21 tydzień ciąży

Dziecko w 21 tygodniu ciąży słyszy głośne dźwięki dochodzące z zewnątrz, na przykład szczekanie psa. Po porodzie będzie już do nich przyzwyczajone

21 tydzień tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko słyszy głośne dźwięki dochodzące z zewnątrz, na przykład szczekanie psa. Po porodzie będzie już do nich przyzwyczajone

21 tydzień ciąży to czas, kiedy nasze samopoczucie jest całkiem dobre. Maluch w brzuchu daje o sobie znać co jakiś czas, ale większość jego aktywności to nadal jednak spanie (nawet do 20 godzin na dobę). Możemy zauważyć, że jest aktywniejszy, kiedy to my odpoczywamy. Usypia go nasze poruszanie się, gdyż wtedy cała macica jest dla niego kołyską. Brzuszek jest już ładnie zaokrąglony, a dno macicy sięga trochę (1cm) ponad nasz pępek.

Rozwój dziecka

21 tydzień ciąży to czas, kiedy u naszego dziecka zaczynają kostnieć chrzęstne części jego kości. Właśnie teraz tworzą się połączenia nerwowe z mięśniami, a nasz maluch coraz mocniej zaczyna o sobie przypominać silniejszymi kopniakami. Ciągłe gimnastykowanie się, zginanie rączek i nóżek, jest swoistym treningiem dla małych mięśni oraz ćwiczeniem zmysłu równowagi. W układzie krwionośnym tworzą się białe krwinki. To właśnie leukocyty są odpowiedzialne za system odpornościowy i chronią nas przed wirusami oraz bakteriami chorobotwórczymi. W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży układ pokarmowy dziecka zaczyna przetwarzać połykany płyn owodniowy.

21 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Rączki i nóżki naszego malucha mają już odpowiednie proporcje, a ich ruchy są coraz bardziej skoordynowane. Dziecko po porodzie będzie już potrafiło rozróżnić nasz głos, a z niektórymi nawet bardzo głośnymi dźwiękami (szczekający pies) zdążyło się oswoić. A oto, jak wygląda dziecko w 21 tygodniu ciąży:

21 tydzień ciąży – ciało kobiety

W 21 tygodniu ciąży kobieta może odczuwać często zgagę, dlatego warto zwrócić uwagę na sposób przyrządzania potraw

W 21 tygodniu ciąży kobieta może odczuwać często zgagę, dlatego warto zwrócić uwagę na sposób przyrządzania potraw

W dwudziestym tygodniu ciąży nasza miednica dalej dostosowuje się do rosnącej macicy. Stawy i spojenie łonowe ulegają dalszemu rozluźnieniu, więc niestety nasze biodra również robią się nieco większe i mogą nam dokuczać bóle po ich bokach. Jeśli nie są one nieustanne i wyjątkowo dokuczliwe, wszystko jest w granicach normy. W tym czasie ilość wydzielin z pochwy także może ulec zwielokrotnieniu. Jest to związane z dalszymi zmianami hormonalnymi i jeśli nie towarzyszy im krwawienie czy pieczenie, jest to zupełnie normalne. Można zacząć stosować nieco większe, czy bardziej chłonne wkładki higieniczne, by czuć się bardziej komfortowo.

Inne dolegliwości w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży

Niektóre kobiety mogą mieć w tym czasie również zaczerwienione dłonie, co jest wynikiem szalejących hormonów. Po porodzie wszystko wróci do normy. Obecnie nasz maluch potrzebuje nieco więcej składników budulcowych i odżywczych, warto więc postawić na dietę bogatą w łatwo przyswajalne białko (ryby, drób, rośliny strączkowe), które przy okazji dostarczą wapnia i żelaza. Aby uniknąć zaparć, nadal wybieramy pieczywo pełnoziarniste oraz świeże warzywa i owoce. Spośród tłuszczy stawiamy na oleje i oliwy z pierwszego tłoczenia, którymi polewamy np. pieczone ryby czy też dodajemy do kolorowych sałatek i surówek. Słodycze i tłuste mięsa najlepiej w ogóle odstawić. W przygotowywaniu posiłków dobrze jest korzystać z pieczenia czy gotowania poszczególnych potraw (szczególnie gotowania na parze), zamiast smażenia w głębokim tłuszczu. Może bowiem to powodować zgagę.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 21 tydzień ciąży