19 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży to czas, w którym dziecko reaguje na bodźce dochodzące z zewnątrz

19 tydzień ciąży to czas, w którym dziecko reaguje na bodźce dochodzące z zewnątrz

19 tydzień ciąży to czas, kiedy wreszcie widać nasz rosnący brzuszek, przynajmniej u większości kobiet. Powiększająca się macica sięga już do pępka, a nasze kształty się zaokrąglają. Mięsień macicy jest nie tylko schronieniem dla naszego malucha, ale także to właśnie dzięki niemu na świat przyjdzie nasze dziecko. Z macicy o wielkości pięści, mamy teraz pawie pół kilogramowy mięsień, który do końca ciąży powiększy się do pojemności prawie 5 litrów. To czas, kiedy nasz organizm zaczyna zatrzymywać wodę, więc mogą nam puchnąć ręce i nogi. A maluch dużo więcej się rusza, po części coraz bardziej już świadomie.

Rozwój płodu

Płuca naszego dziecka są prawie wykształcone, jednak nie są one jeszcze w stanie samodzielnie podjąć pracy. Na razie wypełnia je płyn owodniowy. Dobrym ćwiczeniem przepony jest dla malucha zwykła czkawka. Cała skóra naszego dziecka jest okryta mazią płodową, która zacznie niknąć dopiero w okresie okołoporodowym. Układ krwionośny pracuje w pełni i codziennie tłoczy przez małe ciałko około 20 – 30 litrów krwi. Nadal następuje mielinizacja izolująca nerwy, co znacznie zwiększa koordynację jego ruchów. Ciągła gimnastyka świetnie ćwiczy i pobudza do dalszego rozwoju wszystkie jego mięśnie, kości i stawy.

Co potrafi dziecko w 19 tygodniu ciąży?

19 tydzień ciąży to dla naszego dziecka dalszy rozwój jego zmysłów. Maluch już wyraźnie reaguje na dźwięki, dotyk, światło oraz nasze ruchy. Może sam dotykać siebie, pępowiny albo brata/siostrę bliźniaka, jeśli jest to mnoga ciąża. Właśnie teraz powstają kubki smakowe na jego języku. Dzięki nim może on już rozpoznawać smaki, więc kiedy wody płodowe są słodsze, chętniej je połyka. Natomiast kiedy robią się bardziej kwaśne czy słone, może w ogóle tego nie robić. Ruchy dziecka w 19 tygodniu ciąży doskonale widać na filmie USG:

19 tydzień ciąży – ciało kobiety

19 tydzień ciąży to okres, kiedy mogą chwytać nas kurcze i stany odrętwienia. Jest to wynik nacisku rozrastającej się macicy na nasz układ nerwowy. Pomóc może preparat z magnezem i potasem lub dieta bogata np. w pestki dyni, otręby pszenne, banany i sok z pomidorów. Jeśli teraz wykonamy badanie USG, a dziecko odpowiednio się ułoży, to będzie widać jak na dłoni jego płeć. Może pogorszyć się nam wzrok, co jest kolejnym skutkiem zmian hormonalnych. Za to nadal możemy cieszyć się z bujnej czupryny oraz szybko rosnących paznokci.

Dolegliwości w 19 tygodniu ciąży

W 19 tygodniu ciąży może nam towarzyszyć uczucie stałego gorąca, jednak trzeba pamiętać o zakładaniu odzieży odpowiedniej do pory roku

W 19 tygodniu ciąży może nam towarzyszyć uczucie stałego gorąca, jednak trzeba pamiętać o zakładaniu odzieży odpowiedniej do pory roku

Rozszerzone naczynia krwionośne sprawiają, że mamy uczucie wiecznego gorąca. Należy jednak uważać, by się nadmiernie nie przechłodzić, szczególnie w zimowej porze. Może towarzyszyć nam także ból w okolicy krzyżowo – lędźwiowej, ponieważ stawy ulegają rozluźnieniu. Unikamy zbyt długiego stania, a jeśli coś podnosimy np. z ziemi to z ugiętymi kolanami i staramy się prosto siedzieć na krześle. W przypadku opuchlizny na nogach czy rękach, warto ograniczyć sól w naszych posiłkach. Ważne jest także to, by pić dużo niegazowanej wody mineralnej. Można smarować ręce i nogi żelami chłodzącymi.

19 tydzień ciąży – warto wiedzieć

W tym okresie mogą pojawić się również obfite upławy, i jeśli nie są białe, żółte czy zielone (które oznaczają stan zapalny lub grzybicę pochwy), to wszystko jest w granicach normy. Warto wtedy używać wkładek higienicznych, by się bardziej świeżo czuć na co dzień. Z kolei wychodząc na słońce trzeba pamiętać o kremach z filtrem, by nie nabawić się przebarwień. Jeżdżąc samochodem musimy zapinać pasy bezpieczeństwa, w razie wypadku tylko one pomogą nam uniknąć śmierci. Obecnie w sklepach można dokupić specjalne adaptery za pomocą których pasy zapinamy w nieco wygodniejszy sposób dla nas i naszego brzucha.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 19 tydzień ciąży
  • https://kalendarzciazowy pl/19-tydzien-ciazy/
  • kalendarz ciązowy 19 tydzien
  • ktory tydzien ciazy