3 miesiąc ciąży

W 3 miesiącu ciąży mdłości i nadwrażliwość na zapachy powinny zaniknąć

W trzecim miesiącu ciąży mdłości i nadwrażliwość na zapachy powinny zaniknąć

3 miesiąc ciąży to czas, od którego dziecka rosnącego w brzuchu matki nie nazywa się już embrionem, ale płodem. Nazwę taką będzie nosić aż do chwili przyjścia na świat. Trzeci miesiąc ciąży to czas, w którym kończą się zwykle wcześniejsze dolegliwości przyszłej matki. W nagrodę, na monitorze USG można już podziwiać kształty małego człowieka. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zadbać o siebie w tym czasie, pozostań z nami!

Zanim jednak przejdziemy do pielęgnacji ciała przyszłej mamy, sprawdźmy…

3 miesiąc ciąży – jak wygląda Twoje dziecko?

Jeśli jesteś w trzecim miesiącu ciąży, twoje dziecko ma już około 9 cm wielkości i waży 25 g. Na w pełni wykształconych paluszkach rąk i nóg zaczynają rosnąć paznokcie, a powieki zaczynają pokrywać oczy, których zarys wraz z nosem są dobrze widoczne. Otworzą się jednak dopiero w 7 miesiącu ciąży. Skóra płodu jest przezroczysta i widać przez nią narządy wewnętrzne. Pojawia się na niej delikatny meszek. Główka w tym okresie jest nieproporcjonalnie duża w porównaniu do reszty ciała. Choć organy płciowe są już wykształcone, na tym etapie trudno je rozpoznać w dostępnym powszechnie badaniu USG.

Trzeci miesiąc ciąży – jak rozwija się twoje dziecko?

Najważniejsze organy płodu: wątroba, nerki, jelita, mózg i płuca, są już w pełni uformowane i funkcjonalne. W trzecim miesiącu ciąży odruchy dziecka stają się bardziej wyraźne. Dotyk to pierwszy zmysł, jaki wykształca się u płodu i jaki pozwala mu na poznawanie otaczającego świata. Chrząstka, która stanowiła dotąd materiał budulcowy jego szkieletu, zaczyna stopniowo kostnieć. W najbliższych tygodniach rozwój poszczególnych narządów nieco się zwolni, gdyż będzie to czas na przybranie masy i wielkości.

3 miesiąc ciąży – co potrafi twoje dziecko?

Dwunastotygodniowe maleństwo potrafi już wykonywać wiele ruchów. Choć jeszcze tego nie czujesz, rozciąga się i kopie. Porusza też rączkami: zgina i prostuje palce, a także potrafi złapać się za rączki i nóżki. Dla zabawy ściska pępowinę i ssie swój kciuk. Ponieważ ma już w pewnym stopniu wykształcone mięśnie twarzy, zaczyna robić miny, ziewać, a także połykać płyn owodniowy.

3 miesiąc ciąży – co dzieje się w organizmie matki?

Wczesne objawy ciąży, takie jak nudności i wymioty, powinny w tym czasie powoli ustępować. W dalszym ciągu jednak częste wizyty w toalecie będą na porządku dziennym. Jeśli jednak podczas oddawania moczu będziesz odczuwać dyskomfort w postaci bólu lub pieczenia, zgłoś się do lekarza. Możesz mieć zapalenie pęcherza moczowego, które jest częstą chorobą pojawiającą się w tym okresie u kobiet. Na szczęście łatwo ją wyleczyć. Kobiety w tym czasie często narzekają również na krwawienia z dziąseł, które jest spowodowane zmianami hormonalnymi i minie z czasem. Trzeci miesiąc ciąży to czas, w którym może już być widoczny zarysowujący się powiększony brzuszek. Warto w tym czasie zadbać szczególnie o swoją skórę. Jakie kosmetyki mogą być w tym czasie potrzebne?

Czy mogę robić wszystko to, co zwykle?

Zbyt tłuste i pikantne potrawy mogą u kobiet w 3 miesiącu ciąży wywołać niestrawność

Zbyt tłuste i pikantne potrawy mogą u kobiet w 3 miesiącu ciąży wywołać niestrawność

Choć często słyszymy, że ciąża to normalny stan i nie wymaga unikania zwykle wykonywanych czynności, to jednak nie zmienia to faktu, że nie należy obciążać niepotrzebnie ani organizmu matki, ani rozwijającego się w jej brzuchu płodu. Dlatego też zalecamy, aby zachować zdrowy rozsądek i zastosować się do poniższych zaleceń:

  • Unikaj obciążających czynności, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów. Nadmierny wysiłek i napięcie mogą uszkodzić macicę.
  • Ogranicz spożywanie nazbyt pikantnych i tłustych potraw, ponieważ niezdrowa żywność może wywołać dolegliwości takie jak niestrawność, gazy i mdłości.
  • Unikaj noszenia wysokich obcasów, które nie tylko źle wpływają na kręgosłup, ale również sprawią, że będziesz szybciej się męczyć.
  • Unikaj palenia papierosów (również biernego), picia kawy, alkoholu i zażywania leków, które mogą przenikać przez łożysko do płodu i wpływać na jego rozwój.

Dlaczego ciągle się martwię?

Zmiany zachodzące w twoim organizmie są ogromne, a to musi powodować obawy i dyskomfort. Być może martwisz się, że zrobisz się gruba i nieatrakcyjna, podczas gdy twoje rówieśniczki mają płaskie brzuchy? Nie wiesz, jak poradzisz sobie z bólem podczas porodu? Takie odczucia są bardzo powszechne i miną, tak samo jak nadprogramowe kilogramy, które przecież mają służyć dobru dziecka. Jeśli jednak martwisz się bez przerwy lub masz myśli o samookaleczeniu się, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Jeśli cierpisz na depresję, potrzebujesz fachowej pomocy.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • https://kalendarzciazowy pl/3-miesiac-ciazy/

Comments are closed.