8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży to czas, w którym kobieta potrzebuje dużo wypoczynku

8 tydzień ciąży to czas, w którym kobieta potrzebuje dużo wypoczynku

8 tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko mierzy około 1,5 centymetra i jest już na końcówce swojego okresu embrionalnego, powoli wchodząc w okres płodowy. Nasz maluch z dnia na dzień coraz bardziej zaczyna przypominać małego człowieka. Na końcach jego kończyn zaczynają powstawać dłonie oraz stópki. Paluszki u rąk są jednak jeszcze złączone błoną, a u nóg w ogóle ich nie ma. Na tym etapie rozwoju szkielet naszego dziecka jest chrzęstny, by z czasem zacząć kostnieć. Nerki podejmują próbę pracy i wydalają mocz. To właśnie teraz tworzą się powieki, a jelita niedługo zaczną usuwać zanieczyszczenia z małego organizmu. Pozostają one na zewnątrz, lecz około 9 – 10 tygodnia ciąży wrócą do jamy brzusznej.

Jak wygląda dziecko w 8 tygodniu ciąży?

Na twarzy można wyróżnić zarys noska, uszu i oczu. Ucho wewnętrzne jest już rozwinięte i dzięki temu, że łączy się z kanałem słuchowym z małżowiną, nasze dziecko reaguje na ruch. Uspokaja je delikatne kołysanie podczas spaceru, stresują go natomiast nasze gwałtowne ruchy. Płód zaczyna się energiczniej poruszać otoczony płynem owodniowym. Płyn ten składa się głównie z wody i jego nadrzędnym zadaniem jest podtrzymywać stałą temperaturę wewnątrz macicy – 37,5 stopnia. Do prawie 14 tygodnia nasz maluch będzie wchłaniał wody płodowe przez skórę.

Ósmy tydzień ciąży

8 tydzień ciąży to dobry czas, by udać się na pierwszą wizytę do lekarza, jeśli wcześniej tego nie zrobiłyśmy. Właśnie teraz będzie można pierwszy raz podejrzeć naszego malucha na ultrasonografie. Lekarz zleci nam również zapewne podstawowe badanie moczu oraz krwi, w tym to na określenie grupy krwi. Jeśli wcześniej tego nie zrobił, to założy nam kartę ciąży oraz określi przypuszczalny termin porodu. Jak wygląda dziecko w 8 tygodniu ciąży? Obejrzyj film:

8 tydzień ciąży – Objawy

Niestety w ósmym tygodniu ciąży mogą zacząć doskwierać nam nudności połączone z wymiotami. Nadal dominuje u nas poczucie wiecznego zmęczenia i wzmożona senność. Za to nasza czupryna nabiera niespotykanego dotąd blasku, a skóra się wygładza, co jest bezpośrednio powiązane z wpływem hormonów. Nadal może nas pobolewać podbrzusze i możemy mieć problem z zaparciami. Warto w tym czasie przykładać swoją uwagę do tego co jemy, by posiłki były urozmaicone i odżywcze oraz do tego aby pić wystarczającą ilość płynów. Pomogą nam także regularne spacery oraz umiarkowany ruch i gimnastyka. Przy zgadze trzeba jeść mniejsze porcje jedzenia naraz oraz unikać bardzo pikantnych potraw. Niektórym pomagają także napary z mięty czy rumianku.

Skóra kobiety w 8 tygodniu ciąży

8 tydzień ciąży - już teraz warto zadbać o nawilżenie swojej skóry

8 tydzień ciąży – już teraz warto zadbać o nawilżenie swojej skóry


Można dalej stosować profilaktykę i ujędrniać oraz nawilżać naszą skórę. Będzie ona w końcowym etapie ciąży mocno rozciągnięta, więc zawczasu warto o nią zadbać. Brzuszka jeszcze na razie nie ma, może ledwie się delikatnie zaokrąglić, za to nasze piersi nabierają już zdecydowanych kształtów. Jeśli wybierasz się do kosmetyczki czy na jakieś zabiegi pielęgnacyjne (poczytajcie o tym na gaki.pl), to pamiętaj o tym, że wszystkie czynności wymagające używania prądu oraz stosowania silnie działających kosmetyków (np. z retinolem, kwasami owocowymi, witaminą C) są teraz niewskazane.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 8 tydzien ciazy
  • 31tydzien ciazy zmorzona sennosc
  • 8tydzien ciazy

Comments are closed.