33 tydzień ciąży

W 33 tygodniu ciąży dziecko najczęściej jest już ułożone główką do dołu

W 33 tygodniu ciąży dziecko najczęściej jest już ułożone główką do dołu

Trwa właśnie 33 tydzień ciąży. Coraz częściej zaczynamy myśleć o jej końcu. Właściwie to przeważnie chcemy, by powoli dobiegła ona już do szczęśliwego finału. Termin porodu jest coraz bliższy. Pokaźny brzuch utrudnia nam normalne funkcjonowanie, a znów szalejące hormony wpływają na nasz zmienny nastrój. Tak już może zostać, do samego rozwiązania. Za to maluch zachowuje się coraz bardziej jak noworodek i kiedy śpi – zamyka oczy, a kiedy się budzi – je otwiera. Dalej doskonali i rozwija wszystkie swoje zmysły oraz ciągle przybiera na wadze.

33 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Dalej kształtuje się i rozwija u niego układ odpornościowy, dzięki naszym przeciwciałom. Jego system immunologiczny będzie się wzmacniał jeszcze długo po porodzie. Najlepszym sposobem karmienia będzie więc karmienie naturalne. Tylko mleko z piersi matki zawiera bowiem kolejną porcję przeciwciał. Mózg naszego brzdąca nadal intensywnie się kształtuje, w tym tygodniu głównie obszary z ośrodkami rozumienia mowy oraz znaczenia dźwięków. Cały jego układ szkieletowy już skostniał, poza czaszką, której odpowiednia miękkość jest potrzebna przy porodzie. U chłopców jądra powinny już do tego czasu zstąpić do worka mosznowego. Choć czasem się zdarza, że dopiero w ciągu roku po porodzie wszystko znajdzie się na swoim miejscu.

Jak wygląda dziecko w 32 tygodniu ciąży?

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży objętość naszego dziecka jest większa niż objętość wód płodowych. Sprawia to, że jego nagłe przeciągania czy przypadkowe kopniaki są znacznie mocniej przez nas odczuwane. Im mniej płynów owodniowych, tym mniejsza amortyzacja ruchów naszego malucha. Rozciągająca się macica także robi się coraz cieńsza. Z tego powodu do dziecka dociera więcej światła, a dzięki nowej umiejętności – rozszerzaniu się i zwężaniu źrenicy, jest ono w stanie odróżnić dzień od nocy. Maluch rośnie już około 250 gramów tygodniowo, więc z dnia na dzień robi się większy.Jak wygląda dziecko w 33 tygodniu ciąży? Najlepiej sprawdzić to na filmie USG:

33 tydzień ciąży – jak czuje się kobieta?

W 33 tygodniu ciąży warto zakładać wyłącznie przewiewne, naturalne i wygodne ubrania

W 33 tygodniu ciąży warto zakładać wyłącznie przewiewne, naturalne i wygodne ubrania

33 tydzień ciąży to czas, kiedy powinnyśmy być już spakowane do szpitala (co zabrać ze sobą? Tutaj znajdziesz najlepsze wskazówki) Tak na wszelki wypadek. Nasza krew jest już mocno rozrzedzona, więc możemy u siebie zaobserwować objawy typowe dla niedokrwistości. Ucisk na wszystkie narządy wewnętrzne, szczególnie na żołądek, daje nam się odczuć przykrą dolegliwością, jaką jest zgaga. Aby jej zapobiec trzeba jeść mniej i częściej oraz pić dużo wody. Nie jest również wskazane w przypadku zgagi kładzenie się do łóżka zaraz po posiłku. Nasza waga zwiększyła się o około 10 – 14 kilogramów (prawidłowo), więc jest co dźwigać. Na szczęście po porodzie większa tego część wyjdzie wraz z naszym dzieckiem. Jeśli dokuczają nam dolegliwości związane z krążeniem, musimy pamiętać o tym, by nosić luźną odzież i bieliznę (skarpetki!), która nie będzie nas uciskać i uwierać.

Ułożenie dziecka

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży to czas zazwyczaj kolejnej wizyty, podczas której lekarz sprawdzi na obrazie USG, czy nasz bąbel jest zwrócony główką do dołu. Jeśli dziecko nie zrobi tego w najbliższym czasie, trzeba będzie zapewne zaplanować cesarskie cięcie. Ostatnie tygodnie ciąży to dobry czas, by spotkać się ze znajomymi. Po porodzie nie będzie już to takie proste.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 33 tydzien ciazy
  • 33 tydzien ciazy i dolegliwosci
  • 33 tydzień ciąży waga dziecka