3 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży to czas, w którym dochodzi do zapłodnienia. Wówczas to uwolniona z pęcherzyka Graffa komórka jajowa łączy się z najbardziej wytrwałym plemnikiem. Nie jest to taka prosta sprawa, gdyż konkurencja wśród męskich komórek rozrodczych jest olbrzymia (250 milionów plemników rozpoczyna wyścig do jajeczka), muszą się one przedostać przez śluz, do jajowodu, a następnie tylko ten najzwinniejszy jest w stanie przebić się przez warstwy ochronne komórki jajowej.

Co dzieje się po połączeniu komórki jajowej z plemnikiem?

Materiał genetyczny ojca łączy się z DNA matki – powstaje nowe życie. Prawie pół godziny zajmuje plemnikowi przedostanie się do jajowodu i zapłodnienie jajeczka. Zygota natychmiast zaczyna się dzielić na kolejne dwie, cztery itd. komórki. Już po kilku dniach jest ponad stukomórkową kulką przypominającą owoc maliny (stąd nazwa – morula), która zagnieżdża się w macicy. Wtedy u niektórych kobiet może wystąpić niewielkie plamienie, które bywa mylnie brane za kolejną miesiączkę. Sama morula dzieli się teraz już nieco wolniej.

Test ciążowy?

Nadal to jeszcze nie jest czas, by wykonywać test ciążowy (tutaj kilka dobrych testów -> klik klik klik…).
Dopiero w kolejnym tygodniu ciąży będzie można wykonać w pełni miarodajną próbę. Obecnie nasz osesek jest wielkości główki od szpilki (0,02 milimetra), a gonadotropina łożyskowa (HCG) pojawi się w odpowiednim stężeniu w moczu, około 4 – 5 tygodnia ciąży, kiedy to spodziewamy się kolejnej miesiączki. Niektóre kobiety już właśnie w trzecim tygodniu ciąży zaczynają częściej korzystać z toalety, czy też odczuwają bolesność piersi, mimo iż nie ma żadnego potwierdzenia na to, że noszą w sobie początek nowego człowieczka. Moment zapłodnienia doskonale obrazuje poniższy film:

3 tydzień ciąży

W 3 tygodniu ciąży (3 tygodnie od pierwszego dnia miesiączki) następuje zapłodnienie

W 3 tygodniu ciąży (3 tygodnie od pierwszego dnia miesiączki) następuje zapłodnienie


Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie z każdej zapłodnionej komórki jajowej będzie dziecko. Nie wszystkie zapłodnione jajeczka zagnieżdżą się w macicy i będą się prawidłowo rozwijać. Naturalna selekcja sama eliminuje osobniki z poważnymi wadami rozwojowymi, czy też bez szans na przeżycie. Nieraz nawet o tym same nie wiemy, bo wszystko jest usuwane wraz z krwią menstruacyjną. Z objawów bardzo wczesnej ciąży: niektóre przyszłe mamy mogą zaobserwować u siebie większą drażliwość, zmęczenie i nieznacznie podwyższoną temperaturę ciała.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 3 tydzień ciąży
  • trzeci tydzien ciazy objawy

Comments are closed.