5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży to czas, w którym można wykonać test ciążowy

5 tydzień ciąży to czas, w którym można wykonać test ciążowy

5 tydzień ciąży to w końcu dobry moment, by potwierdzić podejrzenia i wykonać domowy test ciążowy (tu dobre i polecane testy do wyboru klik klik klik…). Poziom hormonu hCG jest na wystarczającym poziomie, by go wykryć w moczu. Aby 100% potwierdzić fakt, że spodziewamy się dziecka, warto udać się również do lekarza. Wybór lekarza prowadzącego nam całą ciążę powinien być jednak przemyślany. Ważne by z danym lekarzem mieć podobną wizję przebiegu tych dziewięciu miesięcy oraz by bezproblemowo się z nim dogadywać. Jest to szczególnie ważne dla kobiet w ciąży z pierwszym dzieckiem, kiedy to pytań, obaw i wątpliwości jest najwięcej.

5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży to czas, kiedy nasz maluch jeszcze na razie nie przypomina uroczego bobasa z ekranu telewizora. Bliżej mu do szarej, bezbarwnej galaretki niż dziecka. Jednak jego głowa jest już widocznie wyodrębniona, a zarodek może mierzyć około 2 mm. W piątym tygodniu ciąży tworzy się cewa nerwowa z której, później ukształtuje się rdzeń kręgowy oraz kręgosłup. Mózg i układ pokarmowy dalej się rozwijają, a maleńkie serduszko, które obecnie jest tylko rurką, zaczyna pracować. Tworzą się pierwsze zawiązki naczyń krwionośnych tzw. wysepki krwiotwórcze. Zaczyna kształtować się także szkielet, powoli formują się również oczy oraz uszy malucha. Co dzieje się w organizmie kobiety? Warto zobaczyć:

Objawy w piątym tygodniu ciąży

Objawy w 5 tygodniu ciąży są dalej oparte w dużej mierze na uczuciu permanentnego zmęczenia i bolesności w piersiach. Wahania nastroju są spowodowane głównie od szalejących hormonów: estrogenu i progesteronu. W jednej chwili czujemy się przygnębione, niepewne dalszej przyszłości, by po chwili cieszyć się szczęściem i nowym, rodzącym się w nas maluchem. W piątym tygodniu ciąży bardziej niż zwykle czujemy się senne, możemy częściej biegać do toalety, ze względu na powiększającą się macicę, która zaczyna uciskać nam na pęcherz.

Poranne mdłości

W tym tygodniu część z ciężarnych zaczyna mieć mdłości, które nie należą do przyjemności i mogą być prawdziwym utrapieniem. Estrogen wpływa na wygląd naszych piersi, które są nie tylko boleśnie obrzmiałe, ale mają także nieco ciemniejsze brodawki. Rozrost gruczołów mlecznych sprawia, że biust może być także bardziej wrażliwy na dotyk. Nasz zmysł powonienia wyostrza się i ma to wpływ na apetyt lub wręcz jego brak. Niektóre kobiety odczuwają także, specyficzny posmak metalu w buzi. Cera również może płatać nam figle i mogą pojawić się na niej zmiany trądzikowe.

Co i jak jeść w 5 tygodniu ciąży

5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

Warto w tym okresie starać się jeść regularnie 4 do 5 małych posiłków. Jeśli mdłości uniemożliwiają nam spożycie normalnych, zdrowych posiłków, jedzmy tylko to co nam w danej chwili smakuje. Nawet jeśli miałyby być to ciągle suche tosty. Mdłości w końcu miną, a zagłodzić się nie możemy. Choć spadek wagi w tym okresie jest zupełnie normalny i dopuszczalny. Raczej trzeba unikać produktów z niepasteryzowanego mleka, typu sery pleśniowe czy kozie oraz owoców morza, surowych jaj, pasztetów, wątróbki (za dużo wit. A) oraz niedosmażonego mięsa. Wszystko jest jednak dla ludzi, więc kiedy przyjdzie ochota, to kawałek brie nas nie zabije. Bardziej chodzi o to, by nie pochłaniać 20 kilogramowych krążków sera pleśniowego. Powyższe produkty mogą po prostu nas narazić na zakażenie toksoplazmozą (uwaga przy sprzątaniu kuwety kota) czy listeriozą. Dlatego warto wybierać produkty ze sprawdzonego źródła.

Comments are closed.