2 miesiąc ciąży

W 2 miesiącu ciąży często pojawiają się zachcianki na różne pokarmy

W drugim miesiącu ciąży często pojawiają się zachcianki na różne pokarmy

2 miesiąc ciąży to czas, kiedy dziecko rozwija się bardzo szybko i z embrionu przekształca się w płód. Szybkim zmianom podlega również w tym czasie ciało matki. Jeśli wcześniej nie pojawiły się żadne objawy mogące zwiastować ciążę, to teraz z pewnością dadzą o sobie znać.

2 miesiąc ciąży – jak wygląda twoje dziecko?

Twoje dziecko jest teraz wielkości jagody i zupełnie nie przypomina jeszcze kształtem człowieka. Wygląda jak zwinięta tubka. Na jednym jej końcu wytworzy się główka, na drugim – nóżki. Pomiędzy dwoma końcami „tubki” zaczyna tworzyć się rdzeń kręgowy. Płód, który nosisz w sobie, od dnia zapłodnienia zwiększył swoją objętość o około 10 000 razy! Ważnym aspektem dbania zarówno o siebie, jak i o swoje dziecko w tym czasie, jest stosowanie odpowiedniej diety. Zapraszamy do obejrzenia filmu z poradami dietetyczki:

2 miesiąc ciąży – jakie części ciała powstają w tym czasie u płodu?

2 miesiąc ciąży to czas, kiedy powstają zalążki zarówno najważniejszych organów wewnętrznych dziecka, jak i jego zewnętrznych części ciała. Zaczynają się tworzyć oczy, uszy, nos i powieki (na razie zamknięte). Tkanki, które dają początek sercu, zaczynają bić, co można usłyszeć podczas badania USG wykonywanego w szóstym tygodniu ciąży. Tworzą się też kończyny, które jeszcze na tym etapie ich zupełnie nie przypominają. Powstają zalążki genitaliów, które jednak nie będą jeszcze widoczne na ekranie ultrasonografu. Jelita dziecka szybko rosną, nie mieszcząc się w małym organizmie, dlatego zostają wypchnięte na zewnątrz. Jest to zupełnie normalne zjawisko; w późniejszym czasie wrócą na swoje miejsce. Pod koniec drugiego miesiąca płód uzyskuje wielkość około 1,5 cm i większość jego organów jest na wczesnym etapie formowania się.

Drugi miesiąc ciąży – zmiany w ciele kobiety

Być może konieczne będzie w 2 miesiącu ciąży zwolnienie tempa pracy

Być może konieczne będzie w 2 miesiącu ciąży zwolnienie tempa pracy

Organizm kobiety w drugim miesiącu ciąży przechodzi duże zmiany, by dostosować się do rosnącego w jej brzuchu dziecka. W tym czasie prawdopodobnie będziesz doświadczać podobnych objawów, jak w pierwszym miesiącu, ale oprócz tego mogą pojawić się jeszcze inne dolegliwości. Większość z nich jest zupełnie normalna, a należą do nich:

  • Wymioty i mdłości. To bardzo powszechna dolegliwość występująca w ciąży. Dotyka ona około 86% kobiet. Nazwa „poranne mdłości” może być jednak myląca, ponieważ mogą się one utrzymywać przez cały dzień. Chociaż mdłości nie mają bezpośredniego niekorzystnego wpływu na zdrowie kobiety i dziecka, mogą znacznie obniżyć jakość życia. Istnieją jednakże przesłanki co do tego, że mogą mieć również pozytywne skutki. Badania wykazały, że istnieje związek pomiędzy mdłościami i wymiotami w czasie ciąży a mniejszym prawdopodobieństwem poronienia.
  • Huśtawka nastrojów. Poziomy hormonów, ulegające u kobiety w drugim miesiącu ciąży ciągłym wahaniom, prowadzą do ciągłych zmian w nastroju. W jednej chwili z wesołej i zadowolonej możesz zmienić się w smutną i załamaną. Nie do końca poznano przyczyny takich wahań nastroju u kobiet w ciąży, jednak podejrzewa się o taki stan rzeczy dwa hormony żeńskie: estrogen i progesteron. Wpływają one na poziom substancji w mózgu, których zadaniem jest regulacja nastroju.
  • Zwiększona częstotliwość oddawania moczu, która związana jest ze zwiększoną produkcją hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa. Utrzymywać się ona będzie niekiedy aż do samego porodu.
  • Pełniejsze piersi. Estrogen i progesteron przygotowują kobietę do bycia matką, dlatego zwiększa się w jej organizmie produkcja tłuszczu.
  • Zachcianki na jedzenie. Zmiany hormonalne w połączeniu z dużym zapotrzebowaniem na substancje odżywcze tworzą mieszankę wybuchową w postaci zachcianek na wybrane pokarmy.

Jak sobie radzić z dolegliwościami w drugim miesiącu ciąży?

Drugi miesiąc ciąży może być jednocześnie najtrudniejszym miesiącem, zarówno ze względu na częste dolegliwości fizyczne, jak i trudności w kontrolowaniu swojego nastroju. Dlatego też najważniejszą sprawą w tym okresie jest zapewnić sobie jak najwięcej odpoczynku i snu. Organizm może być wyczerpany, gdyż musi przestawić się na inne tory. Odtąd będzie musiał zapewnić wszystko co niezbędne do życia dwóm istotom. Jednak, jeśli pozwolimy sobie na wystarczającą ilość odpoczynku i snu, szybko ruszy pełną parą, by zapewnić zdrowie zarówno matce, jak i dziecku. Pojawiające się w tym czasie trudności związane z wahaniami nastroju wymagają dużej cierpliwości, zarówno ze strony samej przyszłej matki, jak i… otoczenia. Trzeba jednak pamiętać, że ten stan również minie i nastrój przyszłej mamy z pewnością wróci do normy.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 2 miesiąc ciąży
  • 2 miesiac ciazy objawy
  • 2 miesiav viazy

Comments are closed.