29 tydzień ciąży

W 29 tygodniu ciąży dziecko doskonale słyszy dochodzące z zewnątrz dźwięki i reaguje na silne światło

W 29 tygodniu ciąży dziecko doskonale słyszy dochodzące z zewnątrz dźwięki i reaguje na silne światło

29 tydzień ciąży oznacza tylko jedno: że do porodu pozostało około 10 tygodni. Od teraz też wizyty u ginekologa mogą odbywać się już co dwa tygodnie, a nie jak dotąd, raz w miesiącu. Trzeci trymestr ciąży trwa już w pełni, ze wszystkimi swoimi towarzyszącymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zmęczenie i brak energii w tym czasie są zupełnie normalne. Stale powiększający się brzuch powoduje naszą ociężałość i w niektórych sytuacjach – lekką nieporadność. Nasze dziecko w dalszym ciągu nabiera tłuszczyku (nadal to tylko 2 – 3 %), a jego wszystkie kończyny są już proporcjonalne w stosunku do reszty ciała.

29 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży naszemu maluchowi jest coraz ciaśniej. Teraz jego ruchy to raczej przeciąganie się niż swobodne pływanie. Obecnie dziecko rośnie bardzo szybko, by do końca ciąży podwoić, a nawet potroić swoją masę ciała. Maluch żywo reaguje na źródło światła, które czasem przedostanie się do niego, kiedy nasz brzuch jest nieosłonięty. Układ nerwowy naszego brzdąca jest coraz bardziej rozwinięty. Na każdy bodziec reaguje on już zdecydowanie szybciej. Jego kości ulegają dalszemu skostnieniu i w dalszym ciągu powoli zanika meszek płodowy. Maluch śni swoje sny, podczas których widać jak jego gałki oczne się poruszają. Z kolei w ciągu swojej aktywności bawi się pępowiną. Lubi, gdy mu puszczamy muzykę i kiedy mówimy do niego. Ostatnie trzy miesiące to czas, kiedy przez łożysko, wraz z naszym krwiobiegiem, dziecko otrzyma od nas komplet przeciwciał, które będą stanowić podstawę jego odporności. A tak uroczo wygląda buzia dziecka w 29 tygodniu ciąży na filmie USG:

29 tydzień ciąży – ciało kobiety

W 29 tygodniu ciąży poród zaczyna być coraz bardziej realny. Możemy odczuwać zarazem radość na myśl o powitaniu naszego malucha, jak i obawy związane z samym porodem oraz dalszym wychowywaniem dziecka. W tym okresie ze względu na słabsze napięcie mięśni gładkich (np. ściany woreczka żółciowego) i przewodów żółciowych mogą pojawić się problemy z kamieniami żółciowymi. Szczególnie wtedy, kiedy miałyśmy tendencję do ich tworzenia się. Aby poprawić swoje krążenie i przeciwdziałać zastojowi krwi w żyłach, trzeba się po prostu ruszać. Niezbyt długi spacer, wizyta na basenie czy sesja jogi są jak najbardziej w naszym zasięgu. Taka aktywność fizyczna pomoże zniwelować bóle o różnym podłożu, obrzęki oraz zmiany na tle żylakowym. Leżenie na plecach jest już praktycznie niemożliwe. Duża macica uciska na naszą przeponę, a ta z kolei na serce i płuca.

Odpowiednia pozycja ciała

W 29 tygodniu ciąży może być trudno znaleźć wygodną pozycję ciała. Pomóc mogą w tym zwykłe poduszki lub poduszki w kształcie rogala, przeznaczone specjalnie do tego celu

W 29 tygodniu ciąży może być trudno znaleźć wygodną pozycję ciała. Pomóc mogą w tym zwykłe poduszki lub poduszki w kształcie rogala, przeznaczone specjalnie do tego celu


W momencie odpoczynku najlepiej przyjąć pozycję na lewym boku lub półsiedzącą. Ważny jest także materac, na którym leżymy. Nie może być on zbyt miękki (ciężko się z takiego podnieść) ani zbyt twardy. W sklepach można już kupić specjalne poduszki dla ciężarnych, które pomagają wygodnie się położyć. Mogą być one potem wykorzystywane także podczas karmienia naszego malucha. Jeśli chodzi o dietę, to coraz częściej lekarze polecają kobietom ciężarnym wzbogacić ją o preparaty z kwasem DHA (omega -3). W końcowym trymestrze mają one wspomagać rozwój układu nerwowego u naszego dziecka. W naturze znajdziemy je w rybach (łosoś, sardynka), owocach morza (krewetki, kraby), ale także w orzechach włoskich, rukoli, mięsie kurczaka i w siemieniu lnianym.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 29 tydzien ciazy
  • 29 tydzień ciąży radosc
  • ciąża 29 tydzień
  • https://kalendarzciazowy pl/29-tydzien-ciazy/
  • jak przeciąga się dziecko w 26 tyg ciąży