17 tydzień ciąży

W 17 tygodniu ciąży wahania nastroju mogą się nasilać

W 17 tygodniu ciąży wahania nastroju mogą się nasilać

17 tydzień ciąży to czas, kiedy – jeśli poczujemy dziwne bulgotanie, czy też przelewanie w naszym brzuszku – może być to nasz wiercący się maluch. W tym tygodniu nasze dziecko zacznie przybierać na wadze i powoli obrastać tłuszczykiem. Pozwoli to mu utrzymać temperaturę po porodzie i w pierwszych dniach życia. Właśnie teraz nasza figura wyraźnie się zaokrągla, a cera pod wpływem hormonów może się trochę pogorszyć (wypryski, przebarwienia). Obecnie czujemy się zdecydowanie lepiej i jesteśmy pełne energii.

Siedemnasty tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży mózg naszego dziecka jest już całkiem dobrze rozwinięty. Na paluszkach od spodniej strony pojawiają się linie papilarne, a wewnątrz dłoni – linie i bruzdy. Malutkie serduszko bije teraz prawie dwa razy szybciej od naszego. Natomiast w szpiku kostnym rozpoczyna się produkcja krwinek. Układ kostny dalej się rozwija i twardnieje. Rozwijają się także stawy łączące poszczególne kości w całość szkieletu. Maluch coraz bardziej reaguje na różne bodźce, które do niego dochodzą (hałas, gwałtowne ruchy), a wówczas serduszko mu przyśpiesza i zaczyna się więcej poruszać w naszym brzuchu. Nadal trenuje połykanie wód płodowych oraz ssanie kciuka, co ma go przygotować po porodzie do ssania piersi. Lekarz również coraz rzadziej informuje nas o wielkości dziecka, gdyż jest ono już zbyt duże, by je objąć pelotą ultrasonograficzną. Teraz maluch ma około 13 – 14 centymetrów. Obecnie ulubioną czynnością naszego szkraba są kopniaki i zabawa pępowiną, co czasem można zauważyć przy badaniu USG. Duża ilość wód płodowych pozwala mu jeszcze na swobodne ruchy i wariacje:

17 tydzień ciąży – co dzieje się z ciałem kobiety?

W siedemnastym tygodniu ciąży nasz brzuszek powiększa się powoli, z dnia na dzień. Jeśli niewygodnie nam już spać w pozycji na wznak, to warto przyzwyczaić się do odpoczynku na jednym lub drugim boku. Gdy brzuch będzie znacznie większych rozmiarów, w ogóle przestanie być możliwe leżenie na wprost, gdyż maluch będzie za bardzo uciskał na nasze narządy. Wraz z rosnącym brzuchem, nasz ośrodek ciężkości nieco się zmienia. By uniknąć niebezpiecznego upadku, warto zrezygnować z butów na wysokim obcasie na rzecz tych zupełnie płaskich. Nie tylko pomoże to nam zachować równowagę, ale jest korzystniejsze w przypadku opuchniętych nóg czy problemów z żylakami. Nasze dziąsła i śluzówka mogą być także już mocno rozpulchnione i przekrwione. Możemy spodziewać się niewielkiego krwawienia podczas mycia zębów lub przy dmuchaniu nosa.

17 tydzień ciąży – sposoby na lepsze samopoczucie

Niestety mogą powrócić również wahania nastroju, więc ważne być w tym okresie otoczonym przez osoby nieco bardziej wyrozumiałe dla ciężarnych. Aby uniknąć złego samopoczucia oraz możliwości zasłabnięcia, ważne by pić przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Nie wlicza się w to czarnej kawy i mocnej herbaty, gdyż one działają odwadniająco. Oprócz wody, świeżo wyciskanych soków, może to być także herbatka ziołowa z mięty czy rumianku, albo domowy bulion lub delikatny barszczyk, które dodadzą nam dodatkowych sił i witalności. Nadal warto kontrolować naszą wagę, by niepotrzebnie nie przytyć. Otyłość zwiększa ryzyko różnych powikłań i dodatkowych schorzeń. W tym tygodniu kaloryczność posiłków powinna zwiększyć się jedynie o około 250 – 300 kalorii. Ważne, by nasza dieta była wysokobiałkowa, a nie wysokoenergetyczna. Jeśli nasze libido powróciło do normy, a lekarz nie dał żadnych przeciwwskazań, można powrócić także do bliskości ze swoim partnerem.

17 tydzień ciąży – ciało

17 tydzień ciąży to czas, kiedy warto intensywnie dbać o nawilżenie skóry

17 tydzień ciąży to czas, kiedy warto intensywnie dbać o nawilżenie skóry

Przeważnie w pierwszym trymestrze u kobiet zachodzi zbyt wiele zmian w ich organizmie i nie mają one ochoty na czułości z drugą połówką. W siedemnastym tygodniu ciąży możemy odczuwać nieco większe zmęczenie, wówczas warto zrobić sobie małą przerwę, by po prostu odpocząć. Powiększające się kształty mają wpływ na rozciąganie się skóry. Jeśli jest ona naciągnięta i nas swędzi, warto bardziej przyłożyć się do jej pielęgnacji. Podczas kąpieli można wykonać peeling, by na bieżąco złuszczać martwy naskórek, a potem odpowiednio skórę nawilżyć. Pomogą w tym specjalne kosmetyki dla kobiet w ciąży, które zawierają często d-panthenol czy algi morskie.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 17 tydzien ciazy
  • ciąża 17 tydzień
  • 17 tydzień ciazy grafika
  • 17 tydzien ciazy samopocxucie
  • 17 tydzien usg
  • kopniak w 17 tygodniu
  • ktory to tydzien xiazy