2 tydzień ciąży

Owulacja

Odżywianie w ciąży

Odżywianie w ciąży

W zależności od długości cyklu, już nawet w drugim tygodniu może dojść do zapłodnienia, jeśli mamy krótki czas pomiędzy kolejnymi miesiączkami. 2 tydzień ciąży to czas, w którym nasze komórki jajowe zaczynają dojrzewać, a śluzówka wewnątrz macicy robi się coraz grubsza i bardziej ukrwiona. Jest to etap przedowulacyjny, który ma za zadanie przygotowanie nas na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Macica staje się pewnego rodzaju poduszką, na której ma się zagnieździć zarodek.

Moment zapłodnienia

Drugi tydzień ciąży lub czasem początek trzeciego to czas, w którym w jajniku pęka największy pęcherzyk. Uwalnia się z niego jajeczko wędrujące do jajowodu, gdzie czeka na męską komórkę rozrodczą, by zapoczątkować nowe życie. W organizmie matki rośnie poziom estrogenów, śluz w pochwie staje się przezroczysty i rozciągliwy, by ułatwić plemnikom drogę do jajowodu. Jest to ewidentny dowód na to, że rozpoczyna się owulacja. Czas ten jest ograniczony i trwa zazwyczaj 3 – 4 dni, a sama komórka jajowa ma zdolność do zapłodnienia jedynie przez 6 do 8 godzin. Jeśli staramy się o potomstwo, warto właśnie w tym czasie kupić i wykonać test owulacyjny (tutaj znajdziesz polecane testy owulacyjne i ciążowe klik klik klik…). Jest on dostępny bez recepty, w każdej aptece. Test ten pokaże, czy to najwłaściwszy moment na zbliżenie. Oto przykładowa instrukcja użytkowania testu owulacyjnego:

Jeśli dojdzie do spotkania komórki jajowej z plemnikiem, powstanie zarodek i od tego momentu będziemy w ciąży. Jednak tak od razu, nie będzie można tego potwierdzić. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Parom które mają problemy z zajściem w ciąże poleca się także wzmożoną aktywność seksualną przez te 4 dni owulacji, pamiętając o tym, że plemnik może przeżyć w jajowodzie kilka dni. Jednak zdarzyć się może i tak, że pod wpływem stresu, czy różnych zmian, dany cykl u kobiety może być bezowulacyjny. Pamiętać trzeba także o tym, że nie każdy stosunek, nawet w najbardziej korzystnym momencie owulacji, zawsze kończy się zapłodnieniem. Szans jest jedynie 33 procent.

2 tydzień ciąży – Co jeść?

2 tydzień ciąży to czas, w którym już warto zadbać o swoją dietę

2 tydzień ciąży to czas, w którym już warto zadbać o swoją dietę


Nadal jednak warto dbać o siebie, zażywać kwas foliowy i odstawić wszelkie używki, które mogą zaszkodzić dziecku. Trzeba dbać o zdrowe i wartościowe odżywianie oraz pozytywne nastawienie swoich myśli. Kondycja fizyczna jest zawsze korzystna dla nas i naszego przyszłego dziecka. Można w tym czasie udać się także do ginekologa na rutynowe badanie, czy do dentysty by wyleczyć uzębienie z ewentualnej próchnicy.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 2 tydzien ciazy