22 tydzień ciąży

Dziecko w 22 tygodniu ciąży reaguje na silne światło dochodzące z zewnątrz

Dziecko w 22 tygodniu ciąży reaguje na silne światło dochodzące z zewnątrz

22 tydzień ciąży to czas kiedy nasze dziecko ma już jakieś szanse na przeżycie, gdyby się właśnie teraz urodziło. My same coraz bardziej się zaokrąglamy, ale nadal jesteśmy pełne energii. U naszego malucha następuje dalszy rozwój zmysłów, teraz szczególnie dotyku i wzroku. Nadal rośnie jak na drożdżach i powoli nabiera ciałka.

Rozwój dziecka

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży skóra dziecka przestaje być zupełnie przezroczysta. Obecnie pod jej powierzchnią zaczyna się odkładać brunatna/brązowa tkanka tłuszczowa, która będzie potrzebna mu do utrzymania stałej temperatury po porodzie. Na razie gromadzi się ona w okolicy mostka, nerek i karku, by potem pokryć całe ciałko. Mała twarz nabiera także wyrazu, pojawia się bruzda między górną wargą a noskiem. Kształtują się małżowiny uszne, a wątroba zaczyna produkować bilirubinę.

Jak wygląda dziecko w 22 tygodniu ciąży?

Zdecydowanie mocniejsze mięśnie karku pozwalają utrzymać główkę dziecka w prostej pozycji. Maluch nadal chętnie ćwiczy, przekręca się i chwyta pępowinę. Jego oczy są jeszcze zamknięte, jednak już teraz może on rozróżnić jasność od ciemności i jeśli będzie zbyt mocne światło, obróci się do niego plecami. Rzęsy, włosy oraz paznokcie naszego dziecka dalej rosną i tuż po porodzie mogą być całkiem pokaźne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na tym etapie owłosienie jest nadal bezbarwnikowo – białe. A oto, jak wygląda dziecko w 22 tygodniu ciąży na filmie USG 4D:

22 tydzień ciąży – ciało kobiety

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży rosnąca macica zdecydowanie naciska na nasz pęcherz, więc możemy częściej odwiedzać toaletę, również w nocy. Jeśli występuje problem nietrzymania moczu, warto sięgnąć po specjalne, chłonne wkładki, które zapewnią nam większą pewność i komfort. W tym okresie mogą pojawić się także kłopoty z oczami. Możemy nieco gorzej widzieć albo może nam dokuczać suchość w oczach. Warto na ten czas zamienić soczewki na bardziej wygodne okulary. Wszystko wróci do normy po porodzie. Ważne, by uważać na wszelkiego rodzaju infekcje, które są zagrożeniem dla dziecka, gdyż mikroby przedostają się przez łożysko do krwi dziecka. Kiedy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

22 tydzień ciąży – samopoczucie przyszłej mamy

22 tydzień ciąży - dbamy o dietę i zdrowy ruch

22 tydzień ciąży – dbamy o dietę i zdrowy ruch

Powiększający się brzuch może wywoływać zgagę. Aby temu zapobiec można jeść kilka małych posiłków, zamiast trzech dużych. Pamiętaj jednak, że to nie jest dobry czas na odchudzanie. Niewskazane jest też przejadanie się i uleganie zachciankom. Witaminy dostarczamy ze źródeł naturalnych (owoce, warzywa, soki), tak samo jak dodatkowe porcje wapnia (sery, jogurty, mleko). Brzuch bezwzględnie należy zasłaniać, i to szczególnie kiedy jesteśmy na plaży, gdyż nadmiar promieni słonecznych może naszemu dziecku po prostu zaszkodzić. U niektórych mam maluch staje się czasem mniej aktywny, jest to także zupełnie normalne, bo może się przesunąć nieco w głąb brzucha i jego ruchy nie będą aż tak wyczuwalne.

Jak radzić sobie z dolegliwościami?

Dalej może nam towarzyszyć zadyszka czy zawroty głowy spowodowane uciskiem na naczynia krwionośne przy dłuższym leżeniu czy siedzeniu. Wówczas trzeba sobie robić przerwy i zmieniać pozycję co pół godziny lub wstać i chwilę pochodzić. Mogą pojawić się także bóle kręgosłupa i stawów, ze względu na ich rozciąganie się oraz przyrost masy ciała. Warto wzmacniać mięśnie grzbietu, pływać, ćwiczyć jogę oraz spacerować w płaskim obuwiu. Jeśli bóle są wyjątkowo dokuczliwe, po konsultacji z lekarzem można wziąć tabletki przeciwbólowe oparte na paracetamolu. Dwudziesty drugi tydzień ciąży to dobry czas, by zacząć myśleć o imieniu dla dziecka, ponieważ płeć jest u zdecydowanej większości znana.