34 tydzień ciąży

Ruchy dziecka w 34 tygodniu ciąży są bardzo wyraźne i można je zobaczyć gołym okiem

Ruchy dziecka w 34 tygodniu ciąży są bardzo wyraźne i można je zobaczyć gołym okiem

34 tydzień ciąży to czas, kiedy nasze dziecko w dalszym ciągu magazynuje tłuszcz, który pomoże mu po porodzie utrzymać właściwą temperaturę ciała. To również czas, kiedy możemy gwałtownie zacząć przybierać na wadze. Warto zatem pilnować swojej diety i nie przesadzać z zachciankami. Wód płodowych już nie przybywa, rośnie tylko samo dziecko. Nasz maluch jest teraz aktywny i podczas swoich zabaw ma otwarte oczka. Pochłania około dwóch szklanek dziennie płynów owodniowych, co stanowi jedną piątą całej masy ciała. Trening ten potrzebny jest do samodzielnego oddychania. Płuca jego są już wystarczająco dojrzałe, by w razie porodu podjąć swoją funkcję. Na tym etapie ciąży bóle podbrzusza są spowodowane naciskiem sporej już wagi szkraba na kanał rodny.

34 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Trzydziesty czwarty tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko przyjmie ostatecznie swoją pozycję w macicy. W takiej właśnie pozycji pozostanie do dnia porodu, jednak zdarzają się przypadki, że i po tym czasie maluch może się jeszcze przemieścić. Kiedy będzie się przeciągać, można już samemu zauważyć, w którym miejscu znajdują się nóżki, łokcie czy pupa. Dalej rosną mu paznokcie, które zaczynają dosięgać do opuszek palców. Obecnie nasz maluch może mierzyć już około pół metra i ważyć ponad 2 kilogramy. Jego układ pokarmowy jest w pełni przygotowany do pełnienia swojej funkcji. Wszystkie mięśnie potrzebne do ssania są także w pełni wykształcone. Na tym etapie kubki smakowe dziecka oraz jego układ nerwowy są już do końca rozwinięte. Meszek znajdujący się na jego twarzy powoli zanika. A tak wygląda dziecko w 34 tygodniu ciąży na filmie USG:

34 tydzień ciąży – zmiany organizmie kobiety

W 34 tygodniu ciąży przestaje nam przybywać krwi. Łożysko osiągnęło również swoje maksimum i od tego momentu zacznie się starzeć. Jednak u niektórych kobiet zachowuje ono swoją całkowitą wydolność, nawet do 42 tygodnia ciąży. Piersi kobiety są przygotowane do karmienia i mogą podjąć swoją funkcję, nawet od tej chwili. Stawy, zwłaszcza w okolicach miednicy, ulegają dalszemu rozluźnieniu, co przygotowuje nas do porodu. Brzuch jest nadal dość wysoko, ale już niebawem nieco się obniży i odetchniemy z ulgą. Niestety nasze włosy matowieją i stają się bardziej łamliwe, podobnie jak paznokcie. Macica coraz częściej się napina i jeśli ból staje się nieprzyjemny, można po prostu spróbować zmienić pozycję. Jeśli skurcze staną się coraz silniejsze i bardziej regularne, trzeba jechać do szpitala, bo być może właśnie rozpoczął się poród.

Samopoczucie kobiety

W 34 tygodniu ciąży kobieta potrzebuje dużo odpoczynku

W 34 tygodniu ciąży kobieta potrzebuje dużo odpoczynku


W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży możemy czuć się nieco bardziej ospałe, mogą również znów nam krwawić dziąsła podczas szczotkowania zębów (tu kilka rad o tym jaką elektryczną szczoteczkę do zębów wybrać). Na bóle pleców (szczególnie dolnego odcinka) pomogą masaże i pozycja półleżąca. Z kolei na obrzęki stóp i kostek – przede wszystkim odpoczynek z nogami uniesionymi nieco wyżej. Ulgę przynoszą także masaże żelami lub kremami chłodzącymi. Warto pilnować ciśnienia tętniczego, mierząc je regularnie (ciśnieniomierzem). Często dopada nas także zmęczenie nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. W gorszych chwilach warto rozmawiać z partnerem o swoich obawach i lepiej unikać opowieści o rzeźnickich porodach naszych najbliższych. Kobiety od lat rodzą dzieci i zawsze sobie radziły, na długo przez wynalezieniem bardzo specjalistycznej opieki medycznej.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 34 tydzień ciąży