6 miesiąc ciąży

Relaks powinien być stałym punktem dnia kobiety w 6 miesiącu ciąży

Relaks powinien być stałym punktem dnia kobiety w 6 miesiącu ciąży

6 miesiąc ciąży to czas, w którym skóra twojego dziecka już nie jest przezroczysta, ale wciąż dość cienka. Pokrywa ją maź płodowa i jest czerwona i pomarszczona. Rysy twarzy stają się już bardziej wyraźne, a usta uformowane. Powieki dziecka mogą się już otwierać i zamykać, ale kolor tęczówki jeszcze nie ma zabarwienia. Na koniec 6 miesiąca ciąży dziecko osiągnie wagę około 750 g przy długości ciała około 35 cm.

6 miesiąc ciąży – jak rozwija się twoje dziecko?

W 6 miesiącu ciąży dziecko w brzuchu matki nadal szybko rośnie. Rozwijają się również w dalszym ciągu jego narządy wewnętrzne. Organizm dziecka zaczyna tworzyć białe komórki krwi, które będą wspomagać go w zwalczaniu chorób i infekcji. Twardnieje ostatecznie układ kostny. W organizmie płodu pojawia się w jelitach pierwszy stolec – smółka.

Rozwój układów wewnętrznych

6 miesiąc ciąży to czas, w którym wytwarzany jest przez płuca surfaktant. To substancja, która po urodzeniu pomaga rozprężyć płuca podczas nabierania pierwszego oddechu. Jednak do tego, by dziecko mogło samodzielnie oddychać, płuca są jeszcze zbyt mało rozwinięte. Będą na to gotowe dopiero za około 2 miesiące. W 6 miesiącu ciąży mały organizm magazynuje składniki, które będą mu potrzebne po urodzeniu: białka, wapń i żelazo. Jeśli w dostarczanym mu pokarmie nie będzie ich wystarczająco dużo, będzie pobierał je z organizmu matki. To czas, kiedy stres matki może zakłócić tworzenie się u płodu prawidłowych połączeń pomiędzy komórkami mózgu, dlatego w 6 miesiącu ciąży szczególnie ważne jest unikanie negatywnych emocji i sytuacji powodujących napięcie.

Szósty miesiąc ciąży – co potrafi twoje dziecko?

Płód w szóstym miesiącu ciąży reaguje na stany emocjonalne matki. Odczuwa zarówno jej dobry nastrój, jak i napięcie, smutek czy zdenerwowanie. W tym czasie dziecko ma już swój rytm czuwania i snu, który jest kształtowany podobnie jak rytmy matki. Dziecko bardzo często się rusza, a także reaguje na dźwięki dochodzące z zewnątrz. Głos matki będzie na nie działać kojąco po porodzie, ponieważ będzie pamiętać go z czasu ciąży. Od czasu do czasu dziecko może mieć czkawkę, co matka dobitnie odczuwa.

Co dzieje się w organizmie matki?

Picie dużej ilości wody pomaga złagodzić dolegliwości trawienne, jakie mogą się pojawić w 6 miesiącu ciąży

Picie dużej ilości wody pomaga złagodzić dolegliwości trawienne, jakie mogą się pojawić w 6 miesiącu ciąży

W 6 miesiącu ciąży powiększony brzuszek jest już dobrze widoczny. Macica w tym czasie wypycha brzuch i pępek, który wciągnie się dopiero kilka tygodni po porodzie. Rosnąca macica wywiera również ogromny nacisk na naczynia krwionośne, wywołując niekiedy zawroty głowy, a nawet omdlenia. Prócz powyżej opisanych dolegliwości, kobiecie w 6 miesiącu ciąży mogą również dokuczać:

  • Obrzęki. Stopy, kostki i nadgarstki mogą puchnąć. Dzieje się tak dlatego, że organizm zatrzymuje płyny w tkankach po to, by odżywiać zarówno matkę, jak i dziecko. Dobrym sposobem na zmniejszenie obrzęków jest trzymanie stóp wyżej w czasie leżenia lub siedzenia i unikanie stania przez dłuższy czas.
  • Niestrawność. Najczęstszym rodzajem niestrawności są zaparcia, które powstają w wyniku zmian hormonalnych i ucisku macicy na jelita. Można je jednak złagodzić, pijąc często ciepłą wodę oraz stosując dietę bogatą w błonnik pokarmowy. Nie zaszkodzi również regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu lub w wodzie.
  • Zwiększony apetyt. Chociaż większość organów płodu jest już rozwinięta, jego organizm wciąż rośnie i wykazuje duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię. Prawdopodobnie dlatego kobiety w ciąży często odczuwają zwiększony apetyt, a nawet ciągły głód.
  • Ból pleców. To najczęstsza dolegliwość okresu ciąży i towarzyszy kobietom aż do chwili rozwiązania. Mięśnie w okolicach miednicy rozluźniają się, przygotowując organizm do porodu i obniżając położenie brzucha. W konsekwencji pojawia się ból, najczęściej w okolicy lędźwiowej lub krzyżowej. Warto rozważyć ćwiczenie jogi dla ciężarnych:

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 6 miesiąc ciąży