7 miesiąc ciąży

Dziecko w 7 miesiącu życia płodowego jest już niemal tak ukształtowane jak noworodek

Dziecko w 7 miesiącu życia płodowego jest już niemal tak ukształtowane jak noworodek

Na koniec tego okresu organizm dziecka jest już na tyle rozwinięty, że byłoby ono w stanie przeżyć poza organizmem matki. 7 miesiąc ciąży to czas, gdy można już czynić pewne przygotowania do porodu. Chociaż dolegliwości matki mogą się nasilać, brzuch staje się coraz cięższy i większy, to jednak warto pamiętać o tym, że dzień porodu jest już bliski, wszystkie dolegliwości miną, a nagrodą za nie będzie możliwość trzymania w ramionach pięknego noworodka.

7 miesiąc ciąży – jak wygląda Twoje dziecko?

7 miesiąc ciąży to czas, kiedy płód coraz bardziej zaczyna przypominać swoim wyglądem noworodka. Jego skóra staje się różowa i gładka, a pod nią zmagazynowany jest tłuszcz. Nie widać też już przez nią naczyń krwionośnych. Choć na ramionach i plecach pozostają jeszcze resztki meszku płodowego, to na innych częściach ciała już go nie zobaczymy. Dziecko pomiędzy 28 a 31 tygodniem ciąży ma już dobrze wykształcone kończyny, łącznie z paluszkami. Jego twarz również ma już kształt podobny do tego, jaki zobaczymy po urodzeniu. Włoski na głowie robią się coraz gęstsze. Pod koniec 7 miesiąca ciąży dziecko mierzy około 30 cm i waży około 1800 g.

Siódmy miesiąc ciąży – jak rozwija się twoje dziecko?

To okres, w którym dojrzewają intensywnie zarówno mięśnie dziecka, jak i jego płuca. Główka robi się większa, by pomieścić rozwijający się mózg. Formujące się kości potrzebują dużych ilości wapnia. Płód w łonie matki ma więcej kubków smakowych niż dorosła osoba. Dzięki temu będzie w stanie w przyszłości rozróżnić smak pokarmu pochodzącego od matki. Siódmy miesiąc ciąży to czas, w którym u chłopców jądra schodzą do moszny, a u dziewczynek w jajnikach pojawiają się pęcherzyki jajnikowe.

Rytmy dobowe dziecka

W połowie 7 miesiąca ciąży dzieci najczęściej ustawiają się w pozycji głową w dół, która ma być przygotowaniem do porodu. W takiej pozycji dziecko często kopie matkę w dolne żebra, gdyż w macicy nie ma już dla niego wiele miejsca na inne ruchy. Zarówno czas snu, jak i aktywności dziecka uzależnione są od tego, czym zajmuje się mama. Kiedy mama odpoczywa lub śpi, dziecko uaktywnia się. Gdy mama jest w ruchu, śpi. Według niektórych badaczy, rozwijający się w łonie matki płód przez 80% czasu śpi, przez 10% czasu jest ruchliwe, natomiast pozostałe 10% to tak zwana spokojna jawa, podczas której ciałko dziecka pozostaje bez ruchu, choć jego gałki oczne się poruszają.

7 miesiąc ciąży – co potrafi twoje dziecko?

Siódmy miesiąc ciąży może nieść za sobą wiele dolegliwości, dlatego przyszła mama potrzebuje dużo odpoczynku

Siódmy miesiąc ciąży może nieść za sobą wiele dolegliwości, dlatego przyszła mama potrzebuje dużo odpoczynku

W 7 miesiącu ciąży dziecko reaguje na bodźce takie jak światło, dźwięk, czy ból. Słyszy dźwięki dochodzące do niego zarówno z organizmu matki, jak i z zewnątrz. Jego powieki mogą się otwierać i zamykać. Dziecko może się również patrzeć w górę, w dół i na boki. Zauważyć można już u niego wiele odruchów, takich jak odruch kroczenia, poszukiwania pokarmu czy ssania. Może już włożyć do buzi całą piąstkę.

Jak czuje się kobieta w 7 miesiącu ciąży?

Szczyt macicy znajduje się teraz pomiędzy pępkiem a mostkiem, uciskając jednocześnie żołądek, jelita i przeponę. Piersi stają się cięższe. W tym czasie mogą się pojawić pierwsze skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona – Hicksa), które przygotowują organizm do porodu. W 7 miesiącu ciąży kobieta może odczuwać dolegliwości, które miała już wcześniej, ale mogą też pojawić się nowe. Mogą to być:

 • Zmęczenie
 • Częste oddawanie moczu
 • Tkliwość piersi
 • Trudności w oddychaniu
 • Zawroty i bóle głowy
 • Trudności w koncentracji
 • Gazy
 • Zgaga
 • Zaparcia
 • Zmiany skórne
 • Obrzęki dłoni i stóp
 • Skurcze łydek

Choć lista dolegliwości, jakie mogą utrzymywać się lub pojawić w 7 miesiącu ciąży wydaje się długa, to nie każda kobieta ich doświadcza, a ponadto, mogą mieć one minimalne nasilenie. Warto też pamiętać, że wraz z porodem wszystko wróci do normy.

Przygotowania do porodu

Choć do wyznaczonego dnia porodu pozostało jeszcze dość dużo czasu, warto przygotować się do niego jak najlepiej. Pomoże to nam uniknąć stresu, jaki zwykle towarzyszy nowym doświadczeniom. Dobrym sposobem na uzyskanie informacji na temat porodu, a także na zdobycie praktycznych umiejętności jest zapisanie się do szkoły rodzenia. Tutaj też można uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania i wątpliwości. Na pewno dużo spokoju zapewni nam też wybór miejsca, w którym ma odbyć się poród. Oprócz szukania interesujących nas informacji w książkach, Internecie czy czasopismach, warto również posłuchać rad doświadczonych krewnych czy znajomych. Z pewnością warunki, w których rodziły na przykład mama, ciocia czy babcia, znacznie odbiegały od warunków, jakie mamy zapewnione obecnie. Takie porównanie powinno nam uzmysłowić, że porody odbywają się od zarania dziejów i że większość lęków z nimi związanych, rzadko ma swoje uzasadnienie.

Moda w ciąży

Wygodne i modne ubrania ciążowe mogą nie tylko poprawić humor przyszłej mamie, ale również pozwolą przyszłej mamie poczuć się pięknie i kobieco.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

 • 7miesiąc ciąży
 • wyskość macicy w 7 miesiącu ciązy

Comments are closed.