23 tydzień ciąży

23 tydzień ciąży - przeciwdziałamy rozstępom

23 tydzień ciąży – przeciwdziałamy rozstępom

23 tydzień ciąży to powoli schyłek drugiego trymestru ciąży. W przypadku porodu w tym tygodniu, będzie mowa od teraz o przedwczesnym porodzie, a nie o poronieniu. Dwudziesty trzeci tydzień to pewnego rodzaju granica umowna w języku medycznym. Nasz maluch coraz bardziej przypomina miniaturowego człowieczka, jego małe ciałko robi się coraz pulchniejsze. Dziecko nabiera tłuszczyku, mimo iż jego skóra nadal jest cienka i przezroczysta. Macica stale się powiększa, by pomieścić wewnątrz już prawie półkilogramowego człowieka.

23 tydzień ciąży – rozwój dziecka

23 tydzień ciąży to czas, gdy dziecko nadal nie ma zbyt wiele tkanki tłuszczowej i jest raczej chudziutkie. Za to w jego maleńkich naczyniach krwionośnych ciągle krąży krew, co doskonale widać, bo jego skóra jest jeszcze prawie całkowicie transparentna. Nadal cały czas warto mówić do naszego malucha, gdyż coraz uważniej nas słucha. Ciągle także połyka płyn owodniowy – tym sposobem trenuje jeszcze nie w pełni rozwinięte płuca. Dziecko porusza się czasem szybciej, szczególnie jeśli je coś przestraszy czy zaskoczy. Natomiast jeśli jest zrelaksowane, jego ruchy są zdecydowanie spokojniejsze i powolne. A oto, jak wygląda dziecko w 22 tygodniu ciąży na filmie USG 3D:

Organizm kobiety

W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży nasze organy wewnętrzne, szczególnie żołądek i jelita, mają coraz mniej miejsca. Za to nerki muszą pracować za dwoje. Objętość naszej krwi bardzo wzrasta, przez co serce musi intensywniej ją pompować. Z tego powodu często łapią nas zadyszki, aczasem także skoki ciśnienia.

23 tydzień ciąży – rozstępy

Skóra na brzuchu staje się coraz bardziej napięta i może nadal nas swędzić. Pomimo pielęgnacji, mogą pojawić się wczesne rozstępy. Aby zapobiec ich dalszemu rozprzestrzenianiu się, warto skupić się na systematycznych masażach przy użyciu specjalnych kremów (tu kilka pomocnych masażerów do ciała). Może nie zapobiegnie to dalszej ich ekspansji, ale na pewno choć trochę zniweluje zniszczenia, które pojawią się na naszej skórze. Ciemna linia biegnąca w dół brzucha jest już wyraźnie zaznaczona. Bez obaw, ten nadmiar pigmentu zniknie po porodzie. Mniej więcej od dwudziestego trzeciego tygodnia ciąży może pojawić się także obrzęk śluzówek, szczególnie nosa, przez co jeszcze trudniej nam się oddycha.

Sen i relaks

Sen i relaks w 23 tygodniu ciąży

Sen i relaks w 23 tygodniu ciąży

W tym okresie wiele kobiet może mieć problemy z zaśnięciem, nie tylko ze względu na coraz większy i uciskający brzuch, ale także przez nadmiar myśli i obaw, dotyczących przyszłego, nowego członka rodziny. Aby sobie nieco pomóc w naturalny sposób (bez tabletek, warto przed snem wypić pół szklanki ciepłego mleka lub melisy i spróbować się wyciszyć np. słuchając spokojnej muzyki lub czytając relaksującą książkę. Skorzysta na tym nie tylko sama mama, ale także maluch w jej brzuchu. Spokojna, szczęśliwa mama to także zadowolone dziecko. Przed snem jednak nie warto przesadzać z piciem innych płynów, ponieważ nasz pełny pęcherz będzie niepotrzebnie wybudzał nas ze snu. Trzeba pamiętać również o wietrzeniu przed snem pomieszczeń oraz o umiarkowanej aktywności, szczególnie na świeżym powietrzu.

Obrzęki w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży

Jeśli dokuczają nam coraz mocniejsze bóle kręgosłupa, warto poprosić partnera o masaż. Na obrzęki na nogach, stopach czy kostkach najlepszy jest odpoczynek. Najprostszym, a jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie lub zmniejszenie opuchlizny jest trzymanie nóg na podnóżku podczas siedzenia, a podczas leżenia – powyżej reszty ciała. Jeśli pomimo tego obrzęki dalej nie ustępują, trzeba udać się do lekarza, gdyż może być to objaw nadciśnienia ciążowego.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 23 tydzień ciąży
  • 23 tydzień ciąży jak wygląda dziecko
  • ciąża 23 tydzień