27 tydzień ciąży

Wraz z szybko powiększającym się brzuszkiem w 27 tygodniu ciąży może się zmieniać środek ciężkości ciała kobiety

Wraz z szybko powiększającym się brzuszkiem w 27 tygodniu ciąży może się zmieniać środek ciężkości ciała kobiety

27 tydzień ciąży to dalszy rozwój dziecka, jego masy ciała oraz wszystkich narządów wewnętrznych. Nasz osesek wyglądem przypomina już prawie normalnego noworodka, jednak jest trochę mniejszy. Przyszłe tygodnie upłyną więc głównie na wzroście i przybieraniu na wadze. W tym okresie nasz brzuch jest wielkości dużego arbuza albo raczej dyni. Możemy zacząć czuć się naprawdę ciężkie, a niektóre czynności stają się dla nas problematyczne.

Rozwój dziecka w 27 tygodniu ciąży

W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży nasz maluch waży około kilograma. Przybiera na wadze, produkując nie tylko brunatny tłuszczyk, ale od tego momentu także normalną tkankę tłuszczową (żółtą). Właśnie teraz wykształciła się do końca siatkówka w oczach dziecka. To ona odpowiada za przekazywanie bodźców pochodzących od źródła światła do kory mózgowej. Co ciekawe, w obecnej chwili maluch posiada więcej kubków smakowych niż tych które zabierze ze sobą na nasz świat. Dlatego czasem, kiedy zjemy coś ostrego, może reagować większą aktywnością czy też kopniakami. Dziecko nadal przesypia większość doby (szacunkowo około 15 godzin). Niektóre maluchy ustawiają się już główką do dołu, jednak przyjdzie jeszcze na to czas (do 36 tygodnia). Pomału może także zacząć zanikać meszek płodowy na skórze dziecka. Podczas badania ultrasonograficznego można czasem podpatrzeć, jak nasz osesek się uśmiecha. A oto, jak wygląda dziecko w 27 tygodniu ciąży na filmie USG:

27 tydzień ciąży – ciało kobiety

27 tydzień ciąży to czas, kiedy powinnyśmy zacząć więcej uwagi przykładać do odpoczynku. Wygląd naszych piersi znów nieco się zmienia, otoczka wokół brodawki robi się jeszcze ciemniejsza. Dalsze zmiany zachodzą także w naszym układzie krwionośnym. Nie tylko wzrasta objętość krwi, ale także wielkość samego serca. Hematokryt i hemoglobina spadają, rośnie za to poziom osocza, czerwonych i białych krwinek. Wszystko to dzieje się ze względu na łożysko, przez które musi docierać nasza krew oraz wszystkie potrzebne do życia i rozwoju dziecka substancje. Nasz środek ciężkości dalej się przesuwa i w niektórych sytuacjach możemy mieć problem, by zachować równowagę. Trzeba na to uważać, gdyż poważny upadek może źle się skończyć dla nas i naszego dziecka.

Dieta kobiety w 27 tygodniu ciąży

Obrzęknięte palce u dłoni powodują, że możemy mieć także chwilowe kłopoty z niezdarnością. Część z ciężarnych kobiet, ze względu na rozmiar swojego brzucha, może nie widzieć własnych stóp. Rozciągającą się skórę dalej pielęgnujemy specjalnymi preparatami do tego stworzonymi oraz wspomagamy jej kondycję poprzez odpowiednią dietę. Warto jeść produkty bogate w witaminy z grupy B (np. pełnoziarniste pieczywo czy makarony), które pomogą utrzymać elastyczność skóry oraz jedzenie pełne witaminy E (np. oliwy i oleje roślinne, świeża papryka), które także dobroczynnie na nią wpływają. Również betakaroten zawarty np. w marchwi, pomidorach, papryce i pomarańczach przyczynia się do utrzymania dobrej kondycji skóry.

Wyprawka dla noworodka

W 27 tygodniu ciąży warto już przygotowywać wyprawkę dla noworodka

W 27 tygodniu ciąży warto już przygotowywać wyprawkę dla noworodka

To dobry moment, by kompletować wyprawkę, potem będziemy coraz bardziej ociężałe i zmęczone. Właśnie teraz można zaplanować remont, urządzenie pokoiku dla przyszłego potomka czy wybór łóżeczka do pokoju niemowlęcego. W tym okresie warto już uprać ubranka dla malucha, pościel, ręczniki i kocyki w delikatnym detergencie. Będą gotowe, kiedy dziecko przyjdzie na świat, a wtedy i tak dojdą zupełnie inne, nowe obowiązki.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 27 tydzień ciąży
  • https://kalendarzciazowy pl/27-tydzien-ciazy/