14 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży to czas, kiedy zaczynamy systematycznie przybierać na wadze. Brzuszek będzie powoli coraz bardziej widoczny, ze względu na fakt, iż nasza macica przesuwa się nieco wyżej. Widoczne zaokrąglenie tej okolicy ciała jest czasem mniej widoczne, jeśli jest to nasza pierwsza ciąża. Maluch nadal ma sporo miejsca do poruszania się, ale jego rytmiczne ruchy mogą być jeszcze niewyczuwalne, bo są tłumione przez wody płodowe.

Rozwój dziecka w 14 tygodniu ciąży

Dziecko obecnie jest wielkości dorodnej gruszki, a jego twarz jest już w pełni ukształtowana. Pojawiają się na niej także brwi oraz pierwsze rzęski. To czas, kiedy układ nerwowy coraz intensywniej się rozwija, nerwy zaczynają biec po prawej i lewej stronie ciała, łącząc się z mózgiem oraz innymi partiami głowy i ciała. Płód staje się wrażliwy na dotyk, z wyjątkiem samego czubka oraz boków głowy. Te partie pozostaną niewrażliwe, z uwagi na poród. W 14 tygodniu ciąży maluchy zaczynają różnie rosnąć – jedne szybciej, drugie nieco wolniej. Dziecko dalej dzielnie trenuje odruch ssania, wkładając sobie palec do buzi. W tym okresie u dziewczynek jajniki schodzą do miednicy, a u chłopców pojawia się gruczoł prostaty. Można już na tym etapie ustalić płeć naszego dziecka, jednak czasem obraz może być jeszcze niejasny. A tak wygląda dziecko w brzuchu mamy w 14 tygodniu ciąży:

Czternasty tydzień ciąży – objawy

W czternastym tygodniu ciąży u mamy mija ciągłe zmęczenie oraz senność. To czas, kiedy można zacząć planować pokój dla dziecka (jak to zrobić? Zobacz!), czy jakieś poważniejsze zakupy. Przypływ energii, nakazuje kobiecie działać. Okres adaptacji naszego organizmu do odmiennego stanu powinien się zakończyć. Niestety czasem kobiety, którym przez ostatnie trzy miesiące nic nie dolegało, zaczynają dopiero swoją przygodę ze złym samopoczuciem i nudnościami. Natura tak nas stworzyła, że nie jesteśmy jednakowe i wszystkich procesów nie przechodzimy identycznie. Jednak nic nie odbiega od normy i jest w zupełności normalne.

14 tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie kobiety?

To właśnie teraz łożysko przejmuje funkcję produkowania hormonów, a tym samym płód przestaje być zależny od naszych jajników. Hormony te mają wpływ na naszą skórę (mogą pojawić się wypryski) oraz wzmożone owłosienie. Na brzuchu pojawia się ciemna linea negra (w kolorze brązowym). Powinna ona zniknąć po około kilkunastu tygodniach po porodzie. Powiększająca się macica może powodować dalsze, częste korzystanie z toalety, ale także możemy mieć nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego (niestrawności, zgagę) oraz opuchliznę na rękach i nogach. Wbrew pozorom, aby pozbyć się obrzęków, trzeba więcej pić – najlepiej wody, owocowej herbaty czy naturalnych soków. Ważne, żeby nie były pełne cukru, sztucznych słodzików i konserwantów. Do tego warto spać z nogami uniesionymi trochę wyżej niż dotychczas.

Witamina C w ciąży

14 tydzień ciąży - dostarczamy organizmowi dodatkową witaminę C w naturalnej postaci

14 tydzień ciąży – dostarczamy organizmowi dodatkową witaminę C w naturalnej postaci

Dobrze jest w naturalny sposób wzmacniać swoją odporność, np. dostarczając organizmowi dodatkową witaminę C. Jej źródłem są nie tylko owoce cytrusowe, ale również pietruszka, kiwi, maliny, czarna porzeczka, kapusta, pomidory oraz wiele innych owoców i warzyw. Dzienna porcja witaminy C pochodzenia naturalnego nie pozwala rozwijać się bakteriom w moczu (zakwaszając go) oraz przeciwdziała nadciśnieniu ciążowemu.

14 tydzień ciąży – porady

W czternastym tygodniu ciąży można zapisać się na zajęcia ruchowe dla ciężarnych kobiet. Jest to zazwyczaj pilates, joga albo pływanie. Przy okazji można zawrzeć nowe znajomości z przyszłymi mamami, które są w takiej samej sytuacji życiowej. Czternasty tydzień ciąży to także dobry moment, by poinformować o tym fakcie naszego pracodawcę. Jeśli pracujemy w szkodliwych warunkach, trzeba będzie zmienić stanowisko pracy. Niezalecana jest też praca w nocnych godzinach.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 14 tydzień ciąży
  • 14 tydz ciazy
  • 14 tydzień ciąży objawy