4 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży to najwyższy czas na rozpoczęcie zdrowej diety

4 tydzień ciąży to najwyższy czas na rozpoczęcie zdrowej diety

4 tydzień ciąży to czas, w którym, jeśli nie planowaliśmy potomstwa, spodziewamy się kolejnej miesiączki. Jeśli doszło do zapłodnienia, okresu raczej już nie dostaniemy. Jednak na domowy test ciążowy (to jaki test ciążowy wybrać i kupić znajdziesz tutaj klik klik klik…) jest jeszcze nadal za wcześnie. Ciążę można obecnie potwierdzić jedynie przy pomocy badania krwi u wybranego specjalisty bądź przychodni (może być też szpital). Trzeba pamiętać nadal o tym, że zapłodnione jajeczko zagnieżdżając się w macicy może wywołać plamienie, które bywa brane za comiesięczne krwawienie. Warto być pod stałą kontrolą i opieką ginekologa.

4 tydzień ciąży

W czwartym tygodniu ciąży zaczyna tworzyć się łożysko, dzięki któremu nasze dziecko będzie z nami połączone krwiobiegiem. Łożysko przyczepia się do ściany macicy w miejscu zagnieżdżenia się zarodka. Z jednej jego strony powoli kształtuje się również pępowina, przez którą będzie dostarczany tlen i składniki odżywcze dla malucha. Tworzy się także worek owodniowy, wypełniony płynem, w którym do końca ciąży będzie przebywać nasze dziecko. To bardzo ważny czas w rozwoju naszego zarodka. Poszczególne grupy komórkowe formują się w tzw. listki zarodkowe, z których w późniejszym etapie rozwiną się płuca i układ pokarmowy (endoderma), układ szkieletowo – mięśniowy, nerki, serce i układ rozrodczy (mezoderma) oraz włosy, skóra, oczy i układ nerwowy (ektoderma). W czwartym tygodniu ciąży komórki zarodka zmieniają swój kształt i stają się nieco bardziej wydłużone. Nasz maluch pod koniec tego tygodnia może mierzyć niecały milimetr. Warto zobaczyć, jak w 4 tygodniu ciąży wygląda zarodek:

Objawy w czwartym tygodniu ciąży

4 tydzień ciąży - spacer to jedna z najlepszych form ruchu w tym czasie

4 tydzień ciąży – spacer to jedna z najlepszych form ruchu w tym czasie

Objawy w tej fazie ciąży są nadal niejednoznaczne i przypominają trochę PMS. Możemy być bardziej rozdrażnione, a piersi mogą być obrzmiałe i nieco bolące. Wzrost progesteronu, który ma podtrzymywać naszą ciążę, wpływa także na to, że czujemy się bardziej zmęczone i senne. Dalej dbamy o siebie i swoje samopoczucie. Warto wybierać się na spacery, by być aktywnym pomimo odczucia zmęczenia. Leki przyjmujemy tylko pod nadzorem lekarza, nigdy nie na własną rękę, gdyż możemy zaszkodzić maluchowi. Nie wykonujemy żadnych prześwietleń rentgenowskich oraz topografii komputerowych. Jeśli chodzi o dietę, to staramy się dobrze i zdrowo odżywiać. Warto pić świeżo wyciskane soki (tutaj kilka słów o tym jaką wyciskarkę wybrać i kupić -> parazgara.pl/wyciskarka-do-owocow-i-warzyw/), dzięki którym w szklance napoju dostarczamy bardzo dużej ilości witamin i minerałów. A owoce i warzywa należy przed spożyciem czy wyciskaniem, dokładnie umyć. Unikamy także miejsc w których przebywają chorzy czy przeziębieni ludzie.