31 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży niesie za sobą wiele dolegliwości, które jednak można łagodzić domowymi sposobami

31 tydzień ciąży niesie za sobą wiele dolegliwości, które jednak można łagodzić domowymi sposobami

31 tydzień ciąży to czas, kiedy rozrastająca się macica wypycha nasze narządy wewnętrzne ku górze. Może towarzyszyć nam uczucie ścisku i rozpychania, szczególnie w okolicy żeber oraz klatki piersiowej. Nasza miednica jeszcze bardziej się rozluźnia, przygotowując się do porodu. Dziecko nadal rośnie i rozwija się, ale jego wygląd pozostanie już bez większych zmian. Dalej doskonali swoje wszystkie zmysły dzięki bodźcom, które odbiera z otaczającego go świata.

31 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży ciałko naszego bobasa jest już w pełni uformowane. Nadal jednak będzie przybierał on na wadze. Obecnie jego tkanka podskórna wynosi 8% całej masy ciała. Jego układ odpornościowy wzmacnia się. Kora mózgowa jest już w pełni aktywna i powstaje także nowa sieć połączeń między neuronami, która pozwala wykorzystywać wszystkie pięć zmysłów. Dalej większość czasu nasz maluch przesypia. Kiedy nie śpi, chętnie łyka wody płodowe. Czasem bawi się pępowiną, która obecnie ma średnicę jednego centymetra. W momencie porodu jej długość może dojść nawet do metra. Być może właśnie teraz ułoży się w pozycji, w której przyjdzie na świat. A tak wygląda dziecko w 30 tygodniu ciąży na filmie USG:

31 tydzień ciąży – sposoby na dolegliwości

31 tydzień ciąży to już ostatnia prosta. Warto powoli zacząć pakować torbę do szpitala. W tym tygodniu może na nowo wypływać z piersi pokarm. Jeśli wcześniej tego nie zrobiłyśmy, można teraz kupić wkładki laktacyjne. Pomagają one zachować nasze ubrania w suchości. Ucisk na klatkę piersiową nie pozwala nam wziąć głębszego oddechu. Jeśli chodzi o posiłki to warto pomiędzy poszczególnymi porcjami (np. zupą i pierwszym daniem) zrobić krótką przerwę. Jest ona potrzebna dla żołądka i wątroby, które mogą teraz nie nadążać z trawieniem. W ten sposób także możemy uniknąć różnych nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

31 tydzień ciąży – inne objawy

Może towarzyszyć nam uczucie ucisku na pęcherz i częściej chodzimy do toalety. Trzeba uważać, żeby nie przetrzymywać moczu, gdyż prowadzi to do zakażeń bakteryjnych układu moczowego. Czasem rano nie możemy precyzyjnie niczego chwycić palcami. To zupełnie normalny objaw ciążowy, który minie po porodzie. Coraz częściej nie możemy bez pomocy same wstać z fotela czy kanapy i bywamy rozkojarzone. Jednak jest to dość częstą przypadłością kobiet w ciąży, podobnie jak kłopoty z koncentracją. Może zacząć nas trapić rwa kulszowa, która objawia się bólem, mrowieniem i drętwieniem nogi, rozpoczynającym się od pośladków. Na ból mogą pomóc ciepłe okłady, gorąca kąpiel (bez przesady z temperaturą), witamina B12 oraz częste zmienianie pozycji przy wykonywaniu codziennych czynności.

Skóra kobiety w ciąży

31 tydzień ciąży - wszelkie dolegliwości związane ze skórą warto zgłosić lekarzowi

31 tydzień ciąży – wszelkie dolegliwości związane ze skórą warto zgłosić lekarzowi

W tym tygodniu mogą pojawić się także różne zmiany na skórze – wypryski i pokrzywki. Dotyczą one brzucha, ud, rąk i nawet pośladków, ale nie są swędzące. Przy nadmiernym poceniu się czasem wychodzą na skórze również potówki. Kiedy skóra mocno swędzi, szczególnie nocą, a nie ma na niej żadnej wysypki, może to oznaczać cholestazę ciążową. Najlepiej udać się z takimi objawami do lekarza prowadzącego, który zleci dodatkowe badania, by to potwierdzić.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 31 tydzień ciąży
  • 31 tydzień ciąży dolegliwości