25 tydzień ciąży

25 tydzień ciąży - warto przyspieszyć swój metabolizm poprzez picie dużej ilości wody

25 tydzień ciąży – warto przyspieszyć swój metabolizm poprzez picie dużej ilości wody

25 tydzień ciąży to już końcówka drugiego trymestru ciąży. Nasz brzuszek jest pokaźny i całkiem ładnie zaokrąglony. Teraz będzie już rósł dosłownie jak na drożdżach, a nasze ciało z tygodnia na tydzień będzie przygotowywało się do zakończenia ciąży, czyli porodu. Maluch coraz bardziej nabiera ciałka, a jego skóra robi się bardziej różowa. Nadal rozwija mu się jego układ oddechowy, mięśniowy i kostny. Jest on także na tyle silny, że jego kopniaki może poczuć również osoba postronna, na przykład nasz partner.

25 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży nasze dziecko ma coraz większe szanse, na to by przeżyć, przy ewentualnym porodzie. Dalej trwa proces unaczynienia jego płuc, a nozdrza zaczynają mu się otwierać i to właśnie nimi nasz maluch może wciągać i wypuszczać wody płodowe. Wszystko to jest treningiem dla późniejszych odruchów oddechowych. W tym okresie nasze dziecko ma również wykształcone struny głosowe. Jego ciało jest już coraz bardziej proporcjonalne, w mózgu tworzą się następne warstwy kory mózgowej, a małe uszka są już w pełni ukształtowane. Maluch chętnie wkłada kciuki do buzi i ćwiczy odruch ssania. Możemy zaobserwować jego dzienną aktywność, która wzrasta, kiedy odpoczywamy i nieco się uspokaja, kiedy jesteśmy w ruchu. Ważne, by w tym okresie być czujnym i kiedy maluch wyraźnie przez dłuższy czas nie dokazuje, udać się do lekarza, by sprawdzić czy wszystko jest w porządku. A tak wygląda dziecko w 25 tygodniu ciąży na filmie USG 4D:

Sposoby na lepsze samopoczucie

W 25 tygodniu ciąży można odczuwać nie tylko silne kopniaki od własnego dziecka, ale może nam dokuczać drętwienie palców u rąk i nóg. Jest to spowodowane naciskiem powiększającej się macicy na nerwy. Pomóc może lekkie uniesienie rąk czy nóg do góry i częste nimi poruszanie. Warto spożywać nieco mniej soli w swoich posiłkach, ale także spróbować moczyć stopy w letniej wodzie z dodatkiem soli. Jeśli pracujemy przy komputerze, warto zainwestować w specjalną podkładkę pod nadgarstek, by nie dopuścić do rozwoju zespołu cieśni nadgarstka. Prawidłowa postawa oraz odpowiednie, ergonomiczne krzesło (tutaj kilka podpowiedzi o tym jaki fotel do komputera wybrać) są równie ważne.

Problemy z układem trawiennym

Praca jelit jest spowolniona przez podwyższony poziom hormonu – progesteronu. Warto zatem spożywać nawet pół kilograma warzyw dziennie i około 400 gram owoców. Wszystkie te produkty dostarczą potrzebnej porcji błonnika do naszego organizmu. Warto też pić więcej wody i używać ewentualnie czopków glicerynowych. Lewatywa i inne środki przeczyszczające są zakazane. Czasem także przepisane suplementy z żelazem mogą wywoływać skutki uboczne w postaci zaparć. Można to skonsultować z lekarzem i wybrać takie, które nie będą zaburzać procesu wydalania.

Przyrost wagi kobiety w 25 tygodniu ciąży

Trzeba uważać na własne zachcianki, gdyż właśnie teraz następuje najszybszy przyrost wagi. Jeśli tyjemy szybciej niż kilogram tygodniowo, trzeba przystopować z niezdrowym jedzeniem oraz słodyczami. Po poradę można zgłosić się także do lekarza prowadzącego lub dietetyka. Między 24 a 28 tygodniem ciąży lekarz może zlecić nam wykonanie testu tolerancji glukozy. Ma on na celu wykrycie cukrzycy ciążowej. Choroba ta dotyka tylko niewielką grupę ciężarnych (2 – 3% ogółu) i można ją zniwelować odpowiednią dietą albo w gorszym przypadku podawaniem insuliny w połączeniu ze zmianą stylu żywienia.

Ciało kobiety w 25 tygodniu ciąży – dodatkowe porady

Dla kobiety w 25 tygodniu ciąży nie są wskazane dalekie podróże ani cięższe prace fizyczne

Dla kobiety w 25 tygodniu ciąży nie są wskazane dalekie podróże ani cięższe prace fizyczne

Niestety dalej męczyć może nas niekiedy brak tchu i raczej w najbliższym czasie nie będzie lepiej. Brzuch robi się coraz większy, więc wszelkie dalekie wojaże i ciężkie fizyczne prace nie powinny mieć teraz miejsca. Jeśli czujemy dyskomfort w związku z pojawiającym się owłosieniem, możemy śmiało stosować metodę golenia lub usuwania włosów kremami lub plastrami do depilacji. W przypadku tej drugiej trzeba jednak uważać, by nie podrażnić wrażliwej teraz skóry.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • новости челябинск мир 74