30 tydzień ciąży

30 tydzień ciąży - organizm dziecka jest już niemal w pełni rozwinięty i przybiera na wadze

30 tydzień ciąży – organizm dziecka jest już niemal w pełni rozwinięty i przybiera na wadze

30 tydzień ciąży to czas, kiedy może pojawić się u nas tak zwany syndrom wicia gniazda. Objawia się to najczęściej chęcią zmian, remontów i kompulsywnym sprzątaniem. Szczególnie jeśli chodzi o pokój dziecka lub jego kącik. Mamy ochotę malować ściany i przestawiać meble. Nowo odzyskaną energię przeznaczamy na układanie różnych przedmiotów dla naszego szkraba lub pranie jego ubranek. U naszego dziecka dalej doskonalą się jego wszystkie podstawowe funkcje, przygotowując go do samodzielnego życia.

30 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Od trzydziestego tygodnia ciąży nasz maluch będzie przybierał co tydzień nie 100, a 200 gram na masie swojego ciałka. Obecnie waży około 1,5 kilograma. Wszystkie organy (oprócz płuc) są już w pełni wykształcone i pracują pełną parą. W tym tygodniu zachodzi duża zmiana, jeśli chodzi o układ krwionośny. Produkcja czerwonych krwinek od teraz będzie odbywała się w szpiku kostnym. Wcześniej u malucha była za to odpowiedzialna śledziona i wątroba. Mózg dalej się fałduje, przez co coraz lepiej pracuje i przejmuje niektóre funkcje (np. termoregulację ciała).

Jak wygląda dziecko w 30 tygodniu ciąży?

Teraz meszek płodowy jest już zbędny naszemu maluchowi. Dziecko jest także nieco mniej ruchliwe, gdyż nie ma już tyle miejsca. Przyjmuje zazwyczaj pozycję embrionalną (z podkulonymi nóżkami i rączkami). To kolejny tydzień, w którym maluch może ustawić się już główką do dołu. Skóra dziecka nie jest już tak przezroczysta jak poprzednio. Nie prześwitują już przez nią maleńkie naczynia krwionośne. Staje się bardziej gładka i biała. Dalej rozwija się zmysł węchu oraz układ odpornościowy. Wszystko to przygotowuje naszego bąbla do samodzielnego życia po porodzie. A tak wygląda maleństwo w 30 tygodniu ciąży na filmie USG:

30 tydzień ciąży – dolegliwości

30 tydzień ciąży to czas, gdy organizm dziecka potrzebuje dużych ilości białka

30 tydzień ciąży to czas, gdy organizm dziecka potrzebuje dużych ilości białka

W trzydziestym tygodniu ciąży nasza masa ciała może wzrastać nawet o pół kilograma tygodniowo. Jeśli czujemy się naprawdę zmęczone, warto rozważyć mały odpoczynek lub drzemkę w ciągu dnia, o ile jest to możliwe. Dokuczać nam mogą różne objawy ze strony układu pokarmowego: zgaga, wzdęcia, niestrawność czy zaparcia. Warto z nimi walczyć, dostosowując swoją dietę do tych niechcianych symptomów. Należy jednak pamiętać, że trzeci trymestr ciąży to czas, kiedy nasz maluch znacznie przybiera na masie, przez co wszystkie odżywcze składniki są kierowane do jego organizmu. Najważniejsze jest to, by jeść odpowiednie ilości łatwo przyswajalnego białka (mięso, ryby, nabiał, rośliny strączkowe), które jest znakomitym budulcem. Kiedy przeszkadza nam nadmierne pocenie się, można po prostu częściej brać prysznic, również w ciągu dnia. Pomoże także dobry antyperspirant. Jeszcze częstsze wizyty w ubikacji są spowodowane coraz większym uciskiem macicy na pęcherz, który obecnie ma znacznie mniejszą pojemność.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 30 tydzień ciąży
  • trzydziesty tydzien ciazy