4 miesiąc ciąży

Po tygodniach mdłości w czwartym miesiącu ciąży nadchodzi czas na nadrobienie niedoborów żywieniowych

Po tygodniach mdłości w 4 miesiącu ciąży nadchodzi czas na nadrobienie niedoborów żywieniowych

Jeśli wcześniej obwód twojej talii się nie powiększył, teraz z pewnością będzie już widać powiększający się brzuszek. Macica ma już wielkość główki kapusty, a jej górna część znajduje się tuż nad pępkiem. 4 miesiąc ciąży to czas, w którym być może już poczujesz delikatne ruchy dziecka i w którym jedzenie i zapachy przestają być problemem.

4 miesiąc ciąży – jak wygląda twoje dziecko?

Skóra twojego dziecka jest różowa i widać przez nią naczynia krwionośne, zwłaszcza na główce. Pod skórą zaczyna odkładać się tłuszcz, który nie tylko zapewnia ciepło i energię, ale również sprawia, że płód zaczyna swoim kształtem coraz bardziej przypominać niemowlę. Na skórze zaczynają się pojawiać delikatne włoski zwane meszkiem płodowym. Na małych paluszkach pojawiają się linie papilarne i paznokcie, a nad oczami formują się brwi i rzęsy. Zalążki uszu znajdujące się po obu stronach głowy zaczynają się przekształcać w małżowiny i dziecko może już słyszeć odgłosy dochodzące z zewnątrz. Ogonek, znajdujący się wcześniej na dole kręgosłupa, już zaniknął, a główka płodu stanowi teraz około połowy jego wielkości. Pod koniec 4 miesiąca dziecko waży około 140 g i mierzy 13 cm.

Czwarty miesiąc ciąży – jak się rozwija twoje dziecko?

Wszystkie kończyny i stawy są już uformowane, a kręgosłup jest na tyle silny, że dziecko może unieść swoją główkę do góry. Jego układ nerwowy tworzy połączenia do wszystkich mięśni, dzięki czemu dziecko może poruszać się bardziej celowo. Chociaż mięśnie twarzy umożliwiają ruchy mimiczne, to nie są one jeszcze kontrolowane. W tym czasie dziecko ma już rozwinięte pierwszorzędowe cechy płciowe. Na monitorze podczas badania USG przy odrobinie szczęścia będzie można je zauważyć. Choć istnieje wzorzec określający ogólną normę, od 4 miesiąca ciąży każde dziecko zaczyna rosnąć swoim własnym tempem.

4 miesiąc ciąży – co potrafi twoje dziecko?

Dzięki temu, że dziecko staje się coraz większe i silniejsze, jego ruchy również stają się bardziej dynamiczne. Podnosi główkę, wkłada do buzi kciuk i go ssie. Interesujące, że robi tak wtedy, gdy na przykład jest smutne (odczuwa emocje matki). Dziecko umie połykać wody płodowe, a umiejętność tę wykorzysta w późniejszym czasie do ssania piersi. Chociaż jego powieki są wciąż zamknięte, jego oczy reagują na światło. Jelita, które wcześniej zostały wypchnięte na zewnątrz ciałka, kontynuują swoją podróż powrotną.

Samopoczucie przyszłej mamy

W tym czasie może wrócić ci apetyt, szczególnie jeśli wcześniej nie mogłaś niczego przełknąć. 4 miesiąc ciąży to czas, w którym wiele kobiet odczuwa przypływ energii. Twoje piersi mogą nadal się powiększać, jednak już nie będą tak tkliwe, jak wcześniej. Nadal natomiast mogą krwawić ci dziąsła. Ponieważ macica uciska na żołądek, a progesteron sprawia, że mięśnie gładkie układu trawiennego pozostają rozluźnione, w efekcie możesz odczuwać zgagę. Na każdym etapie ciąży doskonałym sposobem na relaks jest masaż:

Jak radzić sobie z dolegliwościami?

Picie dużej ilości wody pomaga na zmniejszenie dolegliwości związanych z trawieniem w ciąży

Picie dużej ilości wody pomaga na zmniejszenie dolegliwości związanych z trawieniem w ciąży

Choć dolegliwości, jakie może odczuwać kobieta w 4 miesiącu ciąży, nie są już tak uciążliwe, jak wcześniej, to jednak warto wiedzieć, jak można im zapobiec lub je łagodzić, aby móc cieszyć się ciążą bez uczucia dyskomfortu. Co więc robić, by z jak najlepszym samopoczuciem wejść w kolejny miesiąc ciąży?

  • Unikaj tłustych i pikantnych potraw. Dzięki temu nie tylko zapobiegniesz powstawaniu zgagi. Dieta niskotłuszczowa pozwoli ci utrzymać odpowiednią wagę.
  • Nie pij napojów alkoholowych ani takich, które zawierają kofeinę, takich jak cola, kawa czy herbata. Mogą one wywołać pojawienie się zgagi (nie wspominając o ich innych potencjalnie szkodliwych działaniach).
  • Jedz mniejsze porcje podzielone na kilka posiłków w ciągu całego dnia. Unikaj przegłodzenia i spożywania zbyt obfitych porcji.
  • Pij dużo wody pomiędzy posiłkami.
  • Nie jedz tuż przed pójściem spać lub odpoczynkiem w pozycji leżącej.
  • Zaopatrz się w dodatkowe poduszki (tutaj zobacz, jakie są najwygodniejsze) , dzięki którym będziesz mogła przyjąć wygodną pozycję podczas snu.

Powyższe wskazówki to ogólnie zdrowe zasady dotyczące trybu życia. Jeśli wcześniej stosowałaś inne zasady (lub żadnych), teraz jest najlepsza pora, by je zmienić i utrzymać jak najdłużej. Tak, by móc je potem wpoić dziecku.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 4 miesiąc ciąży
  • ciąża 4 miesiąc
  • mdłości w 4 miesiącu ciąży

Comments are closed.