36 tydzień ciąży

W 36 tygodniu ciąży dziecko ma już w macicy bardzo mało miejsca

W 36 tygodniu ciąży dziecko ma już w macicy bardzo mało miejsca

36 tydzień ciąży to czas, kiedy dno macicy osiąga szczytowy punkt znajdujący się nieco poniżej mostka. Może towarzyszyć temu uczucie, że dziecko nie mieści się już w naszym brzuchu. A do terminu porodu, z początkowych wyliczeń, pozostało jeszcze 4 tygodnie. Jednak od tego momentu, w razie narodzin, nasze dziecko otrzyma już status donoszonego. Przez ten miesiąc maluch może jeszcze przybrać na wadze około kilograma. Wszystkie zmysły dobrze już funkcjonują, jednak najlepiej rozwinięty jest słuch. Maluch bezbłędnie rozpoznaje głos swojej mamy oraz bicie jej serca. W tym tygodniu dziecko powinno także przyjąć już ostatecznie odpowiednią pozycję do narodzin. W innym przypadku trzeba będzie ustalić termin cesarskiego cięcia lub próbować je odwrócić.

36 tydzień ciąży – rozwój dziecka

36 tydzień ciąży to czas, kiedy nasz maluch ma już naprawdę niezbyt wiele miejsca, by się poruszać. Stąd też jego ruchy nie są już częstotliwe, aczkolwiek wcale nie mniej bolesne. Zmniejsza się także ilość mazi, która go pokrywa oraz zanika meszek. Odczepione fragmenty tych struktur pływają teraz w wodach płodowych i najprawdopodobniej zostaną przez dziecko połknięte. Wszystko to zostanie strawione w jelitach i po porodzie wydalone w postaci pierwszej kupy (smółki). Maluch dalej trenuje swoje umiejętności, teraz najczęściej odruch chwytania oraz zwężania źrenic. Główka dziecka może kierować się już w dół kanału rodnego, co może być nieco bolesne, jeśli będzie na niego napierać. Warto zobaczyć, jak wygląda dziecko w 36 tygodniu ciąży na filmie USG:

Trzydziesty szósty tydzień ciąży – ciało kobiety

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży powiększający się brzuch naciska na nasze naczynia krwionośne i powoduje jeszcze silniejsze odchylenie kręgosłupa, co często objawia się bólem pleców. Z kolei ucisk na przeponę nadal jeszcze wysoko zawieszonej macicy powoduje trudności z oddychaniem, a nawet czasem ból w obszarze żeber. Już od początku przyszłego tygodnia jednak macica powinna powoli zacząć się obniżać i poczujemy wyraźną ulgę. Teraz nawet u kobiet, które wcześniej nie miały żadnych obrzęków, może pojawić się opuchlizna. W szczególności na nogach, ale także na rękach czy na twarzy. Jeśli wcześniej tego nie zrobiłaś, to czas zdjąć pierścionki z dłoni. Rozpulchniona śluzówka dziąseł i nosa może niespodziewanie zacząć krwawić. Czujemy się już ociężałe i zmęczone.

Sposoby na zachowanie dobrej kondycji

W 36 tygodniu ciąży dobrze jest mieć spakowaną torbę do szpitala

W 36 tygodniu ciąży dobrze jest mieć spakowaną torbę do szpitala


36 tydzień ciąży to czas, w którym warto dać sobie czas i korzystać z wypoczynku. Po porodzie nie będzie już takiego komfortu. Nie trzeba rezygnować ze spacerów, które dotlenią zarówno mamę, jak i jej dziecko. Obecnie dzienne zapotrzebowanie na kalorie wynosi około 2600 i ważne by dostarczać do organizmu wartościowe posiłki, co pomoże utrzymać naszą wagę w ryzach i nie przytyjemy na samej końcówce zbyt mocno. W tym tygodniu trzeba mieć już gotową torbę do szpitala, spakowane dokumenty i plan działania w razie porodu. Od tego tygodnia wizyty u lekarza mogą zacząć się odbywać nawet co tydzień. Lekarz będzie sprawdzał na nich dojrzałość szyjki macicy, wagę i tętno dziecka oraz stopień dojrzałości łożyska (jego starzenie się jest jednym z objawów zbliżającego się porodu).

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 36 tydzień ciąży
  • ciąża 36 tydzień
  • 36 tydzien macica bardzo wysoko
  • bolesne ruchy dziecka w 36 tygodniu ciąży
  • kalendarz ciąży 36
  • kalendarz ciąży 36 tydzień
  • ruchy w 36 tygodniu ciąży