24 tydzień ciąży

W 24 tygodniu ciąży mogą pojawić się skurcze przepowiadające

W 24 tygodniu ciąży mogą pojawić się skurcze przepowiadające

24 tydzień ciąży to czas, kiedy małe ciałko naszego dziecka będzie przybierało niecałe 100 gramów w kolejnych tygodniach. Powoli robi się ciaśniej maluchowi w naszym brzuszku, ale nadal kopie i zawzięcie się rozpycha. Macica znajduje się już około 5 centymetrów ponad pępkiem, a ilość wód płodowych zwiększyła się do około pół litra. Tak rozrośnięty brzuch powoli zaczyna nam ciążyć. Nie tylko naciska na nasze narządy wewnętrzne, ale również na nerwy, powodując bóle w kręgosłupie, zaparcia, zgagę i częstą potrzebę oddania moczu.

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Na tym etapie ciąży u dziecka kończy się kanalikowy rozwój płuc. Od tego momentu przez dość długi czas (nawet już po urodzeniu) zaczyna się okres wykształcania pęcherzyków płucnych. Maluchowi dalej przybywa tkanki tłuszczowej, mimo intensywnych ćwiczeń i rozciągania się. Wzmacnia się struktura jego mięśni oraz kości. Dziecko ma już także swój własny dobowy plan aktywności, więc powoli wiemy kiedy śpi, a kiedy się bawi. Jest ono coraz bardziej świadome otaczającego go świata, jednak reakcje na przypadkowe bodźce nie są jeszcze natychmiastowe. Teraz może współodczuwać stres swojej mamy. W jego mózgu następuje dalszy rozwój połączeń nerwowych. A tak wygląda dziecko w 24 tygodniu ciąży na filmie USG:

Skurcze przepowiadające

24 tydzień ciąży to czas, kiedy bardzo wyraźnie odczuwamy wiercenie się naszego malucha. Z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, kiedy nasze dziecko ma na przykład czkawkę, a kiedy czas spoczynku. Niestety coraz częściej dopada nas zadyszka i zmęczenie, nawet przy prozaicznych czynnościach. W drugiej połowie ciąży macica powoli przygotowuje się do porodu. Jedną z oznak zbliżającego się powoli porodu są nieregularne skurcze i napięcia (zwane skurczami Braxtona – Hicksa). Raczej nie są one bolesne i trwają niecałą minutę. Czujemy jedynie, jak twardnieje brzuch, a ten dyskomfort powinien szybko minąć, jeśli zmienimy pozycję lub zaczniemy głęboko oddychać. Kiedy stają się one regularne i znacznie dłuższe, to znak że trzeba się udać do lekarza. On oceni, co się dzieje i udzieli dalszych wskazówek.

24 tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety?

W 24 tygodniu ciąży dziecko odczuwa doskonale nastrój mamy

W 24 tygodniu ciąży dziecko odczuwa doskonale nastrój mamy


W tym okresie mogą nam się również powiększyć stopy, nawet o jeden rozmiar. Jest to spowodowane przez hormon – relaksynę, warto więc ubierać wygodniejsze, płaskie i nieco większe obuwie. Za to dzięki szybszemu krążeniu krwi, nasze włosy są gęste i lśniące, a paznokcie bardzo szybko nam rosną. Nasza skóra promienieje, ale mogą na niej pojawić się jakieś niechciane, ciemne włoski. Zbędne owłosienie może wystąpić także na brzuchu (w dół do spojenia łonowego) oraz wokół sutków. Jednak bez obaw, wszystko wróci do normy po porodzie. W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży apetyt nam dopisuje, ale warto przestrzegać dobrze zbilansowanej diety. Nadmiar kilogramów nigdy nie jest dla nas dobry. Stawiamy na chude mięso, nabiał, świeże warzywa i owoce oraz zdrowe ryby.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 24 tydzień ciąży
  • 24 tydz ciazy
  • ciąża 24 tydzień
  • skurcze w 24 tygodniu ciąży
  • 24 tydzien ciazy który miesiąc ciąży
  • 24 tydzień ciąży skurcze
  • 24 tygodnie ciazy
  • usg 24 tygodniu ciozy