Drugi trymestr ciąży

W drugim trymestrze ciąży warto zacząć urządzać pokój dla dziecka

W drugim trymestrze ciąży warto zacząć urządzać pokój dla dziecka

Drugi trymestr ciąży pozwala w końcu cieszyć się ciążą wszystkim przyszłym mamom. To najprzyjemniejszy okres ze względu na to, że większość nieprzyjemnych dolegliwości ustępuje i zaczynamy czuć pierwsze ruchy dziecka. Czujemy przypływ sił i energii, a z dnia na dzień uświadamiamy sobie to, że niedługo powitamy nowego człowieka w naszym życiu. Brzuszek jest już widocznie większy, ale jeszcze nie na tyle duży, by utrudniać nam codzienne życie. Dziecko szybko rośnie i ma jeszcze sporo miejsca, by swobodnie kręcić się w macicy. Jesteśmy zdecydowanie spokojniejsze i bardziej opanowane, hormony przestają szaleć i przestawiamy się na bardziej zrelaksowany tryb.

2 trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży to idealny czas, by nawiązać pierwszy kontakt z naszym maluchem. Dziecko od około 5 miesiąca słyszy i rozpoznaje nasz głos, a później rozróżnia nawet melodie. Warto w tym czasie nie tylko do niego mówić, ale również poprzez dotyk próbować nawiązać nić porozumienia. To również dobry okres, by zacząć planować pokój dziecka (tu kilka porad o tym, jak urządzić pokój dla chłopca, a tutaj jak urządzić pokój dla dziewczynki i jak przygotować wyprawkę dla noworodka. W późniejszym terminie będzie to bardziej męczące, lecz nie niemożliwe. Nadal w drugim trymestrze ciąży większość kobiet, może bez problemów wykonywać swoje pracownicze obowiązki. Warto w tym okresie zadbać o większą ilość wapnia w naszej diecie, gdyż kostniejący szkielet malucha, zwiększa na niego nasze zapotrzebowanie.

Drugi trymestr ciąży – co dzieje się w organizmie matki?

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży

W 2 trymestrze ciąży organizm przystosowuje się do tego, że będzie przepompowywał krew dla dwojga, a tętno zwiększy się do 20 uderzeń na minutę. Kobieta ciężarna zaczyna głębiej oddychać, co często można zauważyć, ale krew jest przez to bardziej natleniona, co pomaga przenikać przez łożysko. Rosnąca macica rozsuwa nasze organy wewnętrzne, co często ma wpływ na uczucie zgagi, czyli palenia w przełyku oraz na problem zaparć. Większy ucisk na naczynia krwionośne może spowodować także pojawienie się żylaków na nogach.

Drugi semestr ciąży – jak dbać o skórę?

Drugi trymestr ciąży to czas, kiedy zwiększona produkcja melaniny może prowadzić do przebarwień na skórze, warto więc w tym okresie szczególnie dbać o to, by nie wychodzić z domu na słońce bez użycia kremu z filtrem. Często w drugim trymestrze, przy powiększającym się brzuchu, pojawiają się także pierwsze rozstępy (tutaj więcej o kremach na rozstępy). Można próbować im zapobiec ujędrniając skórę od początku ciąży, jednak nie zawsze da to rezultat. Czasem skóra jest tak genetycznie zaprojektowana, że nawet regularnie stosowane najdroższe specyfiki nie ustrzegą nas przed purpurowymi rozstępami. Również w tym okresie nasz środek ciężkości zostaje zaburzony i pojawia się chód typowej kobiety w ciąży, czyli z lekko odchylonymi do tyłu plecami.

Czwarty miesiąc ciąży

W czwartym miesiącu ciąży serce malucha jest już w pełni wykształcone i silne. Można go posłuchać za pomocą specjalnego urządzenia. Ogólny zarys płuc jest już także wytworzony. Dziecko może poruszać rękoma i nogami, a także zginać paluszki. Na zdjęciach USG czasem widać nawet, jak maluch ssie kciuk. To właśnie w czwartym miesiącu ciąży nasze dziecko zaczyna słyszeć. Badania dowodzą, że po urodzeniu nasze pociechy są w stanie rozpoznać melodie, które śpiewano im, kiedy były jeszcze w macicy. Większość przyszłych matek odczuwa teraz także pierwsze ruchy dziecka (niektóre szybciej, inne nieco później). Poniżej można podejrzeć ruchy dziecka w 17 tygodniu ciąży:

Piąty miesiąc ciąży

Maluch staje się coraz silniejszy, ale jeszcze nie może żyć samodzielnie poza łonem matki. Jego piąstki mogą się już zaciskać, a chrząstki – kostnieją. W tym czasie wyrastają włoski, także brwi i rzęsy. Dziecko jest bardzo aktywne, a jego ruchy czuć dobitnie jako kopanie. Około 18 tygodnia ciąży będzie można także sprawdzić czy nasz maluch jest dziewczynką, czy chłopcem. Ciało dziecka zaczyna pokrywać specjalna maź, która chroni je przed negatywnym wpływem wód płodowych. Przyszła mama może zacząć się skarżyć na bóle kręgosłupa oraz na drętwienie i skurcze mięśni. Pomóc w tym przypadku może dodatkowa suplementacja w potas. Zazwyczaj w tym właśnie okresie zaczyna dopisywać nam większy apetyt. Pamiętajmy jednak by jeść dla dwojga, a nie za dwóch. Puste kalorie, które wchłoniemy, ciężko będzie zrzucić po porodzie.

Szósty miesiąc ciąży

W szóstym miesiącu ciąży dziecko naprawdę szybko rośnie. Wszystkie te mamusie, u których brzuszek nie był wcześniej zbyt widoczny, wreszcie będą zadowolone. Można odczuwać już także bezbolesne, szybkie skurcze (Braxtona-Hicksa) macicy. Powieki malucha zaczynają się otwierać, układ odpornościowy się rozwija i produkuje pierwsze białe ciałka krwi. Wszystkie organy dziecka są już na swoim miejscu, jednak cały czas odżywia się ono za pomocą łożyska. Warto w tym czasie pomyśleć o zebraniu sił na kolejny trudny trymestr. Można teraz trochę poleniuchować i wypocząć przed ostatnim etapem ciąży.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • II trymestr ciąży kiedy się zaczyna

Comments are closed.