28 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży - wygoda i odpoczynek są w tym czasie niezbędne

28 tydzień ciąży – wygoda i odpoczynek są w tym czasie niezbędne

28 tydzień ciąży to czas, kiedy zmęczenie znów coraz częściej nas dopada. Nawet przy prozaicznych czynnościach niejednokrotnie brakuje nam tchu. Dno macicy leży obecnie 3 centymetry powyżej pępka, co powoduje także ucisk na żebra, szczególnie w ich dolnym odcinku. Cały czas należy też kontrolować aktywność malucha – zbyt mała powinna wzbudzać nasz niepokój. Właśnie teraz znów intensywniej rozwija się układ nerwowy naszego dziecka, a przede wszystkim jego mózg. Gdyby teraz maluch przyszedł na świat, miałby całkiem spore szanse, na to by przeżyć.

28 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży waży ponad kilogram i mierzy około 38 – 40 centymetrów. Jego mózg w tym okresie podwaja swoją objętość. Powstają kolejne bruzdy i pofałdowania. Na tym etapie rozwoju u naszego dziecka pojawia się aktywna faza snu (REM). Maluch potrafi już mrugać powiekami, a jego włoski na głowie robią się coraz dłuższe. Na wadze przybywa mu kolejnych kilkudziesięciu gramów, jednak nadal jest raczej chudy. Wyraźniejsze za to stają się jego brwi oraz rzęsy. A tak wygląda dziecko w 28 tygodniu ciąży na filmie USG:

28 tydzień ciąży – ciało kobiety

Twój brzuszek może co tydzień zwiększać się nawet o centymetr. Skóra też musi wykonać swoją pracę i maksymalnie się rozciągnąć. Pomóc jej w tym mogą kosmetyki, które ją odpowiednio uelastycznią i nawilżają. Pozwolą pozbyć się uczucia swędzenia i ciągnięcia. Macica może nadal bezboleśnie się kurczyć, przygotowując się do porodu. Z kolei rozciąganie mięśni dna macicy może powodować problem nietrzymania moczu podczas kichnięć czy mocnego śmiechu. Oprócz chłonnych wkładek polecana jest gimnastyka mięśni Kegla, które mogą pomóc zniwelować ten dyskomfort. Jeśli z piersi zaczyna wypływać pokarm (siara) warto włożyć do stanika wkładki laktacyjne, które zapobiegną przemoczeniu się ubrań. Nie warto go wyciskać, bo pobudzimy w te sposób gruczoły mleczne i siary będzie więcej.

Dolegliwości ciążowe

Kręgosłup niestety nadal może nas boleć, bo przystosowuje się do dodatkowych kilogramów. Utrzymanie pozycji pionowej wymaga od niego zdecydowanie więcej wysiłku niż przed ciążą. Zmiany hormonalne wpływają także na pracę zastawek w żyłach. Z tego powodu pojawiają się opuchnięcia na nogach, ale także dłoniach czy twarzy. Aby im przeciwdziałać, trzeba unikać długiego stania, noszenia za małych butów oraz także zakładania nogi na nogę. Niestety zazwyczaj trzeba ściągnąć na ten czas także biżuterię. Pomóc w walce z obrzękami mogą hydromasaże oraz drenaż limfatyczny wykonany przez specjalistę. Ważne jest także to, by odpoczywać z nogami ułożonymi powyżej naszej głowy.

Skurcze łydek w 28 tygodniu ciąży

Delikatne zabiegi pielęgnacyjne i masaże są wskazane dla kobiet w 28 tygodniu ciąży

Delikatne zabiegi pielęgnacyjne i masaże są wskazane dla kobiet w 28 tygodniu ciąży

Przed bolesnymi skurczami w środku nocy może nas ustrzec delikatny masaż (tu kilka słów o dobrych masażerach) wykonany przed snem, najlepiej z wykorzystaniem maści rozgrzewającej. Warto także swoją dietę wzbogacić w produkty z zawartością magnezu i potasu (banany, kakao, pomidory, ziemniaki i orzechy). Kiedy skurcz nas pomimo wszystko chwyci, jeśli damy radę to trzeba przyciągnąć palce stopy do siebie (przy wyprostowanej nodze), jeśli nie, trzeba o to poprosić naszego partnera. Przynosi to natychmiastową ulgę.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 28 tydzień ciąży
  • 28 tydzien ciazy usg
  • objawu xiazu