39 tydzień ciąży

W 39 tygodniu ciąży możemy w każdej chwili spodziewać się przyjścia na świat naszego potomka

W 39 tygodniu ciąży możemy w każdej chwili spodziewać się przyjścia na świat naszego potomka

39 tydzień ciąży – nasz maluch może się urodzić w każdej chwili. Tylko nieliczne dzieci (jedynie około 3 – 5 %) przychodzą na świat w wyznaczonym przez lekarza terminie. Trzeba być czujnym, symptomy zbliżającego się porodu mogą się pojawić lada dzień.

Dziecko w 39 tygodniu ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży to czas, kiedy wzrastanie naszego dziecka powoli zwalnia. Nadal namnażają się nowe komórki nerwowe w jego mózgu, ale reszta układów jest już w pełni przygotowana do narodzin. Tkanka tłuszczowa stanowi już ponad 15 procent całej masy ciała naszego malucha.

39 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

W 39 tygodniu ciąży ilość hormonów wzrasta (estrogenu, oksytocyny i kortyzolu). Jest to także objaw nieuchronnego rozwiązania. Mobilizuje to nasz organizm do trudnej pracy, jaka go czeka. Oksytocyna wywoła skurcze macicy, a hormon stresu (kortyzol) pomoże nam przetrwać poród. Przez to mogą towarzyszyć nam zmienne nastroje i trudności z koncentracją. Do kompletu nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych, oprócz zgagi, obrzęków i nieustannego parcia na pęcherz, dochodzi także puszczanie gazów. Jest to w pełni normalne i niestety dość często niekontrolowane.

Skóra kobiety w ciąży

39 tydzień ciąży - skóra na brzuchu wymaga szczególnej troski

39 tydzień ciąży – skóra na brzuchu wymaga szczególnej troski

Skóra na brzuchu jest rozciągnięta do granic możliwości, jeśli więc dokucza nam świąd, można spróbować wymienić zwykłe mydło czy żel do kąpieli na olejek do mycia. Zawarte w nim substancje natłuszczające lepiej się sprawdzą i nie wysuszą nam skóry tak jak inne środki czystości. W aptekach można dostać preparaty regenerujące powłokę lipidową, które mogą służyć również do mycia naszego ciała. Ulgę może przynieść również smarowanie się kremami i mleczkami nawilżającymi, nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Przygotowanie organizmu kobiety do porodu

Najwięcej zmian w tym tygodniu dochodzi w obrębie szyjki macicy. Jej zadaniem jest możliwe skrócenie się, rozpulchnienie i rozwarcie. Jej ujście zostanie teraz skierowane ku światłu pochwy. Wszystko to ma pomóc przyjść na świat naszemu szkrabowi. Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży to nie czas na podróże. Jedyna, jak powinna na nas czekać, to ta do szpitala. Warto zadbać o to, aby spakowana torba do szpitala była ustawiona w widocznym miejscu, by potem pod wpływem emocji o niej nie zapomnieć. 39 tydzień ciąży to czas oczekiwania. Jeśli chcemy nieco przyspieszyć nasz poród, warto nie rezygnować z aktywności fizycznej. Codzienne spacery powinny w tym pomóc. Dobrym aktywatorem jest także sposób znany od lat, czyli seks. Zawarta w plemnikach substancja może wywołać skurcze macicy i początek porodu. Doskonałym sposobem na utrzymanie kondycji i przygotowanie do porodu jest uczestniczenie w zajęciach dla kobiet ciężarnych w basenie lub po prostu pływanie:

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 39 tydzień ciąży
  • 39tydzien ciazy
  • ciaza twardnieje brzuch w 39 tygodniu
  • kalendarz ciąży 39
  • poziom hormonow w 39 tygodniu ciąży