16 tydzień ciąży

W 16 tygodniu ciąży można już poczuć pierwsze ruchy swojego dziecka

W 16 tygodniu ciąży można już poczuć pierwsze ruchy swojego dziecka

16 tydzień ciąży to dalszy rozwój dziecka i nadal powiększający się brzuszek. Maluch cały czas dokazuje w naszej macicy, ale jego ruchy są już zdecydowanie bardziej skoordynowane. To zasługa lepiej rozwiniętego układu nerwowego. Jego oczy nadal są zamknięte, ale dziecko coraz lepiej słyszy. W czasie kiedy się zbyt mocno przeforsujemy, trzeba teraz zrobić sobie dłuższą przerwę, by po prostu odpocząć.

16 tydzień ciąży – lanugo

Obecnie, kiedy płód jest cały obrośnięty puszkiem (lanugo), łatwiej przykleja się do niego maź płodowa, chroniąca go przed zmacerowaniem przez płyn owodniowy. Substancja ta składa się z wydzieliny gruczołów łojowych malucha, złuszczonych komórek nabłonka oraz meszku płodowego. Oprócz izolacji od negatywnego wpływu na dziecko wód płodowych, przydaje się ona także podczas porodu. Na twarzy oseska można zauważyć już dość wyraźnie wykształcony nosek. Jednak jest on nadal jeszcze za płaski i trochę zadarty. A tak wygląda nasze dziecko w 16 tygodniu ciąży w całej swej okazałości:

16 tydzień ciąży – kontakt z maleństwem

Maluch cały czas przygotowuje się do samodzielnego oddychania po porodzie, intensywnie wchłaniając płyn owodniowy. Jego nerki natomiast całkiem sprawnie produkują już mocz. Mimo jeszcze nie do końca wykształconych uszu, dziecko słyszy już nie tylko miarowe bicie naszego serca, ale także niektóre odgłosy z zewnątrz. Dlatego wiele osób poleca właśnie teraz, by mówić do swojego maleństwa. Ma to wpływać nie tylko na dziecko, które potem bezbłędnie rozpozna głos matki, ale także na samą kobietę, która dzięki temu ma psychicznie przygotować się na pojawienie się w jej życiu potomka. W szesnastym tygodniu ciąży zdecydowanie szybciej rośnie dziecku tułów i kończyny niż sama głowa. Proporcje te uległy zmianie. W kolejnych tygodniach maluch podwoi swoje rozmiary.

Pierwsze ruchy dziecka

To właśnie teraz kobiety mogą po raz pierwszy poczuć ruchy własnego dziecka, które są często porównywane do uderzeń skrzydełkami motyla. Jest to bardziej możliwe u matek, które już rodziły. Pierworódki czasem będą musiały jeszcze poczekać np. do dwudziestego tygodnia ciąży. Wysoki poziom progesteronu może być przyczyną wolniej działających jelit. Może to wywoływać bóle brzucha, nieprzyjemne gazy oraz uczucie ciężkości na żołądku. Warto więc zrezygnować nie tylko z ciężkostrawnych posiłków, ale także z napojów gazowanych, warzyw powodujących wzdęcia i słodyczy. Można za to pić herbatki owocowe, niegazowaną wodę mineralną oraz kefiry.

16 tydzień ciąży – możliwe dolegliwości

Skurcze łydek w 16 tygodniu ciąży mogą być spowodowane niedoborem magnezu w organizmie

Skurcze łydek w 16 tygodniu ciąży mogą być spowodowane niedoborem magnezu w organizmie


W szesnastym tygodniu ciąży może pojawić się również nadmierny obrzęk śluzówki nosa, za co odpowiedzialne są hormony. Aby sobie pomóc, warto nawilżać pomieszczenie (tu przyda się dobry nawilżacz powietrza) w którym śpimy, tak by powietrze nie było suche. Można również spróbować spać na boku, by lepiej się nam oddychało. Jeśli w nocy lub nad ranem chwytają nas bolesne kurcze, to znak, że mamy niedobory potasu i magnezu. W tej sytuacji przeważnie lekarze przepisują gotowe preparaty, wzbogacone jeszcze w witaminę B6 (ułatwia ona wchłanianie magnezu), a my same możemy ograniczyć picie czarnej, mocnej herbaty oraz kawy (utrudniają one wchłanianie magnezu).

Dodatkowe informacje

Warto teraz zainwestować w dobrą, przewiewną bieliznę, najlepiej bawełnianą (100%). Nigdy nie należy także wystawiać brzucha na promienie słoneczne, gdyż zbyt duża dawka słońca jest groźna dla naszego malucha. Warto nadal być aktywną ruchowo, jednak musi to być już gimnastyka umiarkowana wysiłkowo. Nadmiar intensywnego ruchu może mieć zły wpływ na nasze nienarodzone dziecko.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 16 tydzień ciąży
  • https://kalendarzciazowy pl/16-tydzien-ciazy/

Comments are closed.