35 tydzień ciąży

W 35 tygodniu ciąży dziecko ma już sny

W 35 tygodniu ciąży dziecko ma już sny

35 tydzień ciąży to czas, kiedy nasz brzuch jest naprawdę sporych rozmiarów. Skóra na nim jest już mocno napięta, bo rozrośnięta macica całkowicie go wypełnia. Taki dodatkowy ciężar zazwyczaj wiąże się z bólem, szczególnie w dolnym odcinku pleców. Natomiast jeśli szyjka macicy uległa skróceniu, to oczywisty znak, że poród nastąpi nieco szybciej. Nasz maluch dalej doskonali swój układ odpornościowy, który będzie go chronił przed różnymi mikrobami już od pierwszych chwil po urodzeniu. Dziecko jest już praktycznie w pełni ukształtowane, teraz nabiera tylko ciałka. Jego waga może dochodzić do nawet dwóch i pół kilograma. Nasz maluch ma już swój określony rytm snu i czuwania, niekoniecznie pokrywający się z naszym planem dnia i trybem życia.

35 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 35 tygodniu ciąży rozwój naszego dziecka, głównie jeśli chodzi o jego wzrost, zdecydowanie zwalnia. Maluch nabiera teraz tylko nieco bardziej okrągłych kształtów. Obecnie także wydala około pół litra moczu dziennie. Z wód płodowych jest on usuwany przez łożysko, które łączy się z naszym krwiobiegiem. Z tego powodu również jesteśmy częstym gościem w toalecie. W jego jelitach gromadzą się pierwsze odpady przemiany materii, które po porodzie dziecko wydali w postaci smółki. Płuca malucha w dalszym ciągu się rozwijają i proces ten będzie trwał do samego porodu. Podobnie jak rozwój układu nerwowego, w którym nadal powstają nowe komórki. Dziecko większość swojego czasu spędza po prostu śpiąc. Co ciekawe, ma sny. Nie takie jak nasze – obrazowe, tylko raczej śni o dźwiękach, ruchu i dotyku. a tak wygląda dziecko w 35 tygodniu ciąży:

35 tydzień ciąży – ciało kobiety

Jeśli chodzi o mamę w trzydziestym piątym tygodniu ciąży to nadal trwa koncert wszelkich dolegliwości. Od zadyszki, która teraz towarzyszy nam codziennie, nawet przy najbanalniejszych czynnościach, przez zgagę, bezsenność i częste parcie na pęcherz. Brzuch jest nadal wysoko, a przebywanie przez dłuższy czas w jednej pozycji jest już bardzo niekomfortowe. Powoduje ono bowiem ucisk na naczynia krwionośne, przez co możemy mieć zawroty głowy oraz uczucie słabnięcia. Na zgagę mogą pomóc przyprawy dodawane do dań, na przykład kminek czy koperek. Ważne, by wyeliminować ostre potrawy, chleb razowy, kiszonki, tłuste sosy i słodycze. Warto także ograniczyć produkty typowo wzdymające: cebulę, kapustę, wodę gazowaną oraz rośliny strączkowe, ale także na przykład świeże pieczywo (lepiej jeść czerstwe).

Zapotrzebowanie na żelazo

W 35 tygodniu ciąży organizm kobiety wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na żelazo

W 35 tygodniu ciąży organizm kobiety wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na żelazo


W końcówce ciąży warto zadbać o dietę bogatą w żelazo. Pierwiastek ten znajdziemy przede wszystkim w czerwonym mięsie (najzdrowsza opcja to chuda wołowina), nabiale oraz w warzywach koloru zielonego. Żelazo potrzebne jest naszemu maluchowi do produkcji krwi (dokładnie krwinek czerwonych).

Dodatkowe informacje

W tym okresie możemy zauważyć u siebie większą ilość upławów koloru białego. Podczas wizyty u lekarza, oprócz tradycyjnego już badania KTG, lekarz może zlecić posiew na paciorkowce. Badanie to polega na pobraniu wymazu z pochwy na obecność tych bakterii. Są on groźne, bo mogą wywołać u naszego dziecka sepsę, zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych lub płuc. Warto teraz, jeśli wcześniej tego nie praktykowałyśmy, ćwiczyć mięśnie Kegla, ale także robić masaże krocza (dokładnie miejsca między pochwą a odbytem). Pomoże to w niektórych przypadkach uniknąć jego nacięcia. Jako środka poślizgowego można użyć kilku kropli naturalnego olejku (np. migdałowego, z kiełków pszenicy). Masaż powinien trwać około 5 minut.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 35 tydzień ciąży