37 tydzień ciąży

W 37 tygodniu ciąży dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat

W 37 tygodniu ciąży dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat

37 tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko może przyjść na świat już lada dzień. Mimo iż do wyznaczonego terminu jeszcze trochę brakuje, to rzadko który maluch rodzi się zgodnie z zapowiedzią. Jednym bardziej się spieszy na ten świat, drugim zdecydowanie mniej. Warto uzbroić się w cierpliwość. Kiedy nadejdzie odpowiedni dla dziecka czas, wtedy się narodzi. Należy wykorzystać te dni na odpoczynek, leniwe nicnierobienie oraz relaks. Można spać do oporu, w końcu przecież we śnie nasz organizm najlepiej się regeneruje. Ciało przyszłej mamy jest obciążone przez dodatkową ilość krwi do przepompowywania oraz ekstra kilogramy zawieszone na brzuchu. Chwila odpoczynku tuż przed porodem jest zdecydowanie dobrym pomysłem.

37 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

W 37 tygodniu ciąży maluch jest przygotowany do przyjścia na świat. Jego układ nerwowy nadal wykształca kolejne komórki, jednak płuca mogą już zacząć pełnić swoją funkcję. Podstawowy rozwój naszego brzdąca się zakończył. Dziecku teraz każdego dnia przybywa około 15 – 20 gram tkanki tłuszczowej, a jego włosy i paznokcie są już całkiem długie. Maluch cały czas dalej ćwiczy oddychanie, mruga powiekami, ssie kciuk i połyka wody płodowe. Jego nadnercza zaczynają produkować kortyzon, który jest odpowiedzialny za prawidłową pracę płuc. Mazi już praktycznie nie ma, jej pozostałości czasem widać po urodzeniu, w zgięciach kończyn czy pod paszkami. Wszystko to oznacza, że nasze dziecko może już nawet dziś przyjść na świat.Tak wygląda dziecko w 37 tygodniu ciąży na filmie USG:

37 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dno macicy zazwyczaj się obniża. Można w końcu wziąć głęboki oddech. Od tego momentu śluz z pochwy może stać się bardziej gęsty. Czasem może być podbarwiony nawet delikatnie różowym kolorem. Warto więc cały czas korzystać z wkładek higienicznych. Skóra na brzuchu jest mocno napięta i może zacząć swędzieć. Ratunkiem jest smarowanie jej kremami nawilżającymi, które przyniosą ulgę. W tym czasie może także nasilić się syndrom wicia gniazda. Jednak wszelkiego typu prace fizyczne nie są teraz dla nas szczególnie wskazane. Jeśli już naprawdę musimy coś zmieniać, czy poprawiać, poprośmy kogoś o pomoc.

37 tydzień ciąży – dodatkowe dolegliwości

W 37 tygodniu ciąży warto poświęcić dużo czasu na sen i relaks

W 37 tygodniu ciąży warto poświęcić dużo czasu na sen i relaks


Częste wizyty w toalecie stały się dla nas codziennością, ponieważ dziecko w macicy, obniżając się, bardziej naciska na nasz pęcherz. Pewnie będzie tak już aż do dnia porodu. Może nadal trapić nas bezsenność i coraz większy strach przed porodem. Zawsze warto o tym rozmawiać z bliskimi. Dalej postępuje rozciąganie się więzadeł, może powrócić niestety także rwa kulszowa. Skurcze przepowiadające zdarzają się coraz częściej i jeśli nie są szczególnie mocne i regularne, wszystko jest w porządku. Jeśli nadal chodziłyśmy do pracy, to teraz jest odpowiedni moment, by wziąć sobie wolne. Te ostatnie dni przed pojawieniem się dziecka warto wykorzystać przede wszystkim na skupienie się na własnych potrzebach. Po zwolnienie można się udać do lekarza prowadzącego lub wykorzystać swój urlop macierzyński.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 37 tydzień ciąży
  • praca fizyczna w 37 tygodniu ciazy