Wczesne objawy i pierwsze oznaki ciązy

Bóle głowy mogą być wczesnym objawem ciąży

Bóle głowy mogą być wczesnym objawem ciąży

Najbardziej oczywistym sposobem na potwierdzenie ciąży jest wykonanie testu ciążowego. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, warto zwrócić uwagę na objawy, które mogą świadczyć o tym, że zostaniemy rodzicami. Jeśli czujesz się inaczej niż zwykle i istnieje szansa, że jesteś w ciąży, poniżej przedstawione objawy pomogą ci ocenić, czy twoje odmienne samopoczucie to wczesne objawy ciąży, czy też po prostu objawy zbliżającej się miesiączki.

Plamienie i skurcze jako wczesne objawy ciąży

Kilka dni po zapłodnieniu, zapłodnione jajo przyczepia się do ścianki macicy. Zjawisko to może wywołać wczesne objawy ciąży – skurcze i, niekiedy, plamienie, które nazywane jest krwawieniem implantacyjnym. Pojawia się ono od 6 do 12 dni po zapłodnieniu jaja. Skurcze, jakie mogą mieć wówczas miejsce, przypominają te, które towarzyszą menstruacji, dlatego wiele kobiet myli oba objawy z rozpoczęciem miesiączki. Obok plamienia mogą pojawić się białe upławy, które u kobiet w ciąży świadczą o grubieniu ścianek pochwy, zaczynającym się tuż po zapłodnieniu. Takie upławy nie są groźne, jednak jeśli towarzyszą im uczucie świądu lub pieczenia albo nieprzyjemny zapach, mogą świadczyć o infekcji grzybiczej bądź bakteryjnej i wymagają diagnozy lekarskiej.

Zmiany wyczuwalne w piersiach

Po zapłodnieniu poziomy hormonów żeńskich w organizmie kobiety gwałtownie wzrastają. Zmiany te mogą powodować powiększenie się piersi, bolesność lub uczucie mrowienia. Wczesne objawy ciąży mogą również obejmować uczucie ciężkości i pełności w piersiach i nadwrażliwość na dotyk. Otoczka wokół sutków może wówczas ciemnieć.

Zmęczenie może być jednym z wczesnych objawów ciąży

Już od kilku dni od zapłodnienia kobieta może odczuwać nadmierne zmęczenie. Często ma ono swoje źródło w wysokim poziomie hormonu o nazwie progesteron, choć mogą je również powodować inne czynniki, takie jak obniżony poziom cukru we krwi, zbyt niskie ciśnienie tętnicze czy zwiększenie produkcji krwi. Jeśli uczucie ciągłego zmęczenia stanowi pierwszy objaw ciąży, wskazane jest, by kobieta jak najwięcej odpoczywała. Ponadto, w złagodzeniu tego objawu może pomóc również dieta bogata w białko i żelazo.

Najbardziej rozpoznawalne pierwsze objawy ciąży – poranne mdłości

Ogromna ochota na konkretne produkty to jeden z możliwych objawów ciąży

Ogromna ochota na konkretne produkty to jeden z możliwych objawów ciąży

Choć poranne mdłości najczęściej kojarzą nam się z odmiennym stanem, nie wszystkie ciężarne kobiety ich doświadczają. Ich dokładna przyczyna nie jest jak dotąd znana, ale podejrzewa się, że mogą je wywoływać hormony ciążowe. Mdłości i wymioty mogą pojawiać się o każdej porze dnia, ale najczęściej występują rano. Niektóre kobiety przejawiają też nadmierną ochotę na pewne pokarmy, lub na odwrót, odczuwać mdłości na samą myśl o nich. Takie objawy również spowodowane są zmianami hormonalnymi. Ochota na konkretne produkty, obrzydzenie na samą myśl o niektórych z nich, jak również mdłości, mogą utrzymywać się przez całą ciążę, jednak najczęściej ustają około 13., 14. tygodnia ciąży.

Brak miesiączki może być nie tylko wczesnym objawem ciąży

Najbardziej oczywistym wczesnym objawem ciąży jest brak miesiączki i jest on najczęściej impulsem do wykonania testu ciążowego. Jednak jej brak może świadczyć nie tylko o odmiennym stanie. Miesiączka ustaje również, jeśli kobieta zbytnio schudnie lub przytyje. U niektórych osób miesiączka ustaje po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jednak, jeśli krew menstruacyjna powinna była pojawić się u nas już kilka dni wcześniej, zawsze warto wykonać test ciążowy.

Test ciążowy pink express strumieniowy

Test ciążowy pink express strumieniowy

Testy ciążowe

Porównaj aktualne ceny

Inne objawy wczesnej ciąży

Ciąża powoduje w organizmie gwałtowne zmiany hormonalne, które prócz wymienionych powyżej objawów mogą wywoływać także inne symptomy. Należą do nich:

 • Częste oddawanie moczu. U wielu kobiet symptom ten występuje od 6 do 8 tygodni po zapłodnieniu. Może to być jednak również objaw infekcji dróg moczowych, cukrzycy, czy też nadmiernego stosowania leków moczopędnych.
  Zaparcia. Podwyższony poziom progesteronu w organizmie ciężarnej kobiety powoduje wolniejszy przepływ pokarmu przez jelita. Aby złagodzić ten problem, należy pić dużo wody, zażywać ruchu oraz jeść pokarmy z wysoką zawartością błonnika pokarmowego.
 • Wahania nastrojów. Wywołane zmianami hormonalnymi, najczęściej pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży.
 • Bóle głowy i pleców. Bóle głowy mogą być efektem zmian w poziomach hormonów, natomiast bóle pleców – wzrostem masy ciała, napięciem mięśni, wcześniejszymi urazami czy wadą postawy.
 • Zawroty głowy i omdlenia. Ich przyczyną mogą być rozszerzone naczynia krwionośne, obniżone ciśnienie krwi lub zbyt niski poziom cukru we krwi.

  Tak szukaliście informacji o ciąży:

  • objawy pietwszych tygodni ciazy
  • oznaki ciąży
  • piersi w 6tyg ciązy
  • pierwsze dni po zapłodnieniu objawy
  • pierwsze objawy zapłodnienia
  • pierwsze oznaki ciazy