26 tydzień ciąży

W 26 tygodniu ciąży dziecko reaguje na dochodzące z zewnątrz dźwięki

W 26 tygodniu ciąży dziecko reaguje na dochodzące z zewnątrz dźwięki

26 tydzień ciąży to czas, kiedy brzuszek jest pokaźny i nadal rośnie. Zaczynamy tym samym trzeci trymestr ciąży. Nasze dziecko może ważyć już nawet niecały kilogram. Maluch dalej doskonali swoje odruchy i trenuje cały układ mięśniowy. Jest mu również z tygodnia na tydzień coraz ciaśniej. Od początku ciąży przybyło nam już od 7 do 10 kilogramów, więc zaczynamy odczuwać z dnia na dzień tego skutki. Trapią nas skurcze i drętwienie wszystkich kończyn. Dno rozciągniętej macicy sięga już prawie 6 centymetrów ponad pępek, więc z całą pewnością mogą nam dokuczać bóle pleców i dolnego odcinka kręgosłupa.

Rozwój dziecka w 26 tygodniu ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży u naszego malucha nadal gromadzi się tkanka tłuszczowa. Zaczyna on teraz częściej ćwiczyć oddychanie, wciągając wody płodowe przez nosek. W małych płucach wytwarza się surfaktant, który zapobiega sklejaniu się pęcherzyków płucnych. Jednak nadal narządy oddechowe nie są w pełni wykształcone. Nasze dziecko dobrze słyszy i przede wszystkim rozpoznaje różne dźwięki, w tym nasz głos. Reaguje na dotyk i kiedy uciśniemy nasz brzuch, może odpowiedzieć kopniakiem. W końcu powieki naszego malucha zaczynają się otwierać. Tęczówki nie zawierają jeszcze zbyt dużo pigmentu, więc ich kolor jest raczej niewyraźny. Dziecko niewiele widzi, jednak rozpoznaje zmiany oświetlenia. Kiedy światło jest zbyt intensywne, osesek może mrużyć już swoje małe oczka. W sytuacjach dla niego stresowych potrafi dla uspokojenia także ssać swoje palce. A tak wygląda dziecko w 26 tygodniu ciąży:

26 tydzień ciąży – organizm kobiety

W organizmie kobiety w 26 tygodniu ciąży również zachodzą dalsze zmiany. Najprzyjemniejszy okres przechodzi już do historii. Teraz nasze dziecko, ale także nasz brzuch, będą powiększać się coraz szybciej. To znacząco wpłynie na komfort naszego życia i codzienne funkcjonowanie. U niektórych ciężarnych kobiet może pojawić się już żółta wydzielina cieknąca z brodawek. Bez obaw, to siara, czyli pierwsze mleko – pokarm dla dziecka. Ze względu na coraz cięższy brzuch, dalej mogą nasilać się problemy z żylakami oraz hemoroidami. Aby przeciwdziałać żylakom trzeba nosić specjalne rajstopy przeciwżylakowe, ale także dbać o to, by w diecie nie brakowało produktów bogatych w witaminę C (np. owoce cytrusowe, kiwi i paprykę) i bioflawonoidy (np. herbata, winogrona, gruszki i jagody). Nie należy także zbyt długo siedzieć, a jeśli odpoczywamy, to z nogami uniesionymi trochę do góry.

Jak radzić sobie z dolegliwościami w ciąży?

26 tydzień ciąży - dbamy o swoje dobre samopoczucie

26 tydzień ciąży – dbamy o swoje dobre samopoczucie

Na naprawdę bolesne skurcze łydek, które mogą nas dopaść szczególnie nad ranem, mogą pomóc pomidory oraz ich przetwory (np. sok). Warzywa te są dobrym źródłem potasu, którego niedobór wywołuje ten nieprzyjemny ból w mięśniach. W tym czasie także może nastąpić znużenie ciążą, nasze dobre samopoczucie może nieco opaść. Warto więc o swoich obawach i wyczerpaniu porozmawiać z kimś bliskim. Nie każda przyszła mama tryska optymizmem i radością przez cały okres ciąży. Maluch ma jeszcze zapas miejsca, więc kręci się nieustannie. Czasami jego rozprostowywanie nóżek, czy rączek może nas już zaboleć. Kiedy ustawi się blisko żeber, przepony czy szyjki macicy, jest to szczególnie nieprzyjemne. Mogą pojawić się także niewielkie bóle podbrzusza oraz różne infekcje dróg rodnych. Nie wolno tego lekceważyć i warto udać się zawsze do lekarza prowadzącego po poradę.

Wapń w diecie kobiety w 25 tygodniu ciąży

W naszej diecie nie powinno zabraknąć produktów mlecznych, bogatych w wapń. Nie musi być to samo mleko, równie dobrym źródłem tego pierwiastka są jogurty, kefiry oraz sery (żółte, twarożki). Wapń jest cały czas nam potrzebny, gdyż wszystkie jego zasoby trafiają do malucha, do jego kostniejącego układu szkieletowego. Jeśli o to nie zadbamy, może okazać się po ciąży, że mamy jego niedobory we własnych kościach, a nawet w zębach (odwapnienia).

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 26 tydzień ciąży
  • 26 tc ciazy
  • 26 tydzień ciąży bóle podbrzusza