40 tydzień ciąży

40 tydzień ciąży to czas, w którym w każdej chwili może nastąpić poród

40 tydzień ciąży to czas, w którym w każdej chwili może nastąpić poród

40 tydzień ciąży z założenia powinien być tym ostatnim. Jednak za prawidłowy czas narodzin dziecka uznaje się czas od 36/37 do 42/43 tygodnia. Jeśli więc jesteś zaniepokojona faktem, że maluch nie pcha się teraz na ten świat, daj mu jeszcze trochę czasu. Kiedy nawet do tego dodatkowego czasu nie urodzisz, lekarz skieruje Cię do szpitala, gdzie zostanie sztucznie wywołany. Jednak te ciąże trwające 42 lub nawet 43 tygodni nazywane są już przenoszonymi.

40 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Dziecko w 40 tygodniu ciąży jest już w pełni przygotowane na przyjście na świat. Maluch średnio waży ponad 3 kilogramy i może mierzyć około 50 kilku centymetrów. Jest w pełni dojrzały do samodzielnego egzystowania na naszym świecie. W jego mózgu nadal trwa rozwój komórek nerwowych, jednak będzie on trwał jeszcze na długo po urodzeniu. Dziecko nie ma już miejsca na swobodne poruszanie się, ale nadal warto obserwować jego dzienną aktywność. Maluch ma także już w pełni wykształconą wyściółkę tłuszczową, która nie tylko pozwoli mu utrzymać stałą temperaturę ciała po urodzeniu, ale także stanowi zapas energetyczny, zanim dziecko zacznie prawidłowo ssać pierś matki. Zatem nie ma obaw, że się zagłodzi, gdy przez pierwsze doby nie chce lub nie może jeść (brak pokarmu u mamy). Warto od razu po narodzinach przytulić naszego szkraba, bo jest on w stanie rozpoznać bicie serca swojej mamy, a także jej głos.

Czterdziesty tydzień ciąży – objawy porodu

40 tydzień ciąży

40 tydzień ciąży

W czterdziestym tygodniu ciąży praktycznie w każdej chwili, poród może się rozpocząć. Jednym z sygnałów jest odejście czopa śluzowego, który zaklejał wejście do szyjki macicy. Jest on dość obfity i przeważnie podbarwiony krwią, więc ciężko pomylić to z czymś innym. Kolejnym sygnałem jest na pewno pęknięcie worka owodniowego, w którym znajduje się dziecko. Wody płodowe wypływające z niego zazwyczaj nie są tak spektakularne jak to widzimy na filmach. Czasem jest to delikatne sączenie, zupełnie przezroczystego i bezwonnego płynu. Główka dziecka umieszczona w kanale rodnym skutecznie chroni nas przed nagłym wodospadem wód płodowych. Jeśli jednak mają one jakieś podbarwienie, należy czym prędzej udać się do szpitala i powiadomić o tym swojego lekarza.

Skurcze porodowe

Kolejnym sygnałem zbliżającego się porodu są także regularne i coraz silniejsze skurcze. Bez obaw, nie trzeba pędzić do szpitala na sygnale, szczególnie u pierworódki, gdyż zanim poród na dobre się rozhula, minie jeszcze trochę czasu. Można więc spokojnie coś sobie przekąsić, napić się, wykąpać i dopiero ruszyć do szpitala. Jednak trzeba pamiętać, że u kobiet, które już rodziły, proces ten może przebiegać nieco szybciej. W tym przypadku warto zacząć trochę prędzej szykować się do kliniki. Zapraszamy do obejrzenia filmu traktującego o symptomach zwiastujących poród:

Kilka słów otuchy

Na koniec warto dodać, że od wieków kobiety rodzą, a nasz ludzki instynkt doskonale potrafi wszystkim pokierować. Jeśli więc ciężarna boi się, że nie podoła czy nie da rady urodzić swojego dziecka, można jej przypomnieć, że macica to jeden z najsilniejszych mięśni (w końcu musi wypchnąć nowego człowieka na świat), który do tego przygotowywał się przez 9 miesięcy.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 40 tydzień ciąży
  • prayer pdf
  • 40tydzien ciazy czego nie rodze

Comments are closed.