38 tydzień ciąży

W 38 tygodniu ciąży oczekujemy już na rozwiązanie

W 38 tygodniu ciąży oczekujemy już na rozwiązanie

38 tydzień ciąży to czas, kiedy nasze ciało przygotowuje się do porodu. Maluch wraz z całą macicą trochę się obniżył, przez co możemy swobodniej oddychać. Miednica możliwie się rozsunęła, a szyjka macicy zaczyna się skracać. Również piersi przygotowują się na przyjście na świat naszego dziecka i może z nich zacząć wypływać siara. Maluch nie ma już zbyt wiele miejsca w naszym brzuchu, ale jak tylko może, to próbuje się jeszcze trochę porozpychać. Jego waga obecnie może być różna. Niektóre dzieci są nieco większe, inne zdecydowanie mniejsze. Zależy to głównie od genów, które odziedziczył po swoich rodzicach. Zarówno maluchy z mniejszą wagą po urodzeniu, jak i te bardziej dorodne, rozwijają się potem tak samo. Ważne, by dziecko było zdrowe, rozwinięte i donoszone.

38 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży nasz brzdąc powinien być ułożony główką do dołu i oczekiwać dnia porodu tak samo cierpliwie, jak my. Każdego dnia przybywa mu tkanki tłuszczowej, która będzie zapasem na pierwsze dni po narodzinach, kiedy to jego układ trawienny podejmie swoją pierwszą pracę. Przez te dni, które spędzi jeszcze w naszym brzuchu, zrzuca resztki mazi płodowej oraz meszku. Jego włoski i paznokcie nadal rosną i po porodzie mogą być naprawdę długie. Organizm dziecka ciągle wytwarza substancję zapobiegającą sklejaniu się pęcherzyków płucnych podczas oddechów (surfaktantu). Jego głowa w chwili obecnej to tylko ćwierć całej masy ciała. Proporcje się unormowały. A tak wygląda dziecko w 38 tygodniu ciąży na filmie USG 4D:

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży – ciało kobiety

38 tydzień ciąży to czas coraz mocniej ogarniającego nas zmęczenia. Mamy prawo być już znużone i ociężałe. Część kobiet, mimo strachu, marzy o porodzie. Warto ten czas nadal wykorzystywać na wypoczynek tym bardziej, że z takim dużym brzuchem noce bywają często zarwane. Dziecko konsekwentnie przesuwa się w dół, w kierunku kanału rodnego. Wraz ze skurczami macicy i rozszerzaniem się szyjki macicy, śluz wypływający z pochwy może mieć lekkie podbarwienie. W tym czasie poczucie świeżości zapewnią nam wkładki higieniczne. Niektóre kobiety na ostatniej prostej odzyskują pokłady energii i potrafią do samego końca przygotowywać dom na przyjęcie nowego członka rodziny (syndrom wicia gniazda). Pranie i prasowanie można bez problemu uskuteczniać, jednak mycie okien czy mebli to nie najlepszy pomysł dla ciężarnej. Chwilę relaksu zapewnić nam może słuchanie muzyki, oglądanie filmów, ale także delikatny masaż. Warto poprosić partnera o rozmasowanie obolałych pleców czy stóp.

Dodatkowe informacje

Ziarna i płatki warto na stałe włączyć do swojej diety, nie tylko w 38 tygodniu ciąży

Ziarna i płatki warto na stałe włączyć do swojej diety, nie tylko w 38 tygodniu ciąży


Nadal warto delikatnie rozciągać skórę w kroczu, to może pomóc w tym, by przy naszym porodzie nie nacinano nam ściany pochwy. Pomimo, iż ruchy dziecka znacznie się zmniejszyły, nadal trzeba zwracać na nie uwagę. Jeśli przez dłuższy czas maluch nie wykazuje aktywności, warto skonsultować to ze swoim lekarzem. Na tym etapie ciąży ciężko o dobre samopoczucie. Duży brzuch uniemożliwia nam wygodne leżenie, ciężko nam wstawać z pozycji siedzącej, a nawet przez dłuższy czas stać. Po raz kolejny mogą dać znać o sobie hemoroidy. Warto więc dbać o to, by nie dopuszczać do zatwardzeń. W tym celu nasza dieta musi być bogata w błonnik. Stawiamy więc na pieczywo pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce, kasze, płatki owsiane i różne inne nasiona. Trzeba również się odpowiednio nawadniać, pijmy zatem około 2 litrów wody dziennie, miejscami podmienianej na soki i herbatki owocowe.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 38 tydzień ciąży
  • 38 tydzień ciąży ruchy dziecka
  • ciąża 38 tydzień