Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Całą ciążę możemy podzielić na trzy trymestry, dziewięć miesięcy albo 40 tygodni. W każdym z tych okresów zachodzą inne zmiany, a nasz maluch z dnia na dzień coraz bardziej rozwija się i rośnie. Pierwszy trymestr ciąży dla kobiety to prawdziwa huśtawka nastrojów. Buzujące hormony są sprawką nowo powstającego organizmu, który rośnie w łonie matki. Ciężarna kobieta potrafi czasem w ciągu kilku minut przejść od stanu wielkiej radości do rzewnej rozpaczy, pełnej wątpliwości czy sobie poradzi. Zmienne nastroje są zupełnie normalne i nie powinny nikogo dziwić ani wzbudzać obaw. To trudny okres dla ciężarnej kobiety, która ma sprowadzić na świat nowego człowieka. Warto ją zatem wspierać oraz być przede wszystkim tolerancyjnym i wyrozumiałym na wszelkie odchylenia od normy. Dotyczy to nie tylko partnera, ale także całej otaczającej rodziny i przyjaciół, którzy czasem nie rozumieją przyczyny gorszego samopoczucia przyszłej matki.

1 trymestr ciąży

Wczesna ciąża charakteryzuje się na pewno większą sennością i potrzebą ucinania sobie drzemek, mimo że nigdy wcześniej tego nie robiłyśmy. Możemy czuć się permanentnie zmęczone i przygnębione, a nawet zwykła reklama czy jakiś film w telewizji rozczuli nas do łez. Pierwszy trymestr ciąży to niestety także poranne mdłości i wymioty, które jednak z czasem powinny ustąpić. Można próbować jeść mniejsze porcje, ale częściej lub wspomagać się naturalnymi sposobami – np. naparem z imbiru. Bez konsultacji z lekarzem jednak nie wolno przyjmować żadnych leków. Co ciekawe, w tym okresie zwiększa się także wrażliwość na zapachy. Niektóre mogą stać się nie do zniesienia. Woń smażonego kurczaka, która kiedyś była raczej neutralna czy wręcz przyjemna, w ciąży może wywoływać torsje. W pierwszych miesiącach ciąży mogą pojawić się już pierwsze zachcianki na konkretną żywność.

Pierwszy trymestrciąży, pierwszy miesiąc

Ciążę liczy się zazwyczaj od daty ostatniej miesiączki, ale oczywiście zarodek zaczyna swoje istnienie od około dwóch tygodni później. Sprawdź, jak obliczyć, który to tydzień ciąży tutaj. Pierwsze objawy ciąży są bardzo podobne do symptomów zbliżającego się okresu. Czujemy lekkie rozdrażnienie, boli nas podbrzusze, a piersi stają się tkliwe. Kiedy jednak nie ma krwawienia miesięcznego, przeważnie udajemy się po test ciążowy do apteki (tutaj znajdziesz polecane testy ciążowe -> klik klik klik…), czy umawiamy wizytę u lekarza. Czasem zdarza się, że pierwsze tygodnie ciąży przechodzą niezauważone, bo pojawia się niewielkie krwawienie, które jest mylnie uważane za miesiączkę. Jest to spowodowane implantacją (wczepieniem się) zarodka w endometrium macicy. Niekiedy więc, kiedy trafiamy do ginekologa, pierwszy miesiąc ciąży jest już za nami. Symptomem, którego z pewnością nie przeoczymy, jest natomiast częstsze oddawanie moczu. Powiększająca się macica uciska nam pęcherz moczowy i przez to częściej odwiedzamy toaletę.

1 trymestr ciąży – dodatkowe informacje

Pierwszy miesiąc to czas, w którym zapłodniona komórka jajowa wędruje jajowodem do macicy, by się tam zagnieździć i rozpocząć intensywne podziały. Podczas tego okresu, naszemu dziecku kształtuje się głowa oraz tułów, a taki miesięczny osesek ma wielkość ziarnka maku.Warto w tym czasie zdrowiej się odżywiać (dlatego polecamy takie serwisy jak ten zywnoscbio.pl), by zapobiec niedoborom w naszym organizmie, bo wszelkie zapasy budulcowe są wykorzystywane w procesie tworzenia nowego człowieka. Niestety tak jest zaprogramowany organizm matki, że wszystkie substancje odżywcze będą w pierwszej kolejności dostarczane do płodu. Już od pierwszego miesiąca można suplementować dietę kwasem foliowym, który ma wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka. Niektóre matki, które dopiero planują ciążę, przyjmują go jeszcze przed zapłodnieniem.

Pierwszy trymestr ciąży, drugi miesiąc

W 1 trymestrze ciąży może pojawić się nadwrażliwość na zapachy

W 1 trymestrze ciąży może pojawić się nadwrażliwość na zapachy


W tym momencie większość par dowiaduje się, że będą przyszłymi rodzicami. Warto odwiedzić lekarza, który będzie prowadził ciążę i założy kartę z wyznaczoną przypuszczalną datą porodu (zobacz, jak wyznaczyć datę porodu) oraz skieruje nas na pierwsze badania. W tym czasie mogą towarzyszyć nam także inne przykre dolegliwości typu zgaga, krwawienie z dziąseł czy zaparcia. Jednak plusem jest fakt, że nasza czupryna może zrobić się gęstsza, piersi pełniejsze, a cera odzyska swój blask. W drugim miesiącu ciąży w zarodku tworzy się zaczątek kręgosłupa oraz wypustki w miejscu, gdzie powstaną wszystkie jego kończyny. W tym czasie około 6 tygodnia ciąży mięsień sercowy zacznie pompować krew, a wszystkie organy wewnętrzne można już rozróżnić, jednak nie pełnią one jeszcze swojej roli. Tworzą się zalążki palców i zębów, podniebienie zarasta, różnicują się narządy płciowe, a soczewka oka jest już rozwinięta. Zarodek może wykonywać już pierwsze ruchy, które nie są jeszcze wyczuwalne przez matkę. Natomiast spacer czy pływanie go uspokaja. Pod koniec drugiego miesiąca maluch ma już około 1 – 2 centymetrów długości. Wygląda wówczas tak:

Pierwszy trymestr ciąży, trzeci miesiąc

To czas, kiedy nieprzyjemne ciążowe dolegliwości powinny stopniowo zanikać. Jednak ze względu na rozszerzanie się naczyń krwionośnych można odczuwać zawroty głowy. Niektóre mamy mogą też zauważyć niewielkie powiększenie się brzucha. Od około 10 tygodnia ciąży zarodek zaczyna coraz bardziej przypominać człowieka, jego rysy twarzy stają się wyraźniejsze. W 12 tygodniu serce jest już całkowicie ukształtowane, pojawiają się zalążki paznokci oraz cebulek włosowych. Natomiast zwiększająca się ilość płynu owodniowego umożliwia małemu człowieczkowi swobodne poruszanie się wewnątrz macicy. 12 tydzień ciąży to czas na kolejną wizytę u lekarza prowadzącego. Maluch może mierzyć już około 6 – 7 centymetrów.

Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • pierwszy trymestr ciazy
  • trymestry ciąży
  • pierwszy trymestr
  • puierwszy trymestr coazy
  • pierwszy trym ciazy
  • kalendarz ciazy trymestry
  • kalendarium pierwszy trymestr
  • i trymestr ciąży
  • gynazol pierwszy trymestr ciazy
  • ciąża pierwszy trymestr

Comments are closed.