18 tydzień ciąży

Niektóre kobiety w 18 tygodniu ciąży czują ruchy dziecka po raz pierwszy

Niektóre kobiety w 18 tygodniu ciąży czują ruchy dziecka po raz pierwszy

18 tydzień ciąży to kolejna szansa na to, by poczuć delikatne kopnięcia naszego dziecka. To także czas, w którym mogą pojawić się bóle kręgosłupa związane z ciągle rosnącym brzuszkiem. U naszego już ponad 15 centymetrowego malucha jest to etap intensywnej pracy mózgu, nerek i dalszego rozwoju płuc. Te ostatnie będą dojrzewać jeszcze przez kilka tygodni. Maluch nie jest także jeszcze zdolny do samodzielnego życia.

Rozwój dziecka

W osiemnastym tygodniu ciąży u naszego dziecka utworzyła się mapa ruchowo – czuciowa całego jego ciała. Układ nerwowy płodu wzbogaca się teraz o ponad 120 milionów połączeń nerwowych. Podobno na pracę jego mózgu mają także wpływ nasze myśli i różne emocje. Warto więc być pozytywnie nastawioną do życia i unikać wszelkich stresujących sytuacji. To właśnie teraz rozpoczyna się proces mielinizacji zakończeń nerwowych rdzenia kręgowego i mózgu. Wszelkie nieprawidłowości, które zaburzą ten proces, mogą skutkować wadami rozwojowymi u naszego dziecka. Mielinizacja zakończy się dopiero około drugiego roku życia naszego szkraba.

Jak wygląda dziecko w 18 tygodniu życia?

Obecnie dziecko stale rośnie i wypełnia coraz więcej miejsca w macicy. Ćwiczy nie tylko połykanie płynu owodniowego i ruchy klatki piersiowej, ale także często ziewa i miewa czkawkę. Wszystko to również przygotowuje mięśnie twarzy do pracy przy ssaniu piersi. Cała buzia dziecka nabiera rysów, a wątroba zaczyna wydzielać żółć. To czas, kiedy układ rozrodczy zarówno u dziewczynek (macica, jajniki), jak i u chłopców (gruczoł prostaty) dalej się rozwijają. Tkanka tłuszczowa malucha nadal się powiększa, a będąc na kolejnym badaniu USG możemy posłuchać bicia jego serduszka. Przy okazji lekarz może już teraz wychwycić większą część wad wrodzonych tego organu. Niektóre z nich da się usunąć jeszcze podczas pobytu dziecka w naszym brzuchu. A tak wygląda dziecko w 18 tygodniu ciąży na filmie USG:

18 tydzień ciąży – ciało kobiety

18 tydzień ciąży to czas, gdy powiększający się brzuszek stanowi pewne źródło obciążenia dla naszego kręgosłupa. Przesuwa się on nieco do przodu i może pobolewać. Warto poleżeć z nogami uniesionymi odrobinę ponad poziom naszej głowy albo poprosić kogoś o lekki masaż obolałej okolicy. Pływanie genialnie rozluźnia mięśnie grzbietowe i także może pomóc. Wraz z rosnącym brzuchem, zmienia się wygląd naszego pępka i staje się on bardziej wypukły. Niektóre szczęściary mogą już teraz poczuć ruchy swojego maleństwa. Inne muszą jeszcze poczekać. Czasem możemy mieć jeszcze wahania nastroju związane ze zmianami hormonalnymi. Przyspiesza również nasz metabolizm, więc napady wilczego apetytu są zupełnie normalne. Należy jednak dietę trzymać pod kontrolą, by zbytnio nie przybrać na wadze. Coraz bardziej się męczymy i łapiemy zadyszkę, ale to jeszcze nic w porównaniu do ósmego czy dziewiątego miesiąca. Warto nadal kontrolować ciśnienie tętnicze, do tego celu warto mieć w domu dobry ciśnieniomierz.

Samopoczucie kobiety w ciąży – dodatkowe objawy

Pływanie w basenie to świetna forma aktywności dla kobiety w 18 tygodniu ciąży

Pływanie w basenie to świetna forma aktywności dla kobiety w 18 tygodniu ciąży

18 tydzień ciąży to czas, w którym często towarzyszy nam uczucie bliskie omdlenia. Warto wówczas zawczasu usiąść, by nie upaść. Leżąc musimy pomału zmieniać pozycje, gdyż gwałtowne ruchy mogą tylko nasilić spadki ciśnienia. Odpoczywamy raczej na lewym boku, ponieważ wówczas dostarczamy większą ilość krwi do naszego serca. Nie możemy także zbyt długo siedzieć i stać, bo to sprzyja niestety zastojowi krwi i może doprowadzić do obrzęków albo jeszcze gorzej do niewydolności układu krwionośnego. Właśnie teraz może dać o sobie znać anemia. Większa ilość krwi przepływająca przez nasze ciało zawiera jednak więcej osocza, niż znacznie wolniej przybywających nam czerwonych krwinek. Można ratować się za pomocą leków przepisanych przez lekarza lub stosując dietę bogatą w produkty zawierające żelazo. Można je znaleźć zarówno w warzywach, roślinach strączkowych, jak i w mięsie. Trzeba jednak pamiętać, że żelazo pochodzące z produktów mięsnych, ryb i żółtka jajecznego jest zdecydowanie bardziej przyswajalne niż w przypadku roślin.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 18 tydzień ciąży