20 tydzień ciąży

W 20 tygodniu ciąży może nam towarzyszyć uczucie ciągłego gorąca

W 20 tygodniu ciąży może nam towarzyszyć uczucie ciągłego gorąca

20 tydzień ciąży to półmetek, czyli połowa czasu oczekiwania na dziecko. Brzuszek jest już praktycznie dla wszystkich widoczny i będzie teraz rósł coraz szybciej. Macica znajduje się na wysokości pępka i z tygodnia na tydzień będzie się rozciągać o jeden centymetr. Cały czas będzie przygotowywać się do porodu, co można wyczuć, gdy nasz brzuch będzie się robił momentami bardziej napięty. Są to bezbolesne skurcze, które będą nam towarzyszyć aż do rozwiązania.

Dwudziesty tydzień ciąży – rozwój dziecka

20 tydzień ciąży to czas, kiedy maluch ma jeszcze dużo miejsca, więc cały czas zmienia swoją pozycję. Jego zmysły są już na tyle rozwinięte, że zaczynają funkcjonować. Dziecko oswaja się już na dobre ze wszystkim odgłosami, jakie go otaczają. Reaguje na intensywne światło, twój głos ale także, kiedy bierzemy zimny lub ciepły prysznic. W tym tygodniu cały jego układ pokarmowy powinien być już całkowicie schowany w jamie brzusznej. Jeśli chodzi o układ rozrodczy, to u dziewczynek dalej rozwija się macica i udrażnia pochwa, a u chłopców jądra zstępują z jamy brzusznej do worka mosznowego. Maluch nabiera coraz ładniejszych kształtów, powoli jego ciałko zaczyna odkładać tłuszczyk, a jego włosy na głowie zaczynają rosnąć.

Jak wygląda dziecko?

Gruczoły łojowe rozpoczynają swoją pracę, a u dziewczynek zaczynają się rozwijać gruczoły mleczne. Wszystkie narządy powinny być już nie tylko w pełni rozwinięte (oprócz płuc), ale także w pełni wykonujące swoją pracę. Na poniższym filmie USG 3D możemy zobaczyć, jakie ruchy wykonuje dziecko w 20 tygodniu ciąży:

20 tydzień ciąży – ciało kobiety

Dwudziesty tydzień ciąży to czas, kiedy nawet pierworódka przy kości powinna czuć już wyraźnie pierwsze ruchy swojego dziecka. Maluch potrafi nieźle dokazywać, jest już całkiem duży i stosunkowo silny. Jego ruchy będą też coraz wyraźniej wyczuwalne i mocniejsze. Nasz układ krwionośny nie tylko zwiększa ilość osocza, ale od tego momentu także liczbę czerwonych krwinek. Z kolei serce przepompowuje w ciągu minuty coraz więcej krwi. W związku z tym może pojawić się uczucie gorąca, czy też mała zadyszka podczas wykonywania normalnych czynności. Nadal ważne jest to, by kontrolować swoje ciśnienie. Szczególnie teraz, kiedy mamy 20 tydzień ciąży, może ono niebezpiecznie podskoczyć ze względu na większą ilość krwi krążącej po całym organizmie.

Waga kobiety w ciąży

Możemy zacząć się nieco intensywniej pocić, warto więc nosić przewiewne stroje z naturalnych tkanin. Wzrost wagi w stosunku do ciężaru wyjściowego obecnie wynosi około 5 – 6 kilogramów. Do końca ciąży przybędzie nam zapewne jeszcze raz tyle. Skóra na brzuchu nadal się rozciąga, przez co może nas swędzić. W tym przypadku może pomóc jedynie regularne stosowanie środków nawilżających (kremów, balsamów, oliwek). Jeśli do tej pory nie zmieniłyśmy pozycji do spania, to właśnie teraz nadszedł ten czas. Rosnący maluch uciska na narządy wewnętrzne, kręgosłup i żyły główne, więc nie można już spać na plecach, a tym bardziej na brzuchu. Najlepszą pozycją jest ułożenie się na lewym boku, z poduszką pomiędzy nogami. Pomaga to lepiej przepływać krwi do naszego dziecka, a nasze nerki efektywniej pracują.

Dieta mamy w 20 tygodniu ciąży

20 tydzień ciąży to czas, w którym trzeba kontrolować wagę

20 tydzień ciąży to czas, w którym trzeba kontrolować wagę

Dieta powinna być nadal urozmaicona, a jeśli jesteśmy wegankami trzeba będzie uzupełnić ją w suplement z dodatkowym wapniem. Ważne jest dalsze nawadnianie organizmu, najlepiej wodą mineralną oraz świeżo wyciskanymi sokami (tu znajdziesz informacje o tym jaką wyciskarkę wybrać). Zazwyczaj w połowie ciąży robi się kolejne badanie USG, podczas którego lekarz może wykryć wady serca lub wytrzewienie wrodzone. Sprawdza też, czy dziecko prawidłowo rośnie i czy jego narządy prawidłowo pracują. Właśnie teraz serce naszego malucha jest na tyle duże, by można było je posłuchać nawet zwykłym stetoskopem.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 20 tydzień ciąży
  • 20 tydzień ciąży jak wygląda dziecko
  • ciąża 6 tydzień
  • kwaśny smak w ciąży w 20 tygodniu