5 miesiąc ciąży

Dziecko w 5 miesiącu ciąży slyszy muzykę dochodzącą z zewnątrz

Dziecko w 5 miesiącu ciąży slyszy muzykę dochodzącą z zewnątrz

5 miesiąc ciąży to czas, kiedy przyszła matka może już bardzo wyraźnie poczuć ruchy swojego dziecka, które przeciąga się i zmienia pozycję. Mały człowiek reaguje żywo także na bodźce dotykowe z zewnątrz, na przykład na pocieranie skóry na brzuchu. Mimo kilku dolegliwości, jakie w tym okresie mogą dokuczać przyszłej mamie, niczego nie da się porównać z nawiązywaniem pierwszego kontaktu z dzieckiem.

5 miesiąc ciąży – jak wygląda twoje dziecko?

Na główce dziecka pojawiają się włosy, a meszek płodowy pokrywa jego ramiona, plecy i skronie. Meszek zniknie w ciągu pierwszego tygodnia życia. Na skórze maleństwa wytwarza się substancja zwana mazią płodową. Ma ona chronić naskórek przed działaniem płynu owodniowego. Otwierają się nozdrza, które wcześniej były zrośnięte. Wygląd genitaliów w tym okresie nie pozostawia wątpliwości, jakiej płci będzie dziecko. Do końca 4 miesiąca życia płód mierzony jest od ciemienia do kości ogonowej, a po tym czasie – od ciemienia do pięt. Dziecko w 5 miesiącu ciąży mierzone według obu tych metod mierzy odpowiednio: 17 cm i 25 cm. Waży około 300 g.

5 miesiąc ciąży – jak rozwija się twoje dziecko?

W 5 miesiącu ciąży dziecko bardzo szybko rośnie. Rozwijają się także jego mięśnie, które z każdym dniem stają się silniejsze. Dzięki temu ruchy płodu robią się coraz bardziej energiczne, szczególnie kiedy matka odpoczywa. W szczęce dziecka zaczynają się tworzyć zalążki zębów. Dojrzewają jego organy wewnętrzne, a pod skórą magazynowany jest tłuszcz. Chrząstki, które wcześniej stanowiły układ kostny dziecka, twardnieją i zamieniają się w kości. Na początku 5 miesiąca ciąży wytwarza się u płodu substancja ochronna, która pokrywa rdzeń kręgowy i włókna nerwowe: mielina. W szpiku kostnym rozpoczyna się produkcja krwinek, a nerki zaczynają produkować mocz, który następnie wydalany jest do płynu owodniowego.

Piąty miesiąc ciąży – co potrafi twoje dziecko?

Płód w piątym miesiącu życia wykonuje ruchy, które matka wyraźnie odczuwa. Wykształcone uszy pozwalają mu na rejestrację głosów z otoczenia, takich jak bicie serca matki czy szum przepływającej przez jej żyły krwi. Nie słyszy jeszcze jednak dźwięków dochodzących z zewnątrz: muzyki czy głosów innych ludzi. W 5 miesiącu życia dziecko umie już zacisnąć pięści.

Jak zmienia się ciało kobiety w 5 miesiącu ciąży?

W 5 miesiącu ciąży mogą pojawić się rozstępy

W 5 miesiącu ciąży mogą pojawić się rozstępy

W 5 miesiącu ciąży u przyszłej matki mogą pojawić się dolegliwości, które jednak przy odrobinie starań możnałatwo złagodzić lub zupełnie im zapobiec. Należą do nich:

  • Rozstępy. Wraz ze wzrostem płodu skóra na brzuchu rozciąga się. Włókna kolagenowe znajdujące się w skórze mogą wówczas ulec rozerwaniu, powodując powstanie rozstępów, widocznych na skórze jako białe paski. U kobiet ciężarnych mogą pojawić się rozstępy na brzuchu, ale także w innych miejscach, takich jak biodra, uda czy piersi. Chcąc uniknąć rozstępów, można smarować skórę specjalnymi kremami, z których większość jest bezpieczna również dla kobiet w ciąży. Choć nie zawsze da się całkowicie uniknąć rozstępów, możemy spróbować zapobiegać ich powstaniu pijąc duże ilości wody i kontrolując swoją wagę.
  • Problemy ze snem i zmęczenie. Rosnące dziecko może utrudniać znalezienie wygodnej pozycji do snu. Spokojnego odpoczynku podczas nocy nie ułatwia też konieczność częstych wizyt w toalecie. Wszystkie te czynniki mogą być przyczyną ciągłego zmęczenia. Jeżeli jednak czujesz się stale wyczerpana, porozmawiaj o tym z lekarzem, gdyż możesz mieć anemię.

Zwiększony apetyt

Twój organizm musi dostarczyć dziecku wszystkich niezbędnych do jego rozwoju składników odżywczych. Jeśli w pierwszym trymestrze nie przybrałaś zbyt wiele na wadze, teraz należy to odrobić. Warto jednak wybierać pokarmy, które dostarczają cennych substancji, nie tylko kalorie.

Wzdęcia i zaparcia

Już na początku ciąży progesteron i estrogen rozluźniają mięśnie wokół układu trawiennego, spowalniając w ten sposób procesy trawienia. Ponadto, rosnący płód uciska odbytnicę, powodując wzdęcia i zaparcia. Objawy te pomoże złagodzić dieta bogata w błonnik pokarmowy oraz picie dużej ilości wody. Warto też wykonywać ćwiczenia na miarę swoich możliwości.

W 5 miesiącu ciąży kobieta najczęściej zaczyna przybierać więcej na wadze. Dodatkowo, rosnący płód i powiększający się brzuch mogą stanowić dodatkowe obciążenie dla organizmu. Dlatego też w tym czasie zaleca się kobietom dużo odpoczynku, najlepiej w pozycji z nogami lekko uniesionymi do góry.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • jak wygląda płód w 5 miesiącu ciąży
  • zmęczenie w 5 miediacu ciąży

Comments are closed.