9 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży to czas, kiedy zaczyna zaokrąglać się talia kobiety

9 tydzień ciąży to czas, kiedy zaczyna zaokrąglać się talia kobiety

9 tydzień ciąży upłynie na dalszym wzroście organów wewnętrznych i szybkim rozwoju mózgu u naszego maluszka. Niestety dolegliwości ciążowe mogą się nasilić. Dziecko nadal energicznie się porusza, co stymuluje mięśnie i stawy do rozciągania i dalszego rozwoju. Jednak jeszcze tego nie czujemy. W dziewiątym tygodniu płód mierzy już prawie 3 centymetry, także coraz bardziej stają się rozpoznawalne jego rysy twarzy. W tym okresie rozwija się górna warga, a uszy przesuwają się bardziej na boki głowy. Oczy są nadal zamknięte, ale również ustawiają się we właściwym miejscu.

9 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Układ pokarmowy dalej się rozwija, i do tego wykształca się również odbyt. W maleńkim mózgu, w każdej minucie wytwarza się 2,5 miliona nowych komórek nerwowych. Tak intensywny rozwój ma doprowadzić do powstania ich prawie 100 milionów w końcowej fazie ciąży. Dziewiąty tydzień to także dalszy rozwój narządów wewnętrznych: głównie wątroby, nadnerczy, woreczka żółciowego oraz śledziony. Co ciekawe u takiego malucha są już wykształcone brodawki sutkowe. Serce naszego dziecka bije teraz w takcie około 165 uderzeń na minutę.

Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży?

Całe ciałko dziecka się nadal wydłuża, a coraz dłuższe ręce mogą się już zginać w łokciach. Paluszki zarówno u rąk, jak i u nóg są znacznie bardziej widoczne. Kręgosłup wraz z całym szkieletem kostnieje, a część ogonowa zupełnie zanika. U przedstawicieli męskich właśnie teraz wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek wewnętrzne narządy płciowe oraz komórki jajowe. Jednak nadal nie można rozpoznać płci naszego dziecka, gdyż narządy wyglądają ciągle tak samo. Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży? Warto zobaczyć na filmie USG:

Dolegliwości ciążowe

9 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży, można już wyraźnie odczuć, że nasza talia nieco się powiększyła. Brzuszek nadal nie jest widoczny, ale ubrania trzeba powoli zmienić na mniej dopasowane. Piersi robią się ciężkie, a brodawki wokół nich stają się ciemniejsze. Dalej nękają nas wahania nastroju, zmęczenie oraz nudności. W tym tygodniu może pojawić się nadwrażliwość na zapachy, nawet u kobiet u których wcześniej tego jeszcze nie było. Również dotąd ulubione smaki potraw mogą zacząć nas odrzucać lub wręcz przeciwnie będziemy miały ochotę na śledzie z czekoladą. Nadal będziemy często biegać do ubikacji, zdarzać się mogą także małe awarie, spowodowane nie utrzymaniem moczu.

Ciało kobiety w 9 tygodniu ciąży

Nadal warto się gimnastykować, smarować się uelastyczniającymi mazidłami oraz pilnować diety. Jeszcze to nie jest czas, kiedy trzeba zwiększyć ilość spożywanych kalorii. Waga w pierwszym trymestrze nie powinna gwałtownie wzrosnąć, przyjmuje się że prawidłowo przyszłej mamie może przybyć do 2 kilogramów. Niektóre kobiety wręcz nieco tracą na wadze z uwagi na męczące je wymioty i nudności.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • 9 tydzien ciazy
  • https://kalendarzciazowy pl/9-tydzien-ciazy/
  • 9 tydz ciazy
  • ciąża 9 tydzień

Comments are closed.