawać zbyt energicznie. Warto w tym czasie postawić na odpoczynek i słodkie lenistwo. To czas, kiedy nasza pojemność minutowa serca oraz wentylacja płuc się powiększają. Niektóre ciężarne zaczynają odczuwać ciągnięcie w pachwinach. To odczucie związane jest z rozciąganiem więzadeł, na których zawieszona jest macica.

Pielęgnacja skóry

Warto kontynuować pielęgnację cały czas rozciągającej się skóry, szczególnie na piersiach, biodrach i małym jeszcze brzuszku. Można przy tym korzystać z naturalnych środków natłuszczających, jakimi są oleje roślinne (np. z orzechów makadamia, ze słodkich migdałów czy awokado – warto poszukać na gaki.pl w dziale kosmetyki). Masaż nimi nie tylko natłuści i uelastyczni skórę, ale także przy okazji wykonamy na sobie relaksujący masaż (tu kilka polecanych masażerów do ciała). Uwaga na ubrania, nie powinny być zbyt obcisłe. Nasza dieta nadal powinna obfitować w warzywa i owoce oraz ryby – źródło łatwo przyswajalnego białka i tłuszczów omega – 3. Jednak uważajmy na odmiany zawierające duże ilości rtęci. Można jeść bez większych obaw: śledzia, łososia, pstrąga, makrelę i tuńczyka. Ważne by w tym właśnie czasie wzmacniać swoją sylwetkę, szczególnie w okolicach kręgosłupa. Za jakiś czas okolica lędźwiowa będzie dźwigać dodatkowy balast.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 13 tydz ciazy
  • 13 tydzień ciąży