6 tydzień ciąży

Szósty tydzień ciąży – zarodek

6 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży to szczególny czas. Właśnie teraz zarodek jest szczególnie podatny na szkodliwe czynniki zewnętrzne (alkohol i inne używki), gdyż w tym tygodniu z istniejącej obecnie cewy nerwowej pomału wykształca się rdzeń kręgowy, a mózg rozwija się w zawrotnym tempie. W tym okresie brak kwasu foliowego, może doprowadzić do rozszczepu kręgosłupa u naszego dziecka, co zagraża jego zdrowiu i życiu. Oprócz intensywnego rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego, zaczyna kształtować się również żuchwa. W zaczątkach gałek ocznych tworzy się warstwa barwnikowa, która przypomina czarną plamkę.

Szósty tydzień ciąży – dalszy rozwój

6 tydzień ciąży to czas, w którym zarodek ma już wyraźnie wyodrębnioną głowę, tułów i ogonek, który zniknie wchłonięty przez obrastające go tkanki. Maluch może mierzyć ponad 4 mm, a w jego serduszku, które teraz jest zrośniętą dwururką, pojawiają się zawiązki międzykomorowe. W zarodku kształtują się zaczątki rączek i nóżek oraz powstają korytarze tworzące ucho środkowe. W zawrotnym tempie rozwijają się także organy wewnętrzne, głównie wątroba, trzustka, płuca oraz reszta układu pokarmowego. Część przyszłych matek już teraz udaje się na pierwsze badanie USG, ale nasze dziecko może być jeszcze zbyt małe, by było je widać na obrazie ultrasonograficznym.

6 tydzień ciąży

Kobieta ciężarna w szóstym tygodniu ciąży niestety nadal ma uczucie parcia na pęcherz i często oddaje mocz. Te objawy będą jej towarzyszyć przez cały okres noszenia w łonie rosnącego dziecka. Nudności i wymioty mogą się jeszcze nasilić i jeśli zdarzają się częściej, niż 3 razy na dobę, warto udać się o lekarza, który przepisze leki powstrzymujące ten odruch. Trzeba dotrwać do drugiego trymestru (14 tygodnia) po którym te nieprzyjemne symptomy miną. Układ krwionośny i oddechowy nie są jeszcze obciążone, jednak objętość krwi w organizmie się zwiększa. Może wzrosnąć także wytwarzanie kwasu solnego w żołądku, które skutkuje odbijaniem i zgagą. Piersi nadal przygotowują się do produkcji mleka i cały czas są tkliwe i bolące. Co dzieje się w organizmie kobiety w 6 tygodniu ciąży? Sprawdźmy:

Szósty tydzień ciąży – jak sobie pomóc?

Możemy czuć się naprawdę źle, więc jeśli tylko jest to możliwe odpoczywajmy i wysypiajmy się do oporu. Jeśli nękają nas zaparcia, warto wzbogacić swoją dietę w dodatkową porcję błonnika, w postaci świeżych warzyw czy owoców. Na nudności pomaga imbir, herbatka z pociętych plasterków imbirowych lub różne produkty z jego dodatkiem. Niektóre mamy muszą na przykład, tuż po przebudzeniu zjeść kawałek chleba, sucharka czy innego jedzenia i dopiero potem wstać. Pomocne może być również spożywanie 3 małych posiłków, zamiast obfitych porcji. Pełny żołądek nasila nudności. Często w pierwszych tygodniach ciąży możemy odczuwać bóle podbrzusza, które są związane z rozciąganiem się więzadeł macicy. Trzeba tylko uważać, by nie towarzyszyło im krwawienie i skurcze, które mogą być objawem wczesnego poronienia.

Dieta w 6 tygodniu ciąży

6 tydzień ciąży to czas, w którym nasze dobre samopoczucie w dużej mierze zależy od naszej diety

6 tydzień ciąży to czas, w którym nasze dobre samopoczucie w dużej mierze zależy od naszej diety

Dieta ciężarnej w szóstym tygodniu ciąży dalej powinna być urozmaicona i jeśli tylko apetyt nam dopisuje, możemy jeść praktycznie wszystko. Uważać trzeba na surowe mięso i ryby, a tak można zajadać produkty z różnych grup żywieniowych: nabiał, warzywa, owoce i mięso poddane obróbce cieplnej. Warto ograniczyć kawę, albo pić bezkofeinową. Część kobiet odrzuca smak tego czarnego napoju na czas ciąży. Na razie nie potrzebna jest suplementacja witaminami w tabletkach. Mamy jeszcze zapas własnych witamin i składników mineralnych, a w pierwszym trymestrze lepiej nie brać żadnych leków. Ważny i potrzebny jest tylko kwas foliowy, który powinno się zażywać do 12 tygodnia ciąży.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 6 tydzień ciąży