32 tydzień ciąży

W 32 tygodniu ciąży dziecko jest już niemal gotowe do przyjścia na świat

W 32 tygodniu ciąży dziecko jest już niemal gotowe do przyjścia na świat

32 tydzień ciąży to czas, w którym coraz bardziej zaczynamy odczuwać trudności związane ze swoim stanem i ciągle powiększającym się brzuchem. Puchną nam nogi, ręce, czasem nawet twarz, może boleć nas głowa oraz nękać zgaga. Maluch robi się coraz pulchniejszy, jego tkanka tłuszczowa może stanowić już nawet 15% całej masy ciała. Włoski na głowie nadal mu rosną, a jego buźka robi się coraz okrąglejsza. Wraz ze wzrostem dziecka proporcjonalne zmniejsza się ilość wód płodowych.

32 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży nasz maluch jest już praktycznie zdolny do samodzielnego życia. Jego proporcje ciała są takie, jak u noworodka. Teraz waży niecałe dwa kilogramy i mierzy (wyprostowany) około 40 centymetrów. Płuca dziecka są praktycznie gotowe do podjęcia swojej pracy. Po porodzie będą mogły się rozprężać, umożliwiając tym przedostawanie się zapasów tlenu do krwi. Maluch już doskonale rozpoznaje bicie serca mamy i po narodzinach to właśnie ten dźwięk będzie go uspokajał. W tym tygodniu pojawia się u niego odruch zwężania źrenicy, a czas czuwania oraz snu – wydłużają się. Dziecko ma już naprawdę niedużo miejsca, aby się kręcić. Jedynie czasem może dać nam porządnego kopniaka w żebra.

Jak wygląda dziecko w 32 tygodniu ciąży?

Paznokcie u rąk i stóp są już całkowicie wykształcone. Właśnie w trzydziestym drugim tygodniu ciąży maluchy najczęściej przekręcają się główką do dołu. Jednak jeśli twoje dziecko nadal tego nie zrobiło, nie martw się ma na to jeszcze trochę czasu. Maluch w dalszym ciągu doskonali swoje umiejętności, które przydadzą mu się tuż po urodzeniu. A tak wygląda dziecko w 32 tygodniu ciąży na filmie USG:

Ciało kobiety

32 tydzień ciąży to czas, kiedy zawiązanie butów będzie dla nas nie lada wyczynem. W tym okresie zaczynamy być naprawdę zmęczone, głównie naszym dużym brzuchem. Warto wówczas prosić drugą osobę o pomoc, czy to przy zakładaniu skarpetek, czy noszeniu ciężarów. Wysoko umieszczone dno macicy uciska przeponę, przez co czasem nie możemy złapać oddechu. Serce obecnie pracuje na pełnych obrotach, tak jak nerki, które muszą przefiltrowywać maksymalną ilość krwi. Szybkie tętno daje nam uczucie kołatania w sercu, duszności oraz szybkiego męczenia się, nawet przy prostych czynnościach. Co nie jest nieuzasadnione, w końcu to nasz organizm nosi w sobie drugiego człowieka, na którego wszystkie organy wewnętrzne także muszą pracować.

32 tydzień ciąży – dolegliwości ciążowe

W 32 tygodniu ciąży dolegliwości kobiety mogą się nasilać

W 32 tygodniu ciąży dolegliwości kobiety mogą się nasilać

Jeśli dolega nam bezsenność, warto przed snem nie tylko próbować się wyciszyć, ale także nieco mniej pić. Zbyt duże ilości płynów wypite przed spoczynkiem mogą skończyć się pobudką i maszerowaniem w środku nocy do toalety. W ciągu dnia nie warto jednak sobie odmawiać wody i innych napojów. Nie tylko pomogą one odpowiednio nawodnić nasz organizm, uniknąć obrzęków, ale także przeciwdziałają stanom zapalnym w pęcherzu i drogach moczowych i mają wpływ na złagodzenie niestrawności czy zatwardzeń. Jeśli czujemy potrzebę i mamy taką możliwość, można w ciągu dnia uciąć sobie drzemkę, by nieco się zregenerować i odpocząć. Skurcze przepowiadające robią się coraz częstsze i nieco mocniejsze. Wszystko to przygotowuje naszą macicę do porodu. Niepokojące może być połączenie bólów głowy i brzucha, opuchlizny i mdłości. Wszystkie te symptomy występujące razem powinny nas czym prędzej zaprowadzić do lekarza. Może być to bowiem początkiem stanu przedrzucawkowego. Bądźmy więc bardziej czujne.

Dodatkowe porady

Dalej warto spacerować, często zmieniać pozycję i ćwiczyć mięśnie Kegla. Trzeba jednak być bardziej uważnym, bo środek ciężkości zdecydowanie uległ przemieszczeniu i możemy mieć problem, by utrzymać równowagę. Na wilczy głód w środku nocy może pomóc kolacja bogata w węglowodany. Jeśli trapi nas taka przypadłość, warto przed snem spróbować zjeść na przykład płatki z mlekiem, małą porcję makaronu czy kanapkę z serem. Pozwoli to jakoś dotrwać nam do porannego śniadania.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 32 tydzien ciazy
  • 32 tydzień
  • 32 tydzien ciazy z usg
  • twardy brzych w ciazy 32 tydzien