15 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży - kontrolujemy wagę ciała

15 tydzień ciąży – kontrolujemy wagę ciała

15 tydzień ciąży to czas, kiedy macica unosi się nad spojenie łonowe, co znacznie zmniejsza ucisk na pęcherz moczowy i tym samym rzadziej chodzimy do toalety. Nasz maluch jest bardzo aktywny, podskakuje, macha nóżkami i rączkami oraz otwiera buźkę. Przy odrobinie szczęścia będzie to można zaobserwować na kolejnym USG. Samopoczucie przyszłej mamy zdecydowanie się polepsza; w końcu przyszedł czas, kiedy można w pełni cieszyć się ciążą. Brzuszek jest jeszcze mały, więc wszelkie czynności nadal nie stanowią dla nas problemu. Z czasem się to zmieni, ale póki co można korzystać z tego błogosławionego stanu.

Rozwój płodu w 15 tygodniu ciąży

Maluch słyszy już bicie naszego serca, a nawet głośną pracę jelit. Można już coraz śmielej do niego mówić czy też nucić kołysanki. Teraz wszelkie dostarczane składniki odżywcze zużywane są na dalszy rozwój narządów wewnętrznych i ich prawidłowe funkcjonowanie. Obecnie dziecko jest pokryte meszkiem płodowym (lanugo), który z czasem zniknie. Dalej malucha pokryje specjalna maź, która zapobiegnie negatywnemu wpływowi wód płodowych na jego skórę. Wygląd samego płodu ulega dalszej transformacji, jego głowa robi się bardziej proporcjonalna, tułów dalej rośnie, a nóżki się wydłużają i są już większe, niż małe rączki. Maluch nie gromadzi jeszcze żadnego tłuszczyku, jego skóra jest nadal prawie przeźroczysta i prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Dziecko zaczyna reagować na różne bodźce i ustawia się w ich kierunku. Podobno wyczuwa także nasze nastroje, więc dbajmy o swój dobry humor i pozytywne nastawienie. Jak wygląda dziecko w 15 tygodniu ciąży? Zobaczmy:

15 tydzień ciąży – kontrola ciśnienia

Piętnasty tydzień ciąży może przynieść ulgę, jeśli chodzi o częste oddawanie moczu. Nasze serce pompuje już około jedną piątą krwi więcej niż przed ciążą, by dostarczyć odpowiednią ilość tlenu dla dwojga. Warto kontrolować ciśnienie tętnicze (warto mieć w domu dobry ciśnieniomierz; zbyt wysokie jest niebezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka).

15 tydzień ciąży – przybieranie na wadze

17 tydzień ciąży - spacery i gimnastyka pozwalają na zachowanie dobrej kondycji

17 tydzień ciąży – spacery i gimnastyka pozwalają na zachowanie dobrej kondycji


Piętnasty tydzień ciąży to czas, kiedy zazwyczaj przestajemy mieścić się w normalne ubrania, ale nie jest to normą. Niestety teraz mogą nasilić się zaparcia, aby im zapobiec trzeba zadbać o swoją dietę. Powinna ona zawierać produkty bogate w błonnik, czyli pieczywo pełnoziarniste, owsianki, warzywa i owoce oraz jogurty naturalne, które zawierają korzystne szczepy bakterii. Do tego ważna jest duża ilość płynów, by nie dopuścić do zaparć. Zaniedbanie w tej kwestii, może doprowadzić do żylaków odbytu. Warto więc nie dopuszczać do tego typu sytuacji.

Dolegliwości żołądkowe

By uniknąć nieprzyjemnych wzdęć, warto wyeliminować z diety produkty wzdymające (groch, fasola, brukselka, cebula, kapusta) oraz ciężkostrawne posiłki. Trzeba odstawić słodycze i wolno spożywać wszystkie dania, by nie łykać bąbli powietrza. Jeśli miałyśmy tendencję do kamicy nerkowej, teraz może nasilić się również odkładanie złogów. Warto być wówczas pod kontrolą urologa. Można bez obaw dalej się gimnastykować i chodzić na długie spacery. Trzeba korzystać z dobrego samopoczucia i nie siedzieć w domu. Ruch na świeżym powietrzu dodatkowo nas dotleni.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 15tydzien ciazy
  • ciaza 15 tydzien